Connect with us

Świat

S Jaishankar: Indie popierają umowę portową z Iranem po ostrzeżeniu USA

Published

on

S Jaishankar: Indie popierają umowę portową z Iranem po ostrzeżeniu USA
  • Autor: Cherylann Mollan
  • BBC News, Bombaj

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

opis obrazu, Minister spraw zagranicznych Indii S. Jaishankar powiedział, że na porozumieniu skorzysta cały region

Indie wezwały Stany Zjednoczone, aby nie zajmowały się „ograniczoną” oceną umowy portowej w Iranie dzień po ostrzeżeniu Waszyngtonu, że kraje prowadzące interesy z Teheranem spotkają się z sankcjami.

Stany Zjednoczone stwierdziły, że każdy kraj rozważający prowadzenie interesów z Iranem „musi być świadomy potencjalnego ryzyka”.

Delhi poparło jednak to posunięcie, twierdząc, że na umowie przyniesie korzyści regionowi.

„Myślę, że chodzi o komunikację, przekonywanie i uświadamianie ludziom, że tak naprawdę dzieje się to z korzyścią dla wszystkich. Nie sądzę, że ludzie powinni mieć ograniczone poglądy” – powiedział we wtorek dziennikarzom Minister Spraw Zagranicznych S. Jaishankar. Odpowiadał na pytanie o uwagi Waszyngtonu na temat porozumienia.

Jaishankar dodał, że Stany Zjednoczone również w przeszłości „uznały fakt, że Chabahar ma większe znaczenie” i że konieczne jest długoterminowe porozumienie z Iranem, aby usprawnić działalność portu.

„Wierzymy, że operacja portu przyniesie korzyści całemu regionowi” – ​​powiedział.

Indie po raz pierwszy zawarły porozumienie w 2016 r. w sprawie rozbudowy portu Chabahar, który znajduje się w pobliżu granicy Iranu z Pakistanem. Indie przejęły działalność pod koniec 2018 roku.

Port otworzył szlak tranzytowy dla indyjskich towarów i produktów do Afganistanu i Azji Środkowej, omijając drogę lądową przez Pakistan – stosunki sąsiadujące z Indiami i Pakistanem są napięte.

Jak twierdzą urzędnicy, do tej pory przez port Chabahar przewieziono z Indii do Afganistanu 2,5 miliona ton pszenicy i 2000 ton roślin strączkowych.

Minister żeglugi kraju nazwał to „historycznym momentem w stosunkach indyjsko-irańskich”.

Jednak zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Vedant Patel powiedział w odpowiedzi na wtorkowe pytanie, że Waszyngton będzie nadal nakładał sankcje na Iran.

„Każda firma, każdy, kto rozważa prowadzenie interesów z Iranem, musi być świadomy potencjalnego ryzyka, na jakie się naraża, oraz potencjalnego ryzyka sankcji” – dodał Patel.

Jako kluczowy sojusznik Indii Waszyngton nadwyrężył stosunki z Teheranem. W ciągu ostatnich trzech lat kraj nałożył ponad 600 sankcji na przedsiębiorstwa powiązane z Iranem.

Przeczytaj więcej historii z Indii z BBC:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *