Connect with us

Świat

G7 zgadza się zamknąć elektrownie węglowe do 2035 r., twierdzi brytyjski minister, aby osiągnąć przełom klimatyczny

Published

on

G7 zgadza się zamknąć elektrownie węglowe do 2035 r., twierdzi brytyjski minister, aby osiągnąć przełom klimatyczny

Andreasa Rentza/Getty Images

Para wodna unosi się z wież chłodniczych elektrowni węglowej Niederaussem w Bergheim w Niemczech, 25 marca.



CNN

Grupa Siedmiu ministrów zgodziła się zamknąć wszystkie swoje elektrownie węglowe najpóźniej do 2035 r., oświadczył brytyjski minister w poniedziałkowym oświadczeniu Przełom w polityce klimatycznej Może to skłonić inne kraje do zrobienia tego samego.

Ustalenie daty końcowej dla węgla – najbardziej szkodliwego dla klimatu paliwa kopalnego – było niezwykle kontrowersyjne w międzynarodowych negocjacjach klimatycznych. Jak poinformowało wcześniej CNN, Japonia, która w 2023 r. będzie pozyskiwać 32% swojej energii elektrycznej z węgla, według klimatycznego zespołu doradców Ember, zablokowała postęp w tej sprawie na poprzednich spotkaniach G7.

„Uzgodniliśmy wycofanie węgla w pierwszej połowie lat trzydziestych XXI wieku” – powiedział Class CNBC w Turynie we Włoszech Andrew Bowie, brytyjski minister w Departamencie Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero. „Nawiasem mówiąc, jest to historyczne porozumienie, którego nie udało nam się osiągnąć podczas COP28 w Dubaju w zeszłym roku”.

„Tak więc fakt, że kraje G7 podeszły do ​​stołu, aby wysłać światu sygnał, że my, zaawansowane gospodarki świata, jesteśmy zaangażowani w wycofywanie się z węgla do początku lat 30. XXI wieku, jest po prostu niewiarygodne”.

Kiedy brytyjski Departament Energii i Net Zero został poproszony o potwierdzenie rozwoju wydarzeń, CNN odniosło się do wywiadu.

Departament Stanu USA odmówił komentarza w sprawie porozumienia G7. W zeszłym tygodniu amerykańska Agencja Ochrony Środowiska ogłosił nowe zasady Wymaga to od elektrowni węglowych wychwytywania lub wyłączenia prawie wszystkich zanieczyszczeń klimatycznych do 2039 r.

„Zaledwie kilka dni po opublikowaniu przez EPA propozycji nowych przepisów, które zasadniczo doprowadzą do przyspieszonego planu wycofywania większości elektrowni węglowych, zobowiązanie G7 stanowi kolejne potwierdzenie ze strony Stanów Zjednoczonych, że węgiel prędzej czy później odchodzi na emeryturę „To wyjście” – powiedziała Katrine Petersen, starszy doradca ds. polityki w ośrodku doradców ds. klimatu E3G.

READ  Putin to „kolejny Hitler w trakcie tworzenia”, mówi egipski miliarder Sawiris

Podjęte zobowiązanie stanowi „duży krok naprzód, szczególnie dla Japonii, ponieważ jest to jedyny kraj z grupy G7, który nie zobowiązał się jeszcze do wycofywania węgla” – powiedział Petersen.

Wiele pozostałych krajów G7 ma już krajowe plany stopniowego wycofywania paliw kopalnych. Według Embera około 16% energii elektrycznej w krajach G7 pochodzi z węgla.

„To kolejny gwóźdź do trumny węgla” – powiedział Dave Jones, dyrektor programu Global Insights w Ember. „Droga do wycofywania energetyki węglowej jest długa: minęło ponad siedem lat, odkąd Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada zobowiązały się do wycofywania energetyki węglowej. „Dobrze więc widzieć, że Stany Zjednoczone, a zwłaszcza Japonia, w końcu stają się bardziej jasne co do swoich intencji”.

Ostrzegł jednak, że choć moc elektrowni węglowych spadła, zużycie gazu nadal trwa. „Węgiel może być najbrudniejszym paliwem, ale wszystkie paliwa kopalne muszą zostać na zawsze wycofane” – stwierdził.

Paliwa kopalne są główną przyczyną kryzysu klimatycznego. Prawie wszystkie kraje na świecie zgodziły się na wycofanie paliw kopalnych podczas rozmów klimatycznych COP28 w Dubaju w zeszłym roku, ale brak ustalenia daty końcowej dla węgla uznano za mankament tych negocjacji.

Ministrowie energii, środowiska i klimatu spotykają się w Turynie na rozmowach, które mają zakończyć się we wtorek.

G7 – składająca się z Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, z Unią Europejską jako członkiem o specjalnym statusie – zazwyczaj przewodzi globalnej polityce klimatycznej. Decyzje grupy często wpływają lub wpływają na szerszą grupę G20, do której należą także inni główni emitenci, tacy jak Chiny i Indie, a także główni producenci paliw kopalnych, tacy jak Arabia Saudyjska i Rosja.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Ella Nilsen z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *