Connect with us

Świat

Chiński Xi podkreśla „pokojowe zjednoczenie” z Tajwanem kilka dni po rekordowym pokazie siły

Published

on

HONG KONG – Prezydent Chin Xi Jinping wezwał do „pokojowego zjednoczenia” z Tajwanem kilka dni po tym, jak Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wysłała w rekordowym czasie 56 bombowców i innych samolotów Operacje w pobliżu samorządnej wyspy w jeden dzień.

„Historyczne zadanie całkowitego zjednoczenia ojczyzny musi zostać zrealizowane i zdecydowanie może zostać zrealizowane” – powiedział Xi w sobotę w Pekinie, dodając, że osiągnięcie tego celu środkami pokojowymi leży w interesie mieszkańców Tajwanu.

Uwagi pana Xi były częścią przemówienia z okazji 110. rocznicy rewolucji, która obaliła imperialne rządy Qing w Chinach. W następnych dziesięcioleciach komuniści i nacjonaliści walczyli o kontrolę nad Chinami, co później doprowadziło do rozłamu między Chinami a Tajwanem podczas wojny domowej. Siły nacjonalistyczne wycofały się na wyspę, a komunistyczny przywódca Mao Zedong ogłosił powstanie Republiki Ludowej w 1949 roku.

Partia Komunistyczna uważa Tajwan za część Chin, mimo że nigdy nie rządził wyspą i obiecał przejąć kontrolę nad wyspą, jeśli to konieczne siłą.

W odpowiedzi na przemówienie pana Xi tajwańska Rada ds. Kontynentalnych stwierdziła, że ​​trwająca groźba Chin działaniami wojskowymi jest kluczem do problemów ciasnoty.

„Sztywność polityki Chińskiej Partii Komunistycznej wobec Tajwanu nie mierzy realistycznie obecnej sytuacji, bierze pod uwagę rozwój sytuacji na świecie iw zasadzie ignoruje wątpliwości i opór Tajwańczyków” – powiedział.

Pan Xi od dawna mówił o zrealizowaniu tego, co Pekin nazwał pokojowym zjednoczeniem z Tajwanem, ale jego uwagi pojawiły się, gdy obawy w USA wzrosły po latach rozbudowy chińskiej armii i niedawnych zbliżających się posunięciach przeciwko wyspie.

PLA wykonała w tym miesiącu 150 lotów bojowych w pobliżu Tajwanu, co wywołało niepokój w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

W czwartek Wall Street Journal poinformował, że niewielka liczba żołnierzy amerykańskich tajne szkolenie lokalnych sił zbrojnych na wyspie.

READ  Odkopany food truck w Pompejach ujawnia przekąski, które jedli starożytni Rzymianie

Niepodległość Tajwanu jest największą przeszkodą w realizacji celu zjednoczenia Pekinu i stanowi „poważne ukryte zagrożenie dla odrodzenia narodowego”, powiedział Xi. „Każdy, kto zapomina o swoich przodkach, zdradza ojczyznę lub dzieli kraj, zawsze był skazany na zagładę. Na pewno zostaniesz pogardzany przez ludzi i osądzony przez historię ”- dodał.

Pan Xi powiedział, że sprawa Tajwanu jest wewnętrzną sprawą Chin i że ingerencja z zewnątrz nie jest dozwolona bez podania nazwy kraju. W swoim przemówieniu nie wspomniał o użyciu siły wobec Tajwanu.

Napisz do Elaine Yu w [email protected]

Copyright © 2021 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.