Connect with us

Świat

Powiązany z Izraelem statek porwany przez rebeliantów Houthi w Jemenie, biorąc 25 zakładników

Published

on

Powiązany z Izraelem statek porwany przez rebeliantów Houthi w Jemenie, biorąc 25 zakładników

Według izraelskich urzędników połączony z Izraelem statek towarowy na Morzu Czerwonym został porwany przez rebeliantów Houthi w Jemenie, a 25 członków załogi wzięto jako zakładników.

Rzecznik grupy Huti w Jemenie potwierdzony W niedzielę rebelianci zajęli statek i wzięli członków załogi jako zakładników, ponieważ statek miał powiązania z Izraelem.

„Siły Zbrojne Jemenu ponawiają swoje ostrzeżenie dla wszystkich statków należących do izraelskiego wroga lub z nim powiązanych, że staną się one uzasadnionym celem dla sił zbrojnych” – Yahya Saree, rzecznik wojskowy Houthi, napisał w oświadczeniu na X, znanym wcześniej jako Twitter .

Wspierani przez Iran Huti znajdują się obecnie w zawieszeniu broni w związku z wojną domową z rządem Jemenu.

Saree powiedział, że siły zbrojne będą kontynuować operacje wojskowe przeciwko Izraelowi do czasu zakończenia przez kraj kampanii przeciwko grupie bojowników Hamas, która w zeszłym miesiącu przeprowadziła niespodziewany atak na południowy Izrael. W atakach tych zginęło ponad 1200 osób, w tym setki cywilów.

Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu potępiło atak na statek i stwierdziło, że za atak odpowiedzialni są Huti.

„To kolejny akt irańskiego terroryzmu i stanowi krok naprzód w agresji Iranu przeciwko obywatelom wolnego świata, z międzynarodowymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa światowych szlaków żeglugowych” – oznajmiło Biuro Premiera. – napisano w oświadczeniu.

Biuro Netanjahu podało, że żaden z 25 członków załogi na pokładzie nie był Izraelczykiem, a raczej członkami różnych narodowości, w tym Ukraińcami, Filipińczykami i Meksykanami.

Sari roszczenia „Siły zbrojne” traktowały członków załogi „zgodnie z ich islamskimi wartościami”, nie podając dalszych szczegółów.

Biuro premiera Izraela roszczenia Statek o nazwie Galaxy Leader jest własnością brytyjskiej firmy i jest obsługiwany przez japońską firmę. Jednak publiczne bazy danych żeglugi pokazują, że właściciele statku są powiązani z firmą Ray Car Carriers, założoną przez izraelskiego miliardera Abrahama „Ramę” Ungara – podaje AP.

READ  Porwanie szkolne w Nigerii: prawie 300 dzieci wypuszczono na wolność po dwóch tygodniach niewoli

Incydent prawdopodobnie jeszcze bardziej podsyci obawy, że strony trzecie, takie jak Iran i jego pełnomocnicy, wykorzystują konflikt między Izraelem a wspieranym przez Iran Hamasem do utworzenia odrębnego frontu przeciwko Izraelowi i eskalacji konfliktu w regionie.

Izrael odpowiedział na ataki Hamasu z 7 października bombardowaniem rządzonej przez Hamas Strefy Gazy, a ostatnio nasilił ataki naziemne w północnej części enklawy. W wyniku przemocy zginęło ponad 13 000 Palestyńczyków. według rządu w Strefie Gazy pod przywództwem Hamasu. Liczb tych nie można niezależnie zweryfikować.

„Porwanie statku motorowego Galaxy Leader przez bojowników Houthi na Morzu Czerwonym stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego” – powiedział The Hill urzędnik wojskowy USA. „Żądamy natychmiastowego uwolnienia statku i jego załogi”.

Niedzielne przejęcie było następstwem co najmniej dwóch incydentów, podczas których amerykańskie okręty wojenne przechwyciły rakiety lub drony z Jemenu, które prawdopodobnie wycelowały w statki izraelskie lub amerykańskie. Według AP w zeszłym tygodniu okręt wojenny Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych na południowym Morzu Czerwonym zestrzelił drona zmierzającego w stronę statku.

W zeszłym miesiącu Pentagon poinformował, że niszczyciel Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych przechwycił ogień rakietowy rebeliantów Houthi – podał Pentagon.

Dzieje się tak w związku ze zgłoszonym wzrostem liczby ataków na wojska i aktywa amerykańskie na Bliskim Wschodzie, co skłoniło Stany Zjednoczone do przeprowadzenia serii ataków odwetowych przeciwko aktywom Iranu i jego pełnomocnikom.

Prawa autorskie 2023 Nexstar Media Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *