Connect with us

Świat

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony i walczy o życie

Published

on

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony i walczy o życie

BANSKA BYSTRICA, Słowacja (AP) — populistyczny premier Słowacji, Roberta Ficozostał wielokrotnie postrzelony i poważnie ranny w środę, gdy witał zwolenników zamachu, który zszokował mały kraj i odbił się echem w całej Europie na kilka tygodni przed wyborami.

Kilka godzin po uderzeniu w brzuch 59-letniego prorosyjskiego przywódcy lekarze nadal walczyli o jego życie – powiedział dziennikarzom w szpitalu, w którym leczony był Fico, minister obrony Robert Kalina.

Operacja Fico nie została jeszcze zakończona, powiedziała Kalina, która określiła jego stan jako „wyjątkowo poważny”.

Przedstawiciele rządu podali, że pięć strzałów padło przed ośrodkiem kulturalnym w mieście Handlova, prawie 140 kilometrów (85 mil) na północny wschód od stolicy. Fico został zastrzelony podczas posiedzenia swojego rządu w 16-tysięcznym mieście, które było niegdyś ośrodkiem wydobycia węgla.

Podejrzany przebywa w areszcie, a wstępne dochodzenie ujawniło „wyraźny motyw polityczny” ataku, powiedział minister spraw wewnętrznych Matus Sutaj Estok podczas briefingu dla reporterów wraz z ministrem obrony.

Fico od dawna jest postacią kontrowersyjną na Słowacji i poza nią, ale swoją wrócił do władzy w zeszłym roku Ze względu na prorosyjski i antyamerykański przekaz wywołało to jeszcze większe zaniepokojenie wśród innych członków UE, że prowadzi on swój kraj dalej od zachodniego głównego nurtu.

Na początku jego czwartej kadencji premiera jego rząd wstrzymał sprzedaż broni na Ukrainę, a krytycy obawiają się, że zmusi Słowację – 5,4-milionowy kraj będący członkiem NATO – do porzucenia swojego prozachodniego kursu i przyłączenia się do inicjatywy To podążać za Węgrami śladami populistycznego premiera Viktora Orbána.

Tysiące ludzi wielokrotnie gromadziło się w stolicy i całej Słowacji, aby protestować przeciwko polityce Fico.

Z wpisu na Facebooku Fico wynika, że ​​zabrano go do szpitala w Bańskiej Bystrzycy, 29 km od Handlovej, ponieważ podróż do stolicy Bratysławy trwałaby zbyt długo.

READ  Szybkie deszcze i powolne reakcje są odpowiedzialne za dużą liczbę ofiar powodzi w Europie

Atak następuje w momencie, gdy kampania polityczna nabiera tempa na trzy tygodnie przed ogólnoeuropejskimi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Rosną obawy, że populiści i nacjonaliści podobni do Fico mogą zyskać w 27-członkowskim bloku.

Jednak zwykła polityka została odłożona na bok, gdy naród przeżył szok po zabójstwie Fico.

„Fizyczny atak na premiera to przede wszystkim atak na osobę, ale także atak na demokrację” – stwierdziła w telewizyjnym oświadczeniu ustępująca prezydent Zuzana Caputova, polityczna rywalka Ficy. „Wszelka przemoc jest niedopuszczalna. Nienawistna retoryka, którą widzimy w społeczeństwie, prowadzi do nienawistnych działań. Proszę, zatrzymajmy to.”

Prezydent elekt Peter Pellegrini, sojusznik Fico, nazwał strzelaninę „bezprecedensowym zagrożeniem dla słowackiej demokracji”. Jeśli będziemy wyrażać odmienne opinie polityczne za pomocą broni na placach, a nie w lokalach wyborczych, narażamy na szwank wszystko, co wspólnie zbudowaliśmy przez 31 lat słowackiej suwerenności”.

Niedawne wybory, które wyniosły Fico i jego sojuszników do władzy, uwypukliły głębokie podziały społeczne, które pogłębiła wojna na Ukrainie, wschodnim sąsiadu Słowacji.

Gábor Czímer, dziennikarz polityczny słowackiego portalu informacyjnego Ujszo.com, powiedział, że powrót Fico do władzy ujawnił oznaki wskazujące, że „słowackie społeczeństwo jest ostro podzielone na dwa obozy” – przyjazny Rosji i nalegający na zacieśnienie więzi z UE i Zachód.

„Jednocześnie nie mogłem sobie wyobrazić, że dojdzie do przemocy fizycznej” – powiedział Czímer.

Estok, minister spraw wewnętrznych Słowacji, powiedział reporterom przed szpitalem, że kraj znajduje się „na krawędzi wojny domowej” z powodu napięć politycznych.

„W mediach społecznościowych pojawiają się dziś takie nienawistne komentarze, dlatego prosimy o natychmiastowe ich zaprzestanie” – powiedział.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że jest zaniepokojony atakiem. „Potępiamy ten straszliwy akt przemocy” – oznajmił w oświadczeniu.

READ  Podobno Chiny zalewają Twittera pornografią, aby zablokować wiadomości o powszechnych protestach przeciwko COVID

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg napisał na platformie mediów społecznościowych X, że był „zszokowany i przerażony” atakiem na Fico. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nazwała to „ohydnym atakiem”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił przemoc wobec szefa rządu sąsiedniego kraju.

„Należy dołożyć wszelkich starań, aby przemoc nie stała się normą w żadnym kraju, w jakiejkolwiek formie i w jakimkolwiek obszarze” – stwierdził.

Posiedzenie słowackiego parlamentu zostało odroczone do odwołania. Główne partie opozycyjne Postępowa Słowacja oraz Wolność i Solidarność odwołały planowany protest przeciwko a kontrowersyjny rządowy plan reformy radiofonii i telewizji publicznej Mówią, że dałoby to rządowi pełną kontrolę nad nadawaniem publicznym i telewizją publiczną.

Michal Simecka, liderka grupy parlamentarnej Postępowa Słowacja, zaapelowała do wszystkich polityków, aby „powstrzymali się od wszelkich wypowiedzi i kroków, które mogłyby przyczynić się do dalszej eskalacji napięć”.

Premier Czech Petr Fiala życzył premierowi szybkiego powrotu do zdrowia. „Nie możemy tolerować przemocy, nie ma na nią miejsca w społeczeństwie”.

Czechy i Słowacja tworzyły Czechosłowację do 1992 roku.

___

Janicek relacjonował z Pragi. Powiązany pisarz prasowy Justin Spike współpracował z Budapesztu na Węgrzech.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *