Connect with us

Świat

Milionowa armia, która wymusza chińską politykę „zero-covid”

Published

on

chińskie „Zero CovidPolityka ma oddanych zwolenników: miliony ludzi, którzy pilnie pracują dla tego celu, niezależnie od ludzkich kosztów.

w północno-zachodnie miasto Xi’an, pracownicy szpitala odmówili przyjęcia mężczyzny z bólem w klatce piersiowej, ponieważ mieszkał w rejonie średniego ryzyka. Zmarł na atak serca.

Poinformowali kobietę, która była w ósmym miesiącu ciąży i krwawiła, że ​​jej test Covida jest nieważny. Straciła dziecko.

Dwóch strażników lokalnych powiedziało młodemu mężczyźnie, że nie dba o to, że nie ma nic do jedzenia po złapaniu go podczas blokady. Pobiłeś go.

Rząd Xi’an był szybki i zdeterminowany w egzekwowaniu tego ścisła blokada Pod koniec grudnia, kiedy rosły spadki. Nie chciał jednak zapewniać żywności, opieki medycznej i innych artykułów pierwszej potrzeby 13 milionom mieszkańców miasta, powodując chaos i kryzysy, których nie widziano od czasu pierwszej blokady kraju w Wuhan w styczniu 2020 roku.

Wczesny sukces Chin w powstrzymywaniu pandemii poprzez autorytarną, żelazną politykę zachęcił ich urzędników i najwyraźniej dał im pozwolenie na działanie z przekonaniem i sprawiedliwością. Wielu urzędników uważa teraz, że muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić, że infekcje Covid nie wystąpią, ponieważ jest to wola ich Najwyższego Przywódcy Xi Jinpinga.

Kontrola wirusów jest najwyższym priorytetem dla urzędników. Życie, dobrobyt i godność ludzi przychodzą znacznie później.

Rządowi pomaga ogromna armia pracowników społecznych, gorliwie egzekwujących politykę, oraz hordy internetowych nacjonalistów atakujących każdego, kto wyraża skargi lub obawy. Tragedie w Xi’an sprawiły, że niektórzy Chińczycy zaczęli się zastanawiać, jak powinni zachowywać się ci, którzy egzekwują zasady kwarantanny i kto jest ostatecznie za to odpowiedzialny.

„Bardzo łatwo jest obwiniać ludzi, którzy popełnili banalność zła” – napisał użytkownik o nazwisku @IWillNotResistIt na Weibo, chińskiej platformie mediów społecznościowych. „Jeśli ty i ja staniemy się śrubami tej gigantycznej maszyny, możemy również nie wytrzymać jej silnego przyciągania”.

„Banalność zła” to termin, który chińscy intelektualiści często przywołują w chwilach takich jak Xi’an. Ukuła ją filozofka Hannah Arendt, która napisała, że ​​Adolf Eichmann, jeden z głównych architektów Holokaustu, był zwykłym człowiekiem, którego motywowała „niezwykła pracowitość w poszukiwaniu własnego postępu”.

READ  Rosyjski następca McDonalda, Uncle Vanya, ma bardzo znane logo

Chińscy intelektualiści są zaskoczeni, jak wielu urzędników i cywilów – często kierowanych ambicją zawodową lub posłuszeństwem – jest gotowych do prowadzenia polityki autorytarnej.

Kiedy dwa lata temu koronawirus pojawił się w Wuhan, został zdemaskowany słabości w autorytarnym systemie Chin. Teraz, gdy pacjenci umierają z powodu chorób innych niż Covid, mieszkańcy głodują, a urzędnicy wskazują palcem, Blokada w Xi’an pokazał, jak aparat polityczny kraju zamarzł, dodając bezwzględności do jego jednomyślnego dążenia do polityki zerowej covid.

Xi’an, stolica prowincji Shaanxi, jest w znacznie lepszej sytuacji niż Wuhan na początku 2020 roku, kiedy tysiące ludzi zmarło z powodu wirusa i przeciążyło system medyczny miasta. Xi’an zgłosił tylko trzy zgony związane z Covid, ostatnie w marcu 2020 r. Miasto powiedział Do lipca zaszczepiono 95 procent dorosłych. W ostatniej fali zgłosiła 2017 potwierdzonych przypadków i żadnych zgonów od poniedziałku.

Mimo to nałożono bardzo surową blokadę. Mieszkańcy nie mogli opuszczać swoich lokali. Niektóre budynki zostały odgrodzone. Ponad 45 000 osób zostało przeniesionych do miejsc kwarantanny.

Miejski system kodów zdrowia, używany do śledzenia ludzi i egzekwowania kwarantanny, upadł podczas intensywnego użytkowania. Dostawy w dużej mierze zniknęły. Niektórzy mieszkańcy korzystali z Internetu, aby narzekać na brak wystarczającej ilości jedzenia.

Ale zasady blokowania były skrupulatnie przestrzegane.

Kilku wolontariuszy społeczności sprawiło, że młody mężczyzna poszedł kupić jedzenie czytać list samokrytyki przed kamerą wideo. „Chodziło o to, czy mam coś do jedzenia” – czytał młody człowiek, zgodnie z popularnym filmem. „Nie brałem pod uwagę poważnych konsekwencji, jakie moje zachowanie może mieć dla społeczności”. Według The Beijing News, państwowej firmy medialnej, wolontariusze później przeprosili.

Trzech mężczyzn zostało przyłapanych na ucieczce z Xi’an na wieś, prawdopodobnie w celu uniknięcia wysokich kosztów zamknięcia. Wędrowali, jeździli na rowerze i pływali w zimowe dni i noce. Dwóch z nich zostało aresztowanych przez policję, jak donosi lokalna policja i media. W chińskim Internecie nazywano ich „Xi’an Ironmen”.

READ  Wordle 371 NOTATKI na 25 czerwca - Problemy z dzisiejszym Wordlem? Te wskazówki powinny pomóc | Gry | zabawa

Potem były szpitale, które odmawiały pacjentom dostępu do opieki medycznej i pozbawiały bliskich możliwości pożegnania.

Mężczyzna, który umierał na ból w klatce piersiowej z powodu zawału serca, czekał sześć godzin, zanim został ostatecznie przyjęty do szpitala. Gdy jego stan się pogorszył, jego córka błagała pracowników szpitala, by wpuścili ją i zobaczyli po raz ostatni.

Zgodnie z filmem, który opublikowała na Weibo po śmierci jej ojca, mężczyzna odmówił. „Nie próbuj moralnie mnie porwać” – powiedział w filmie. „Po prostu wykonuję swój obowiązek”.

Niektórzy podwładni urzędnicy z Xi’an zostali ukarani. Szef miejskiej komisji zdrowia przeprosił kobietę, która poroniła. Dyrektor generalny szpitala został zawieszony. W zeszły piątek miasto ogłosiło, że żadna placówka medyczna nie może wydalić pacjentów z powodu testów Covid.

Ale to jest o tym. Nawet państwowy nadawca China Central Television skomentował że niektórzy lokalni urzędnicy po prostu obwiniali swoich podwładnych. Wydaje się, napisał nadawca, że ​​tylko kadry niższego szczebla zostały ukarane za te problemy.

Są powody, dla których ludzie w systemie okazywali mało współczucia, a niewielu wyrażało się online.

Lekarz pogotowia był we wschodniej prowincji Anhui skazany 15 miesięcy więzienia za nieprzestrzeganie protokołów kontroli pandemii w leczeniu pacjenta z gorączką w ciągu ostatniego roku, zgodnie z CCTV.

Zastępca dyrektora szczebla kierowniczego agencji rządowej w Pekinie Stracony jego stanowisko w zeszłym tygodniu po tym, jak niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych zgłosili, że artykuł, który napisał o zablokowaniu Xi’an, zawierał nieprawdziwe informacje.

W artykule określił środki blokujące jako „nieludzkie” i „okrutne”. Został zatytułowany „Smutki mieszkańców Xi’an: dlaczego uciekają z Xi’an łamiąc prawo i ryzykując śmierć”.

Od Wuhan chiński Internet stał się platformą kościelną dla nacjonalistów, aby chwalić Chiny, rząd i Partię Komunistyczną. Odmienne opinie lub krytyka nie będą tolerowane, a internetowe skargi dotyczące dostarczania amunicji wrogim zagranicznym mediom będą atakowane.

Platforma społecznościowa Red ocenzurowała post córki mężczyzny, który zmarł na atak serca, ponieważ według zrzutu ekranu na jej koncie „zawierał negatywne informacje o społeczeństwie”.

READ  David Frost, negocjator ds. Brexitu, wycofuje się i zadaje kolejny cios Borisowi Johnsonowi

W Xi’an nie ma autora takiego jak Fang Fang, który pisze swoją blokadę Wuhan Dziennik, nie ma dziennikarzy obywatelskich Chen Qiushi, Fang Bin czy Zhang Zhan Opublikuj filmy. Cała czwórka została uciszona, uwięziona, zniknęła lub pozostawiona w więzieniu, umierając – potężne przesłanie dla każdego, kto ośmieli się mówić o Xi’an.

Jedyny szeroko rozpowszechniony, dogłębny artykuł o zamknięciu Xi’an został napisany przez byłą dziennikarkę Zhang Wenmin, mieszkankę Xi’an znaną pod pseudonimem Jiang Xue. Jej artykuł został usunięty, a urzędnicy bezpieczeństwa państwowego ostrzegli ją, by nie komentowała tej sprawy, powiedziała bliska jej osoba. Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych nazywali to śmieciami, które należy wyrzucić.

Niektóre chińskie publikacje, które napisały doskonałe artykuły śledcze z Wuhan, nie wysyłały reporterów do Xi’an, ponieważ według osób zaznajomionych z sytuacją nie mogli zapewnić paszportów do bezpłatnego wjazdu pod zamknięciem.

Klęska blokady Xi’an nie wydawała się przekonać wielu ludzi w Chinach do porzucenia bezwarunkowego podejścia tego kraju do walki z pandemią.

Były sportowiec, który jest niepełnosprawny i cierpi na wiele chorób, przeklął Fang Fang za swój pamiętnik Wuhan w 2020 roku. W zeszłym miesiącu zamieścił na swoim koncie Weibo, że nie może kupować leków, ponieważ jego związek w Xi’ jest zablokowany. Jego problemy zostały rozwiązane, a teraz używa hashtagu #everyoneinpositiveenergy i retweetuje posty atakujące panią Zhang, byłą dziennikarkę.

Pomimo ogłoszenia walki miasta z wirusem jako zwycięstwa w zeszłym tygodniu, rząd nie wycofuje się z wielu zasad i nie ustawia bardzo wysoko poprzeczki zakończenia blokady. Sekretarz Partii Shaanxi powiedział Urzędnicy Xi’an powiedzieli w poniedziałek, że ich przyszłe wysiłki w celu opanowania pandemii powinny pozostać „surowe”.

„Luki wielkości igły mogą wywołać silne wiatry” – powiedział.

Claire Fu Badania wniosły wkład.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.