Connect with us

Zabawa

Największy zbiór ubiorów renesansowych znaleziony w Polsce

Published

on

Największy zbiór ubiorów renesansowych znaleziony w Polsce

Kolekcja ubiorów z XVI i XVII wieku odkryta na terenie przyszłej wytwórni filmowej podkreśla ważną rolę, jaką Toruń odgrywał wówczas jako ośrodek kulturalny.

PAP/Tytus ŻmijewskiArcheolodzy uważają, że kolekcja może być największą, jaką kiedykolwiek odnaleziono w Europie.

Niedawno archeolodzy w Polsce odkryli rzadką kolekcję tkanin i obuwia z XVI i XVII wieku podczas wykopalisk na terenie przyszłej wytwórni filmowej. Kolekcja wielowiekowej odzieży może być największą, jaką kiedykolwiek odnaleziono w Europie.

Odkrycia dokonano w Toruniu, mieście o głębokich korzeniach historycznych, które w XVI i XVII wieku było niegdyś centrum handlowym między Wschodem a Zachodem. Nowo odkryte elementy garderoby reprezentują ten okres w historii Torunia i obrazują, jak ważne było niegdyś miasto jako ośrodek gospodarczy.

Szczególnie dobrze zachowany ubiór obejmował dwa różne style obuwia, zarówno z wpływami wschodnimi, jak i zachodnimi. Archeolodzy odkryli także tkaniny jedwabne, fragmenty plisowanych sukienek, ozdoby kwiatowe, motyle przechowujące zarodniki i lamówki na dekoltach niektórych ubrań.

Podobne przedmioty znaleziono już w całej Europie, ale rzadko zdarza się znaleźć razem tak różnorodne przedmioty, a co dopiero ich wielokrotność.

Odzież dla wyższej klasy mieszkańców Torunia

Resztki odzieży wykonanej z wełny i jedwabiu

PAP/Tytus ŻmijewskiNa miejscu odnaleziono pozostałości odzieży wykonanej z wełny i jedwabiu.

Odpowiednio Nauka w PolsceJakość różnych elementów ubioru sugeruje, że byli to członkowie elity. Przykładowo tkaniny jedwabne takie jak te znalezione na tym stanowisku odkryto wcześniej jedynie w kryptach kościelnych, a kawałek złotego sukna był jedną z najdroższych tkanin sprowadzanych wówczas do Polski, prawdopodobnie z Turcji lub Persji.

W każdym razie jakość tkanin sugeruje, że wykonali je wysoko wykwalifikowani rzemieślnicy, ale trudno się temu dziwić. Przecież Toruń był ośrodkiem gospodarczym znanym między innymi z arcydzieł z ceramiki, tkaniny, skóry i metalu. Badacze uważają, że nowo odkryte tkaniny mogły zostać uszyte na obrzeżach miasta dla przedstawicieli wyższych klas społecznych.

But i kawałki pięty

PAP/Tytus ŻmijewskiPozostałości buta z kawałkami pięty.

Uchwyty na ostrogi motylkowe były prawdopodobnie noszone przez funkcjonariuszy, którzy nie mieszkali w okolicy. Biorąc pod uwagę, że te różne obiekty znaleziono razem, badacze uważają, że w tym miejscu mógł kiedyś znajdować się warsztat szewca lub warsztat naprawy odzieży.

Wśród znalezionych przedmiotów znalazły się fragmenty obcasów butów pochodzące z czasów, gdy dopiero zaczęto nosić obcasy. Co ciekawe, obcasy były pierwotnie noszone przez mężczyzn, aby wyszczuplić ich sylwetkę i sprawić, że będą wyżsi.

Podeszwa buta

PAP/Tytus ŻmijewskiPodeszwa buta.

Pomimo znaczenia Torunia w okresie renesansu, niewiele pisano o mieście w tym okresie. Nowe odkrycie daje zatem rzadki wgląd w życie w Toruniu w XVI i XVII wieku. Analiza zbioru wciąż trwa, ale być może mogłaby stanowić początek opowiadania o renesansowej historii Torunia.

„Toruń miał szerokie kontakty w całej Europie” – mówi Mariusz Ciszak, archeolog zaangażowany w projekt. „Miasto to łączyło Wschód z Zachodem, było wówczas centrum życia gospodarczego i politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów.”


Po przeczytaniu o odkryciu w Polsce odzieży z XVI i XVII wieku, dowiedz się więcej o Polsce i jej pokręconym lesie. Lub przeczytaj historię Stańczyka, najsłynniejszego błazna w historii Polski.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *