Connect with us

Gospodarka

NATO musi wzmocnić wschodnią flankę, aby odstraszyć Rosję: kluczowy polski prawodawca – sekcja angielska

Published

on

NATO musi wzmocnić wschodnią flankę, aby odstraszyć Rosję: kluczowy polski prawodawca – sekcja angielska

Elżbieta Witek Jak poinformowała polska państwowa agencja informacyjna PAP, odwołała się w piątek w Wilnie na Litwie.

Witek, szef izby niższej RP, Sejmu, przemawiał na spotkaniu wysokiego szczebla przewodniczących parlamentów NATO w stolicy Litwy.

Głównym celem wydarzenia było ciągłe wsparcie Wysiłek wojenny Ukrainy przeciwko rosyjskiej inwazji, globalne wyzwania dla sojuszu NATO i przekształcenie zachodniego paktu bezpieczeństwa, powiedzieli urzędnicy.

Przywódcy parlamentu NATO prowadzili rozmowy przed spotkaniem NATO w dniach 11-12 lipca szczyt w Wilnie – podała agencja PAP.

„NATO udowodniło, że jest wiarygodnym i skutecznym partnerem”: Marszałek Sejmu RP

Podczas sesji pt Globalne wyzwania, globalni partnerzy, globalne NATOPolski polityk Witek powiedział, że „trzeba wykonać wiele pracy”, aby NATO było „silniejsze” i „sprostało nowym wyzwaniom”.

Stwierdziła: „Jeśli chodzi o wzmacnianie i dostosowywanie NATO do nowych globalnych wyzwań i tworzenie bezpieczniejszego środowiska międzynarodowego, panuje zgoda na poziomie deklaracji”.

Marszałek Sejmu dodał: „Jednak jeśli chodzi o wypracowanie konkretnych działań, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia”.

READ  Komunikat Pelosi zamykający delegację Kongresu w Polsce i na Ukrainę

Witek kontynuował: „W godzinie potrzeby NATO udowodniło, że jest wiarygodnym i skutecznym partnerem”.

Ostrzegła: „Niestety, samo istnienie NATO okazało się niewystarczająco skuteczną gwarancją i środkiem odstraszającym przestępców, takich jak prezydent Rosji Władimir Putin, przed rozpoczęciem okrutnej i bezwzględnej wojny”.

„wOczekujemy, że NATO wzmocni swoją wschodnią flankę

Witek stwierdził: „Polska oczekuje realizacji postanowień ostatniego szczytu NATO w Madrycie w zeszłym roku”.

Powiedziała: „Co najważniejsze, oczekujemy, że NATO wzmocni swoją wschodnią flankę i zwiększy swoje siły szybkiego rozmieszczania, Siły Odpowiedzi NATO, do 300 000 żołnierzy”.

Marszałek Sejmu RP dodała, że ​​jej kraj wspiera również „stałe amerykańskie zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa Europy, m.in. poprzez utrzymanie i wzmacnianie amerykańskiej obecności wojskowej oraz udział we wspólnych ćwiczeniach i programach szkoleniowych”.

Polska zobowiązała się wydać w tym roku 4% PKB na obronę

Witek zaapelował także do krajów europejskich o „większy wkład” w zdolności obronne NATO, a sojuszników o zwiększenie wydatków na obronność.

Powiedziała: „Polska obiecała wydać w tym roku realnie 4 proc. PKB na obronę. To ogromny wysiłek dla naszego kraju, ale bezpieczeństwo nie ma ceny”.

Witek dodał: „Chcemy móc polegać na sobie. Dlatego apeluję do kolegów z innych krajów NATO o podjęcie podobnych wysiłków jak Polska i Litwa”.

READ  Kryzysy geopolityczne zmuszają przywódców do konfrontacji z nową, trudną rzeczywistością

„Przyszłość Ukrainy leży w NATO”

Podczas debaty nt A Długoterminowy plan wsparcia dla UkrainyWedług urzędników najwyższy polski prawodawca wygłosił przemówienie programowe na temat „wojskowego, politycznego, dyplomatycznego, gospodarczego i społecznego” wsparcia dla Ukrainy.

Witek argumentowała, że ​​„przyszłość Ukrainy leży w NATO” i mówiła o „instrumentach, które mogłyby przygotować Ukrainę do członkostwa w NATO, takich jak roczny plan narodowy” – poinformowało jej biuro.

Wezwała również sojuszników z NATO, aby „pozostali zjednoczeni, silni i zdecydowani”, mówiąc, że jedność jest „najskuteczniejszą bronią, której Rosja się obawia” – powiedzieli urzędnicy.

Piątek to 464 dzień Rosji Wojna na Ukrainę.

(pm/g)

Źródło: ZACIER, polskieradio24.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *