Connect with us

Świat

Najnowsze informacje na temat kryzysu ukraińsko-rosyjskiego: aktualizacje na żywo

Published

on

Zachodni przywódcy ostrzegają, że Rosja rozpoczęła plan inwazji na Ukrainę na pełną skalę, jednocześnie ogłaszając pierwsze sankcje wobec Moskwy.

prezydent Joe Biden opisał wydarzenia mające obecnie miejsce na Ukrainie jako „początek rosyjskiej inwazji”, zapowiadając nowe surowe środki ukarać Moskwę we wtorek.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że Rosja jest „przygotowana” do „inwazji na pełną skalę” na Ukrainę, podczas gdy kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział: „Putin zgromadził wystarczająco dużo wojsk wzdłuż granic Ukrainy, aby naprawdę móc całkowicie zaatakować kraj”.

Oto, co musisz wiedzieć.

Co zrobiła Rosja? W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin rozkazał wojska w Doniecku i Ługańsku – dwóch kontrolowanych przez separatystów promoskiewskich regionach na wschodzie Ukrainy – w misji, którą Kreml określił jako „misję pokojową”. Posunięcie nastąpiło zaledwie kilka godzin po podpisaniu przez niego dekretów uznających niepodległość regionów.

Kilku urzędników amerykańskich i zachodnich ostrzegło, że może to służyć jako salwa otwierająca wielką operację wojskową przeciwko Ukrainie. Ponad 150 000 rosyjskich żołnierzy teraz Koło Ukraina z trzech stron, według szacunków urzędników wywiadu USA i Ukrainy.

Jak zareagowała Ukraina? Reakcja Ukrainy na możliwy atak „będzie natychmiastowa” – powiedział w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

We wszystkich częściach Ukrainy ma zostać wprowadzony stan wyjątkowy pod kontrolą państwa, który potrwa co najmniej 30 dni.

Ale rząd nie zamknął drzwi przed możliwym rozwiązaniem. We wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że nadal prowadzi dyplomację jako wyjście z kryzysu; Rezerwiści zostaliby wezwani na szkolenie wojskowe, ale nie doszłoby do ogólnej mobilizacji sił zbrojnych.

„Pragniemy ciszy i spokoju, ale jeśli dziś będziemy cicho, jutro nas nie będzie” – powiedział w przemówieniu do narodu.

READ  Wybory prezydenckie w USA w 2020 roku. Jaka jest przyszłość Donalda Trumpa? CNN: Jared Kushner domaga się uznania wyniku wyborów

Jak zareagował świat? Działania Rosji spotkały się z surowym potępieniem wielu narodów, a zachodni przywódcy we wtorek nałożyli nowe sankcje i odcięli kluczowy rurociąg z Rosją.

Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone usankcjonują rosyjskie instytucje finansowe i oligarchów. Unia Europejska nałożyła również sankcje na 351 rosyjskich prawodawców, którzy głosowali za uznaniem separatystycznych regionów, a Wielka Brytania ogłosiła sankcje na pięć rosyjskich banków i trzech rosyjskich oligarchów.

Również we wtorek Niemcy poinformowały, że przestały poświadczać 11 miliardów dolarów Rurociąg 750 mil która łączy Rosję bezpośrednio z Niemcami. ten strumień północny 2 Projekt został ukończony we wrześniu, ale nie otrzymał jeszcze ostatecznego zielonego światła od niemieckich regulatorów. Bez tego gaz ziemny nie może płynąć gazociągiem bałtyckim z Rosji do Niemiec.

W środę Japonia i Australia dołączyły do ​​listy krajów nakładających sankcje na Rosję, Donieck i Ługańsk.

Ale Chiny, które od lat utrzymują silną przyjaźń z Rosją, skrytykowały zachodnie sankcje. Rzecznik Departamentu Stanu powiedział w środę, że „nigdy nie są one podstawowym i skutecznym sposobem rozwiązywania problemów”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.