Connect with us

Świat

Putin mianuje nowego dowódcę Ukrainy

Published

on

Putin mianuje nowego dowódcę Ukrainy
Na tym zdjęciu przy basenie zrobionym w czwartek 17 marca 2016 r. prezydent Rosji Władimir Putin (z lewej) pozuje z generałem pułkownikiem Aleksandrem Dwornikowem podczas ceremonii wręczenia nagród na Kremlu w Moskwie. (Aleksiej Nikolski/Sputnik/Kremlowski basen/AP)

Prezydent Rosji Władimir Putin mianował nowego generała do prowadzenia wojny na Ukrainie, według urzędnika USA i urzędnika europejskiego, ponieważ jego wojsko zmienia plany po nieudanej próbie zdobycia Kijowa.

Urzędnicy powiedzieli CNN, że generał armii Aleksander Dwornikow, dowódca Południowego Okręgu Wojskowego Rosji, został mianowany dowódcą kampanii wojskowej Rosji na Ukrainie

„To świadczy o przyznaniu się Rosjan, że sprawy idą bardzo źle i muszą zrobić coś inaczej” – powiedział europejski urzędnik.

Nowy dowódca grupy zadaniowej z dużym doświadczeniem bojowym mógłby wnieść pewien poziom koordynacji do ataku, który ma teraz koncentrować się na regionie Donbasu, a nie na wielu frontach.

60-letni Dwornikow był pierwszym dowódcą rosyjskich operacji wojskowych w Syrii po tym, jak Putin wysłał tam wojska we wrześniu 2015 r., by wesprzeć rząd syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada. Podczas dowodzenia Syrią przez Dwornikowa od września 2015 r. do czerwca 2016 r. rosyjskie samoloty pomagały reżimowi Assada i jego sojusznikom w oblężeniu opanowanego przez rebeliantów wschodniego Aleppo, bombardując gęsto zaludnione dzielnice i zadając ciężkie ofiary cywilom. Miasto wpadło w ręce syryjskich sił rządowych w grudniu 2016 roku.

Siły rosyjskie były podobnie brutalne w niektórych częściach Ukrainy, atakując budynki mieszkalne w głównych miastach i niszcząc znaczną część ukraińskiego miasta portowego Mariupol.

„Zobaczymy, jak to jest skuteczne” – powiedział europejski urzędnik. „Rosyjska doktryna, rosyjska taktyka pozostają takie same jak od czasów Afganistanu”.
„Robią rzeczy w ten sam stary sposób” – dodał urzędnik.

Analitycy wojskowi i urzędnicy amerykańscy zaznajomieni z ocenami wywiadu spekulują, że rosyjscy generałowie zamierzają pokonać Putina przed Dniem Zwycięstwa na Placu Czerwonym 9.

Urzędnik europejski określił to jako „sam narzucony termin”, który może skłonić Rosjan do popełnienia większej liczby błędów.

READ  Francuskie pojazdy rozpoznawcze Ukrainy są zbyt słabe na ataki frontalne

Ale może to również doprowadzić do popełnienia przez siły rosyjskie kolejnych okrucieństw, jak rzekomo miało miejsce na przedmieściach Kijowa Bucza pod rosyjską okupacją. „Smród tych zbrodni wojennych będzie wisiał nad tymi rosyjskimi siłami przez wiele lat” – powiedział urzędnik.

Były brytyjski ambasador w Rosji, Sir Roderic Lyne, powiedział Sky News w sobotę, że Moskwa wyznaczyła nowego generała z „dość dzikimi osiągnięciami w Syrii, aby spróbować zdobyć przynajmniej część terytorium w Doniecku, które Putin przedstawia jako zwycięstwo”.

Wyznaczenie nowego naczelnego dowódcy na wojnę Rosji na Ukrainie mogłoby być próbą wypracowania bardziej spójnej strategii. CNN donosiło wcześniej, że Rosja nie miała ogólnokrajowego dowódcy odpowiedzialnego za operacje na Ukrainie, co oznacza, że ​​jednostki z różnych rosyjskich okręgów wojskowych działały w sposób nieskoordynowany, a czasem sprzeczny, według dwóch amerykańskich przedstawicieli obrony.

USA wcześniej stwierdziły, że Putin prawdopodobnie wyznaczyłby generała, którego siły działały na południu Ukrainy, ponieważ Rosjanie zajęli i utrzymali tam większe terytorium, w przeciwieństwie do rosyjskiej próby okrążenia Kijowa i miast na północy Ukrainy, która zakończyła się niedawno odwrotem .

Sztab Generalny Ukrainy poinformował w piątek, że siły rosyjskie zakończyły wycofywanie się z północnego regionu Sumy na Ukrainie, jednocześnie kontynuując budowanie sił na wschodzie kraju.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *