Connect with us

Świat

Wybuchowy pożar grozi pochłonięciem kanadyjskiego miasta, gdy Stany Zjednoczone otrzymają pierwszą dawkę dymu w tym sezonie

Published

on

Wybuchowy pożar grozi pochłonięciem kanadyjskiego miasta, gdy Stany Zjednoczone otrzymają pierwszą dawkę dymu w tym sezonieCNN

Wymknięty się spod kontroli pożar charakteryzujący się „ekstremalnym zachowaniem” grozi pochłonięciem małej społeczności kanadyjskiej, gdy sezon pożarów w tym kraju osiąga swój szczyt drugi rok z rzędu.

W ciągu weekendu wielkość pożaru Parker Lake w północno-wschodniej Kolumbii Brytyjskiej wzrosła ponad trzykrotnie i obecnie zajmuje powierzchnię 13 000 akrów. Teraz jest tuż obok małej społeczności Fort Nelson. Oczekuje się, że porywisty wiatr będzie spychał ogień w stronę społeczności przez cały poniedziałek.

Strażacy ostrzegali, że wichury mogą pojawić się już w niedzielę wieczorem, a w poniedziałek wiatr może uderzyć w miasto „do południa”, ale wiatr nie pojawił się i oszczędził miasto w ciągu nocy, powiedział Cliff Chapman, dyrektor działań prowincjonalnych BC Wildfire W poniedziałek Służba zorganizowała konferencję prasową.

Oczekuje się jednak, że wiatr wzmocni się w poniedziałek i może trwać przez następne 48 godzin, ponieważ pożar ma wybuchnąć w poniedziałek rano niecałe 2,5 km na zachód od miasta.

„Następne 48 godzin będzie pełną wyzwań sytuacją” – powiedział Bowinn Ma, Minister Zarządzania Kryzysowego i Gotowości Klimatycznej Kolumbii Brytyjskiej. „Przez całe popołudnie mogliśmy obserwować zmienną aktywność pożarów”.

Około 3200 mieszkańców północno-wschodniej Kolumbii Brytyjskiej zostało zmuszonych do ewakuacji w sobotnie popołudnie w związku z szalejącym pożarem jeziora Parker Lake. W poniedziałek zarządzono ewakuację kolejnych 80 obiektów. Nakazano ewakuację około 2800 mieszkańców gminy regionalnej Northern Rockies i około 450 mieszkańców Fort Nelson First Nation.

„Jeśli nadal przebywasz w Fort Nelson lub gdziekolwiek objęty jest nakaz ewakuacji z powodu pożaru w Parker Lake, zachęcam cię do opuszczenia terenu” – powiedział w niedzielę Chapman. „Paliwa są bardziej suche niż kiedykolwiek wcześniej. Wiatr będzie nadal wiał i spychał ogień w stronę społeczności. W miarę nasilania się pożaru drogi ewakuacyjne mogą być uszkodzone, a widoczność będzie słaba.”

Jaylene MacIver, specjalistka ds. informacji publicznej w gminie regionalnej Northern Rockies, powiedziała CNN: „Przestrzeganie przepisów było ogólnie dobre”, chociaż niektórzy mieszkańcy zdecydowali się pozostać na miejscu.

READ  Rosyjski wiceminister obrony Timur Iwanow jest oskarżony o przyjmowanie łapówek

Ponad 90% z około 450 mieszkańców Fort Nelson First Nation ewakuowało ten obszar, powiedział CNN kierownik ds. operacji kryzysowych Terry Cavaliere.

W poniedziałek wyjątkowo suche warunki i porywy wiatru dochodzące do 25 mil na godzinę są przyczyną pożarów, ale nasiona pożarów zostały zasiane zimą i w ostatnich latach, gdy świat nadal się ociepla z powodu zmian klimatycznych powodowanych przez człowieka.

„Region ten doświadczył kilkuletniej suszy, a zeszłej zimy opady śniegu były poniżej średniej” – powiedział Ben Boghean, specjalista ds. zachowania się przy pożarach w BC Wildfire Service. „Z tego powodu nasze lasy w strefie Fort Nelson są bardzo podatne na nowe zapłony pożarów i szybkie rozprzestrzenianie się”.

Zmniejszające się opady śniegu, rosnące temperatury i pogłębiające się susze są oznakami zmian klimatycznych i oczekuje się, że będą nadal prowadzić do większych i intensywniejszych pożarów w całej Kanadzie. według Environment Canada.

Ubiegły rok był najbardziej niszczycielskim sezonem pożarów w historii Kanady, w tym w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie pożary strawiły setki domów i obszar wielkości Maryland Służba przeciwpożarowa BC.

Serwis przyrodniczy Alberty/AFP/Getty Images

To zdjęcie z ulotki wykonane dzięki uprzejmości Alberta Wildfire Service, zrobione 11 maja 2024 r., przedstawia dym z pożarów płonących na południowy zachód od miasta Fort McMurray w Albercie w Kanadzie.

Pożar Parker Lake nie jest sam. W Kanadzie płonie ponad 100 pożarów, z których 39 uważa się za wymknięte spod kontroli. według Kanadyjskiego Międzyagencyjnego Centrum Straży Pożarnej.

Niektóre z pożarów to tak zwane „pożary resztkowe”, potocznie zwane „pożarami zombie” – tlące się pozostałości potężnych pożarów z zeszłego sezonu, które płoną głęboko w ziemi przez całą zimę i ponownie zapalają się wiosną, gdy temperatury spadają.

„W przeszłości to warunki zimowe były przyczyną wielu pożarów” – powiedziała Ma. „W tym przypadku zaobserwowaliśmy, że ze względu na wyższe temperatury i przedłużającą się suszę w zeszłym roku wiele z pozostałych pożarów nie zostało jak zwykle ugaszonych”.

READ  Dlaczego nadchodząca wizyta pakistańskiego ministra spraw zagranicznych Bilawala Bhutto Zardariego w Indiach jest znacząca Wiadomości z Indii

Dwa pożary „zombie”, Patry Creek Fire i Nogah Creek Wildfire, szybko rozprzestrzeniają się na północ i wschód od Fort Nelson, zwiększając liczbę nakazów ewakuacji.

Urzędnicy podali, że alerty ewakuacyjne obowiązują również w niektórych częściach Alberty, ponieważ pożar MWF-017 wymknął się spod kontroli w pobliżu Fort McMurray w północno-wschodniej prowincji. Do niedzielnego poranka ogień strawił około 16 000 hektarów.

Dym z piekieł spowodował problemy dla Environment Canada specjalne oświadczenie w sprawie jakości powietrza rozciąga się od Kolumbii Brytyjskiej po Saskatchewan.

Doprowadziło to również do uniesienia się dymu po raz pierwszy w tym roku do północnej części Stanów Zjednoczonych i wydania ostrzeżeń dotyczących jakości powietrza dla Wisconsin, Minnesoty i Iowa. Jakość powietrza osiągnięta „niezdrowe” wartości w poniedziałek we wszystkich trzech stanach, w tym w Minneapolis-St. Według AirNow.gov.

W poniedziałkowe popołudnie doszło do spotkania Twin Cities ósmy najgorszy Jakość powietrza w 119 największych miastach, zebrane przez IQAIR, firmę monitorującą jakość powietrza na całym świecie.

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Tak wysoki poziom drobnego pyłu może powodować problemy dla wrażliwych grup osób lub osób spędzających długie okresy czasu na świeżym powietrzu. – twierdzi Agencja Ochrony Środowiska. Dym z pożarów powiązano między innymi ze zwiększoną częstością występowania niektórych nowotworów i problemów z sercem.

Tylko w zeszłym roku, rzuć papierosa Kanadyjskie pożary dotarł do części Stanów Zjednoczonych, powodując niebezpieczne warunki atmosferyczne w całym kraju. W 2023 r. w 19 hrabstwach w 11 stanach odnotowano dni „bardzo niezdrowej” i „niebezpiecznej” jakości powietrza, co oznaczało co najmniej „fioletowy” alert w indeksie jakości powietrza Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych.

Oczekuje się, że zła jakość powietrza utrzyma się w USA do poniedziałku i prawdopodobnie utrzyma się dłużej w częściach Kanady położonych bliżej pożarów, w tym w Albercie i Kolumbii Brytyjskiej.

READ  Koronawirus. Eksperci: Przyszłe pandemie będą gorsze niż obecna

Kanadyjscy urzędnicy ostrzegli, że osoby cierpiące na choroby płuc, takie jak astma, osoby cierpiące na choroby serca, a także osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży i osoby pracujące na świeżym powietrzu są bardziej narażone na skutki zdrowotne dymu z pożarów. Zalecono również, aby osoby spędzające czas na świeżym powietrzu nosiły maskę, aby zmniejszyć narażenie na drobne cząsteczki dymu.

Alberta Wildfire/Materiał/Reuters

W piątek unosi się dym po pożarze lasu Mutual Aid GCU007 na obszarze leśnym Grande Prairie w pobliżu TeePee Creek w Albercie.

Ostrzeżenia dotyczące ewakuacji obowiązują również w niektórych częściach Alberty, ponieważ pożar MWF-017 płonie około 16 mil na południowy zachód od Fort McMurray – oświadczyło Gmina regionalna Wood Buffalo. Ostrzeżenia obowiązywały w Fort McMurray, Saprae Creek Estates, Gregoire Lake Estates, Fort McMurray First Nation #468, Anzac i Rickards Landing Industrial Park.

„Chociaż nie ma bezpośredniego zagrożenia dla tych społeczności, ostrzeżenie zapewnia, że ​​mieszkańcy są przygotowani do ewakuacji, jeśli warunki ulegną zmianie” – stwierdzono w oświadczeniu.

W niedzielę w nocy spodziewane są lekkie przelotne opady deszczu, a w niedzielę – „co pomoże ograniczyć aktywność pożarów”. Aktualizować Alberty powiedział Wildfire. „Da to strażakom dobrą okazję do poczynienia dalszych postępów w gaszeniu pożaru” – stwierdzono.

„Dwa helikoptery noktowizyjne będą działać przez noc, aby za pomocą wiader zrzucać wodę na ogień” – czytamy w aktualizacji.

Urzędnicy podali, że w niedzielę załogi poczyniły postępy w tworzeniu schronu przeciwpożarowego po północno-wschodniej stronie miejsca pożaru.

Ograniczenia przeciwpożarowe będą obowiązywać na tym obszarze do czasu poprawy warunków Pożar lasu w Albercie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *