Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polskie bliźniaczki Kalucka zapowiadają wspinaczkę sportową podczas OQS 2024 w Szanghaju

Published

on

Polskie bliźniaczki Kalucka zapowiadają wspinaczkę sportową podczas OQS 2024 w Szanghaju

SZANGHAJ – Dwadzieścia dwa lata po tym, jak lekarze ostrzegli ich matkę, że będą mieli trudności z chodzeniem i mówieniem, polskie bliźniaczki Aleksandra i Natalia Kałuckie są wśród gwiazd pierwszego boiska wspinaczki sportowej w Szanghaju (16-19 maja). olimpijskiej serii kwalifikacyjnej (OQS).

Duet, który będzie rywalizować w zawodach szybkościowych kobiet, szuka miejsca na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., podobnie jak sportowcy biorący udział w zawodach szybkościowych mężczyzn oraz zawodach w boulderingu i prowadzeniu mężczyzn, a także kobiety.

Drugie miejsce (Natalia) i piąte (Aleksandra) w światowych rankingach Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej (IFSC) sprawiły, że walka o Kałuczki nie mogła być bardziej zacięta.

Po tym, jak rodaczka Aleksandra Mirosław zapewniła sobie miejsce olimpijskie, wygrywając Europejskie Kwalifikacje IFSC w Rzymie 2023, polskiej wspinaczce szybkościowej zostało już tylko jedno miejsce więcej.

„Moja siostra mogłaby być o jedno miejsce lepsza ode mnie i nie będę miała biletu (na Paryż 2024). To bardzo trudne i bolesne” – powiedziała Natalia Kałucka, mistrzyni świata w szybkości IFSC 2021.

Format konkursu

Podobnie jak wszyscy wspinacze biorący udział w wydarzeniach OQS, Kałukowie dążą do zdobycia maksymalnie 100 punktów, z czego 50 dla zwycięzcy będzie dostępnych w Szanghaju, a kolejne 50 będzie do zdobycia na drugim i ostatnim etapie w Budapeszcie w dniach 20–23 czerwca.

Wicemistrzowie każdej konkurencji otrzymują 45 punktów, w tym 41 za trzecie, 38 za czwarte i 36 za piąte.

Kolejni gracze, którzy ukończą zawody, otrzymują o jeden punkt mniej za każde miejsce.

Piątka najlepszych zawodników w rankingach według płci po Budapeszcie zapewniła sobie miejsce w Paryżu, maksymalnie dwóch sportowców na każdy Narodowy Komitet Olimpijski (NOK).

Ten sam format oceny ma zastosowanie do zawodów Boulder i Lead, ale kwalifikuje się dziesięciu najlepszych zawodników każdej płci w tych dyscyplinach.

READ  Artefakty znalezione w Polsce od XIX wieku Century”, które faktycznie pochodzą ze starożytnego Egiptu i Rzymu

Francja, jako gospodarz, automatycznie kwalifikuje dwóch zawodników każdej płci.

Zaakceptuj presję

„Różnica między zawodnikami będzie tak mała, że ​​trzeba zachować dużą precyzję. Presja, aby zakwalifikować się do igrzysk olimpijskich jest bardzo duża” – powiedziała Aleksandra Kałucka.

Ona wie, o czym mówi.

„W zeszłym roku miałem dwie szanse na wygranie biletu olimpijskiego i było to niezwykle trudne. Pamiętam, że stałem w pozycji startowej i myślałem sobie: „Wygrasz bilet na igrzyska olimpijskie”, ale presja była dla mnie zbyt duża.

Aleksandra zajęła czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata 2023 w Bernie w Szwajcarii, a jedynie srebrna medalistka (Emma Hunt z USA) i zwyciężczyni (Desak Made of Indonesia, Rita Kusuma Dewi) zapewniły sobie szansę na olimpijski chwałę.

Jeszcze bardziej bolesny był fakt, że przegrała z Mirosławem w finale eliminacji do Europy.

„Pracowałam nad tą kwestią z moim psychologiem i zespołem, więc teraz wiem, że moja wartość nie zależy od wyników” – powiedziała zwyciężczyni Pucharu Świata Kobiet IFSC 2022.

„Ta wiedza zmieniła całe moje życie”.

Te, na które warto zwrócić uwagę

Bliźniaczki Kałuckie i reszta kobiecej szybkości, w której znajduje się także dwie inne Polki z pierwszej 25-tki – Anna Brozek i Patrycja Chudziak – będą ścigać się po 15-metrowej ścianie o nachyleniu do pięciu stopni, próbując przełamać barierę Mirosława rekord świata wynoszący 6,24 sekundy.

„Nie potrafię opisać tego uczucia, kiedy wbiegasz na ścianę” – powiedziała Aleksandra.

Rekordzista świata w szybkości mężczyzn Samuel Watson ze Stanów Zjednoczonych, który w kwietniu 2024 r. uzyskał czas 4,79 sekundy, zakwalifikował się już do Igrzysk w Paryżu, podczas gdy chiński numer jeden na świecie Peng Wu jest w Szanghaju i Budapeszcie człowiekiem, którego trzeba pokonać.

Japonka Nonaka Miho, która zdobyła srebrny medal we wspinaczce sportowej kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 r., gdy wszystkie trzy dyscypliny zostały połączone w jednym konkursie, znajduje się na szczycie listy tych, którzy chcą zostać niekwestionowanym numerem 1 we wspinaczce sportowej kobiet i przewodzić światowym rankingom Zwyciężczyni Tokio 2020, Janja Garnbret ze Słowenii, w Paryżu.

READ  Oczekuje się, że Jakub Moder z Brighton zagra w barwach Win-and-A-Prayer Poland

Brązowy medalista Mistrzostw Świata w Boulderingu w Republice Korei 2023 Lee Dohyun i obiecujący Francuz Sam Avezou przewodzą zatłoczonej grupie mężczyzn w Szanghaju i Budapeszcie.

Pokonaj granice

Choć dla wielu ostatnia przeszkoda na drodze do Igrzysk w Paryżu będzie najtrudniejsza, dla Aleksandry i Natalii Kałuckich podróż ta przekroczyła już to, co wielu wydawało się możliwe.

„Na początku życia powiedziano mi, że będą trudności z chodzeniem i mówieniem” – opowiada Aleksandra.

„Ja też jestem ślepa na jedno oko (podobnie jak Natalia). Pamiętam, jak dzieci śmiały się z nas w przedszkolu, bo nosiliśmy duże okulary.

„Innych sportów nie uprawialiśmy, ale to była miłość od pierwszego wejrzenia (we wspinaczce sportowej).”

OIS gruźlica/WC

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *