Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska zapowiada zamknięcie granicy dla pojazdów ciężarowych z Białorusi i Rosji

Published

on

Polska zapowiada zamknięcie granicy dla pojazdów ciężarowych z Białorusi i Rosji

WARSZAWA, 26 maja (Reuters) – Polska zamknie do odwołania swoją wschodnią granicę dla pojazdów towarowych zarejestrowanych na Białorusi iw Rosji, wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego w piątek przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Posunięcie to nastąpiło po tym, jak białoruski sąd utrzymał w mocy wcześniejszą decyzję skazującą dziennikarza polskiego pochodzenia na osiem lat więzienia, podsycając napięcia między dwoma krajami, które gwałtownie wzrosły po części z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zgodnie z uzasadnieniem do rozporządzenia, decyzja była konieczna do „zagwarantowania bezpieczeństwa publicznego”.

Podczas gdy w dekrecie granicznym nie wspomniano o sprawie uwięzionego dziennikarza Andrzeja Poczobuta, minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński napisał na Twitterze, że doda kilkuset białoruskich urzędników do list sankcyjnych ze względu na to, co określił jako „drakoński” wyrok.

Polska wcześniej zamknęła niektóre przejścia graniczne z Białorusią w związku z zatrzymaniem Poczobuta i wydaleniem przez Mińsk polskich dyplomatów.

W piątek początkowo nie udało się uzyskać komentarza białoruskiego MSZ.

Białoruś wcześniej twierdziła, że ​​polskie decyzje o zamknięciu przejść granicznych były irracjonalne i niebezpieczne, oskarżając Warszawę o powodowanie dużych opóźnień i brak realizacji umów dwustronnych.

Polska jest kluczową przystanią dla przeciwników prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, a Warszawa stała się jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Kijowa od czasu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. przez kluczowego sojusznika Białorusi, Rosję.

Polska zarzuca też Białorusi, że sztucznie tworzy kryzys uchodźczy na granicy, sprowadzając ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki i próbując przepchnąć ich przez granicę.

Podczas gdy liczba migrantów przekraczających granicę jest niższa niż w szczytowym momencie kryzysu w 2021 r., polscy strażnicy graniczni codziennie zgłaszają dziesiątki prób nielegalnego wjazdu do Polski.

Reportaż Alana Charlisha i Anny Koper; Pod redakcją Hugh Lawsona

READ  Polski rząd wprowadza zakaz importu zboża i żywności z Ukrainy

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *