Connect with us

Gospodarka

Jak bardzo wojna Putina z Ukrainą zaszkodziła rosyjskiej gospodarce?

Published

on

Jak bardzo wojna Putina z Ukrainą zaszkodziła rosyjskiej gospodarce?

Minister Energii Unii Europejskiej odbyły się pilne rozmowy Poniedziałek o zakupach rosyjskiego gazu ziemnego. W zeszłym tygodniu Moskwa wstrzymała dostawy do dwóch krajów członkowskich, Polski i Bułgarii, ponieważ odmówiły one zapłaty za gaz w rublach. Rosną obawy, że Niemcy, gospodarcza potęga Europy, mogą być następną zwolnioną.

Ale podczas gdy Europa martwi się niedawnymi skutkami gospodarczymi wojny Rosji z Ukrainą, co z samą Rosją?

Ropa i gaz finansują do 50% rosyjskiego budżetu. Czy prezydent Władimir Putin zabija swoją złotą gęś i miażdży rosyjską gospodarkę?

Putin zlekceważył perspektywę pozbycia się Europy, jej największego klienta gazu ziemnego. Ale Ole Hvalbye, analityk ds. energii w SEB Bank w Oslo w Norwegii, powiedział, że byłby to bardzo bolesny rozwód dla Rosji.

„Można myśleć o tym jako o małżeństwie trwającym od 25 do 30 lat, wiesz. To są naprawdę długoterminowe kontrakty. Budowa infrastruktury gazowej wymaga czasu. To ogromna inwestycja” – powiedział.

„Rosja w pewien sposób zrujnowała swoją reputację”, powiedział Ole Hvalbye, analityk ds. energii w Oslo. (Dzięki uprzejmości Hvalbye)

Hvalbye szacuje, że podwojenie istniejącej rosyjskiej sieci gazociągów do Chin zajęłoby osiem lat, kosztowałoby miliardy i nadal pokryłoby mniej niż połowę utraconej sprzedaży do Europy. Do tego dochodzi negatywny psychologiczny efekt odcięcia przez Rosję dostaw do Polski i Bułgarii.

„Rosja jakoś zrujnowała swoją reputację. Niewiele krajów podpisze z nimi te nowe długoterminowe kontrakty” – powiedział.

Reputacja zawodności może również wpłynąć na długoterminowe kontrakty na dostawy ropy naftowej i produktów naftowych, które są głównym towarem eksportowym Rosji. Są warte prawie 200 miliardów dolarów rocznie.

Czy więc wojna Putina była katastrofą gospodarczą dla Rosji? Według Tima Asha, starszego stratega w BlueBay Asset Management w Londynie, bezpośrednie koszty finansowe były z pewnością ogromne.

Tim Ash z BlueBay Asset Management. (Dzięki uprzejmości Asha)

„Wpływ na Rosję wynosi około 1,4 biliona dolarów” – powiedział Ash. „To ogromna ilość pieniędzy. To około 8000 dolarów na mieszkańca w Rosji”.

READ  Mbappe: Anglia chce powstrzymać Mbappe, „nieodpartą siłę” mundialu

Liczba ta uwzględnia zmniejszenie o połowę wartości rosyjskiej giełdy, zamrożenie aktywów kontrolowanych przez bank centralny i rosyjskich oligarchów oraz ogólny wpływ zachodnich sankcji na działalność gospodarczą. Sankcje będą prawdopodobnie obowiązywać tak długo, jak Putin pozostanie u władzy.

„To oznacza mniejsze inwestycje, mniejszy wzrost, niższy standard życia, prawdopodobny drenaż mózgów, wyższą inflację i ogólne osłabienie zdolności produkcyjnych Rosji” – powiedział Ash.

To nie jest tylko perspektywa zachodnia. Centralny Bank Rosji przebadał ponad 13 000 firm w całym kraju i jak zauważyła Elina Ribakova, zastępca głównego ekonomisty w Instytucie Finansów Międzynarodowych, wyniki są druzgocące.

„Prawie każda branża, którą bierzesz, ma wąskie gardło, borykają się z eksportem swoich produktów na rynki, na które eksportowali – Europa jest głównym partnerem handlowym Rosji – a także walczą o zdobycie części do swojej produkcji” – powiedziała Ribakova.

Instytut prognozuje w tym roku 15% spadek produktu krajowego brutto Rosji. Oczekuje się, że bezrobocie gwałtownie wzrośnie, gdy ponad 700 międzynarodowych korporacji wycofa się z Rosji, zwalniając przy tym pracowników.

„Wycofanie się zajmie im kilka miesięcy, co również wpłynie na perspektywy gospodarcze” – dodała Ribakova.

Odejście tak wielu międzynarodowych firm zada również druzgocący cios rosyjskiemu przemysłowi. Nicholas Redman, szef działu analityki w Oxford Analytica, firmie zajmującej się doradztwem politycznym i biznesowym, wskazał sektor motoryzacyjny jako potencjalną ofiarę.

Nick Redman, dyrektor ds. analiz w Oxford Analytica. (Dzięki uprzejmości Redmana)

„Rosja naprawdę zbudowała całkiem duży krajowy przemysł samochodowy w ciągu ostatnich 30 lat. Znaczna część produkcji znajdowała się w Rosji. Wszyscy najwięksi światowi producenci samochodów są w toku, ale wszyscy zmierzają w kierunku wyjścia. Jest to więc poważny problem w dłuższej perspektywie: w jaki sposób Rosja zastąpi te zachodnie inwestycje i międzynarodowe know-how w logistyce i projektowaniu?”, powiedział Redmann.

W obliczu katastrofy ekonomicznej, która ogarnęła Rosję, można by oczekiwać, że poparcie dla Putina i jego wojny osłabnie. Jednak podczas gdy krajowe sondaże opinii publicznej muszą być postrzegane ze sceptycyzmem, Redman powiedział, że wszystkie inne sygnały wskazują na solidne poparcie dla rosyjskiego przywódcy i tego, co Putin nazywa „wojskową operacją specjalną” na Ukrainie.

READ  Polska: TotalEnergies inwestuje w odnawialne źródła energii poprzez projekty związane z biogazem i energią słoneczną

„W tej chwili nie wygląda na to, by władza Putina była w jakikolwiek sposób kwestionowana” – powiedział Redman.

A może tak nie być jeszcze przez jakiś czas. Uderzeni przez antynatowskie i antyzachodnie machiny propagandowe Kremla, Rosjanie wydają się gotowi znosić sporo trudności gospodarczych.

Na świecie dużo się dzieje. We wszystkim Marketplace jest dla Ciebie.

Polegają na Marketplace, aby rozbić wydarzenia na świecie i powiedzieć, jak wpływają na Ciebie w sposób oparty na faktach i przystępny. Aby nadal było to możliwe, polegamy na Twoim wsparciu finansowym.

Twoja dzisiejsza darowizna wspiera niezależne dziennikarstwo, na którym polegasz. Za jedyne 5 USD miesięcznie możesz pomóc utrzymać Marketplace przy życiu, abyśmy mogli nadal informować o rzeczach, na których Ci zależy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *