Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Obniżenie cen energii elektrycznej będzie kosztować Polskę ponad 30 mld zł

Published

on

Premier Polski Mateusz Morawiecki przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Łotwy Egils Levits i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę 9 września 2022 r. w Kijowie na Ukrainie. REUTERS/Walentyn Ogirenko

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 15 września (Reuters) – Działania mające na celu zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i wspieranie energochłonnych przedsiębiorstw będą kosztować Polskę ponad 30 mld zł (6,35 mld USD) – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Kraj planuje zamrozić ceny dla gospodarstw domowych, które zużywają do 2000 kilowatogodzin rocznie. Ponadto 10-procentowe zmniejszenie zużycia energii elektrycznej jest nagradzane 10-procentową obniżką cen jako zachętą do oszczędzania energii.

„Wszystkie te środki wsparcia razem wzięte to ogromny koszt, jeśli zsumujemy to wszystko, a wsparcie dla firm energochłonnych to 30 mld zł” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Jak wszyscy członkowie Unii Europejskiej, Polska odczuła skutki kryzysu energetycznego. Kraj chroni gospodarstwa domowe, regulując ceny gazu i energii elektrycznej, ale firmy i Polska, które wykorzystują węgiel do ogrzewania, najbardziej ucierpiały z powodu rosnących cen.

Inne środki ogłoszone w czwartek obejmują obowiązkowe oszczędności rzędu 10% w zużyciu energii elektrycznej przez agencje rządowe i samorządy lokalne. Morawiecki powiedział, że w przyszłym roku 66% polskich gospodarstw domowych będzie płacić niezmienione rachunki za prąd.

Polska przeznaczyła już 11,5 mld zł na dopłaty do węgla dla gospodarstw domowych i kolejne 13,7 mld zł dla gmin zmagających się z ciężarem rosnących rachunków za energię.

Niezależnie dostarczyła go państwowa spółka gazownicza PGNiG (PGN.WA) z do 55 mld zł gwarancji rządowych na zabezpieczenie płynności finansowej oraz utworzył fundusz o wartości 10 mld zł na wyrównanie różnicy między cenami gazu na rynku a cenami, które spółka nalicza klientom indywidualnym.

READ  Polska i Węgry wygrywają spór prawny o podatek obrotowy

(1 USD = 4,7242 zł)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Marka Strzeleckiego, Anny Koper, Anny Włodarczak-Semczuk i Pawła Florkiewicza; Edytowane przez Kirsten Donovan i Toby’ego Chopra

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.