Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski Tusk zwołuje spotkanie wywiadowcze w sprawie ucieczki sędziego na Białoruś

Published

on

Polski Tusk zwołuje spotkanie wywiadowcze w sprawie ucieczki sędziego na Białoruś

WARSZAWA, Polska (AP) —

Premier Polski Donald Tusk zwołał we wtorek specjalne spotkanie środowiska wywiadowczego, aby omówić rzekomą infiltrację Rosji i Białorusi po uzyskaniu przez polskiego sędziego dostępu do wrażliwych informacji państwowych uciekł na Białoruś.

Władze w NATO i Polsce, państwie członkowskim UE, prowadzą śledztwo w sprawie sędziego Tomasza Szmydta w związku z podejrzeniem, że działał on w imieniu zagranicznych tajnych służb.

Polski rząd we wtorkowym oświadczeniu stwierdził: „Szmydt miał stały i bezpośredni dostęp do tajnych informacji”. Ta sytuacja powinna być niezwykle niepokojąca.”

Tusk zapowiedział na środę posiedzenie Kolegium Służb Tajnych, twierdząc, że będzie ono poświęcone „rzekomemu wpływowi Rosji i Białorusi na polski aparat władzy”.

We wtorek polski urzędnik poinformował, że w pomieszczeniu, w którym miało odbywać się posiedzenie polskiego rządu, znaleziono urządzenia podsłuchowe. Inny urzędnik powiedział później, że sprzęt był częścią starego systemu nagłaśniającego w budynku, ale incydent uwydatnił obawy w Polsce z tym związane Ostrzeżenia że Rosja wzmaga swoje działania przeciwko Zachodowi w obliczu wojny na sąsiedniej Ukrainie.

„Każdego dnia pojawiają się nowe informacje o różnych dziwnych wydarzeniach, które mają bezpośredni lub pośredni związek z agresywną obecnością rosyjskich i białoruskich służb w Europie” – powiedział Tusk.

Szmydt uciekł z Polski, a następnie w poniedziałek zorganizował konferencję prasową w Mińsku, stolicy Białorusi, podczas której wyjaśnił, że został zmuszony do opuszczenia Polski ze względu na nieporozumienia z obecnymi władzami.

Ucieczka sędziego na Białoruś, autorytarne państwo sprzymierzone z Rosją, w którym przebywa wielu więźniów politycznych, zszokowała wiele osób w Polsce.

Prounijny rząd Tuska objął władzę w grudniu, obiecując przywrócenie norm demokratycznych po ośmiu latach sprawowania władzy przez prawicowe Prawo i Sprawiedliwość. Spowodowało to zmiany w systemie sądownictwa, które dały partii większą władzę nad sądami i organami sądowymi. UE stwierdziła, że ​​proces ten podważa demokratyczny podział władzy.

READ  Polska zapowiada zamknięcie granicy dla pojazdów ciężarowych z Białorusi i Rosji

Szmydt, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zyskał rozgłos w 2019 roku, kiedy wraz z ówczesną żoną przeprowadził w Internecie kampanię oszczerstw wobec sędziów krytykujących zmiany w sądownictwie wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Szmydt powiedział, że podał się do dymisji, bo poczuł się prześladowany przez nowe władze. Protestował „przeciwko nieuczciwej i szkodliwej polityce władz RP wobec Republiki Białorusi i Federacji Rosyjskiej”.

Część przeciwników Tuska zarzuca mu próbę wmieszania w działania sędziego aktualnej opozycji politycznej.

Stanisław Żaryn, doradca prezydenta Andrzeja Dudy będący przeciwnikiem rządu Tuska, nazwał Szmydta „zdrajcą” i stwierdził w X, że dyskusja wokół niego „przekształciła się w propagandową grę” o to, do jakiego obozu politycznego należy go przypisać .

„Przywiązuję wagę do kwestii bezpieczeństwa. „Ten zdrajca to kolejny sygnał, że Polska jest na celowniku rosyjskich służb” – powiedział Żaryn, który był rzecznikiem służb bezpieczeństwa za poprzedniego rządu PiS.

Tusk zasugerował, że sprawę Szmydta można powiązać ze wzmożonymi wrogimi działaniami innego kraju w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego w dniach 6–9 czerwca.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *