Connect with us

Świat

Sekretarz obrony USA mówi, że Waszyngton nie będzie tolerował „przymusu i nękania” ze strony Chin

Published

on

Sekretarz obrony USA mówi, że Waszyngton nie będzie tolerował „przymusu i nękania” ze strony Chin

SINGAPUR (AP) – sekretarz obrony USA Lloyd Austin obiecał w sobotę, że Waszyngton nie będzie tolerował „przymusu i nękania” przez Chiny swoich sojuszników i partnerów, jednocześnie uspokajając Pekin, że Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w utrzymanie status quo na Tajwanie i Tajwanie woli dialog od konfliktu.

Przemawiając na Shangri-La Dialogue, dorocznym forum, które gromadzi wyższych urzędników obrony, dyplomatów i przywódców w Singapurze, Austin lobbował za poparciem wizji Waszyngtonu „wolny, otwarty i bezpieczny Indo-Pacyfik w świecie zasad i praw” jako najlepszy sposób przeciwdziałania rosnącej asertywności Chin w regionie.

Stany Zjednoczone rozszerzyły własne działania wokół Indo-Pacyfiku, aby przeciwdziałać rozległym roszczeniom terytorialnym Chin, w tym regularne przeprawy i przeloty nad Cieśniną Tajwańską i Morzem Południowochińskim.

„Jesteśmy zobowiązani do zapewnienia, aby każdy kraj mógł latać, żeglować i działać wszędzie tam, gdzie zezwala na to prawo międzynarodowe” – powiedział na forum zorganizowanym przez think tank International Institute for Strategic Studies. „I każdy kraj, duży czy mały, musi zachować swobodę prowadzenia legalnej działalności morskiej”.

Austin zauważył, że w szczytowym momencie pandemii Stany Zjednoczone dostarczyły miliony dawek szczepionki COVID-19 i są regularnie zaangażowane w pomoc ofiarom katastrof i pomoc humanitarną w regionie. Powiedział, że działa na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym i nielegalnym połowom oraz upewnienia się, że nie ma zakłóceń w łańcuchach dostaw – rozwiązując wiele problemów krajów Azji i Pacyfiku.

„Wzmacniamy nasze sojusze i partnerstwa” – powiedział.

Powiedział, że Stany Zjednoczone są również zdeterminowane, aby powstrzymać zagrożenie rakietowe ze strony Korei Północnej i roszczeń Chin wobec Tajwanu, samorządnej demokracji wyspiarskiej, którą Pekin uważa za swoje terytorium, i powiedział, że Waszyngton zintensyfikował planowanie, koordynację i szkolenia obronne z krajami partnerskimi w region .

„Żeby było jasne, nie szukamy konfliktu ani konfrontacji” – powiedział. „Ale nie cofniemy się przed zastraszaniem i przymusem”.

READ  Ukraina Chersoniu: W bitwie

Słowa Austina zostały wzmocnione faktem, że amerykański niszczyciel rakietowy i kanadyjska fregata przepłynęły w sobotę przez Cieśninę Tajwańską, „wody, na których panuje swoboda żeglugi i przelotu na pełnym morzu zgodnie z prawem międzynarodowym” – poinformowała 7 Flota USA. . Nie było natychmiastowych wiadomości o chińskiej reakcji.

W Singapurze chiński generał broni Jing Jianfeng, starszy członek delegacji towarzyszącej ministrowi obrony generalnemu Li Shangfu, oskarżył Austina o „otwarcie lub potajemnie składanie fałszywych oskarżeń przeciwko Chinom”.

Rozmawiając z dziennikarzami po przemówieniu Austina, Jing stwierdził, że Stany Zjednoczone „oszukały i wykorzystały” kraje Azji i Pacyfiku. realizować własne interesy w celu utrzymania „swojej dominującej pozycji” w regionie.

Zasugerował, że Waszyngton trzyma się sojuszy, które są „pozostałościami zimnej wojny” i zawarł nowe pakty, takie jak porozumienie AUKUS z Wielką Brytanią i Australią oraz grupę „Quad” z Australią, Indiami i Japonią, „aby… świat”. motywowane ideologicznie obozy i prowokować konfrontacje”.

Jing, który nie odpowiadał na pytania, powiedział: „Chiny są zaangażowane w rozwój i dobrobyt regionu”.

Austin chciał zapewnić Chiny, że Stany Zjednoczone pozostają „głęboko zaangażowane” w trwającą od dawna politykę jednych Chin, która uznaje Pekin za rząd Chin, ale zezwala na nieformalne stosunki z Tajwanem i nadal „kategorycznie sprzeciwia się jednostronnym zmianom status quo”. po obu stronach”. Strona.”

Dodał, że rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała, jak niebezpieczny byłby świat, gdyby duże kraje mogły „po prostu bezkarnie najeżdżać swoich pokojowych sąsiadów”.

„Konflikt nie jest ani bliski, ani nieunikniony” – powiedział Austin. „Odstraszanie jest dziś silne – i naszym zadaniem jest utrzymanie tego stanu. Cały świat jest zainteresowany utrzymaniem pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”.

Ale Jing oskarżył Stany Zjednoczone o podważanie polityki jednych Chin, oskarżył Waszyngton o wspieranie tajwańskich separatystów bez przedstawienia żadnych dowodów i powtórzył twierdzenie Pekinu, że „Tajwan jest niezbywalną częścią suwerennego terytorium Chin”.

READ  Harris unika publicznego niezgody podczas jednego z najbardziej intensywnych momentów jej wiceprzewodniczącej

„Nie mamy miejsca na ustępstwa ani kompromisy” – powiedział.

Dodał, że „Chiny mają niekwestionowaną suwerenność nad wyspami na Morzu Południowochińskim i przyległymi wodami”.

Li, który w marcu został ministrem obrony Chin, odrzucił zaproszenie Austina do zabrania głosu na marginesie konferencji, chociaż para uścisnęła sobie dłonie, zanim usiadła po przeciwnych stronach tego samego stołu, gdy forum rozpoczęło się w piątek.

Austin powiedział, że to nie wystarczy.

„Ciepły uścisk dłoni podczas kolacji nie zastąpi zobowiązania biznesowego” – powiedział.

Li, który został mianowany ministrem obrony w marcu, podlega sankcjom USA w ramach szerokiego pakietu środków przeciwko Rosji – choć jeszcze przed jej inwazją na Ukrainę – nałożonych w 2018 r. za udział Li w zakupie myśliwców i antymilitarnych samolotów narzucone przez Chiny. Rakiety lotnicze z Moskwy.

Sankcje, które w dużej mierze uniemożliwiają Li prowadzenie interesów w Stanach Zjednoczonych, nie uniemożliwiają mu prowadzenia oficjalnych rozmów, powiedzieli amerykańscy przedstawiciele obrony.

Nie było jasne, czy Li, który będzie przemawiał na forum w niedzielę rano, był w pokoju, gdy przemawiał Austin. Później spotkał się z sekretarzem obrony USA i innymi osobami przy okrągłym stole ministerialnym.

Austin powtórzył wezwania australijskiego premiera Anthony’ego Albanese w swoim przemówieniu otwierającym forum, aby Chiny komunikowały się regularnie i bezpośrednio, aby zapobiegać potencjalnym konfliktom.

„Dla odpowiedzialnych przywódców obrony właściwy czas na przemówienie jest zawsze” – powiedział Austin. „Właściwy czas na rozmowę jest za każdym razem. A właściwy czas na rozmowę jest teraz”.

Jednak Jing powiedział, że linie komunikacji muszą opierać się na „wzajemnym szacunku”.

„Ale Stany Zjednoczone z jednej strony domagają się komunikacji, az drugiej podważają interesy i obawy Chin” – powiedział.

Stany Zjednoczone zauważyły, że od 2021 r. – na długo przed tym, jak Li został sekretarzem obrony – Chiny odmówiły lub nie odpowiedziały na kilkanaście próśb Departamentu Obrony USA o rozmowę z wyższymi urzędnikami, a także kilka próśb o stały dialog i rozmowy robocze. zaangażowania na poziomie.

READ  Korea Północna zgłasza 15 kolejnych podejrzanych zgonów na COVID-19
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *