Connect with us

Świat

12 osób ginie w zalanym metrze podczas historycznych deszczów w Chinach

Published

on

Kilkanaście osób zmarło w środę po uwięzieniu w zalanym metrze w Zhengzhou w Chinach – który został zalany przez deszcze, które według ekspertów były zalewane od 1000 lat.

Przerażający film ukazywał przerażonych pasażerów dojeżdżających do pracy w tryskającej wodzie pociągu, gdy stacja metra w mieście w środkowej prowincji Henan została zalana przez szalejący przypływ. Uratowano ponad 500 osób.

„Woda dotarła do mojej klatki piersiowej” – napisał handlarz w mediach społecznościowych. „Byłem naprawdę przerażony, ale najgorszą rzeczą nie była woda, tylko brak powietrza w wagonie”.

Prezydent Xi Jinping określił sytuację w zakresie ochrony przeciwpowodziowej jako „bardzo poważną” i nakazał władzom „nadanie priorytetu bezpieczeństwu życia i mienia ludzi”. Zgłoszono CNN, powołując się na państwową agencję informacyjną Xinhua.

Ponad 500 osób musiało zostać uratowanych z zalanych linii metra w Zhengzhou w Chinach.
Ponad 500 osób musiało zostać uratowanych z zalanych linii metra w Zhengzhou w Chinach.Weibo

Materiał filmowy nadawany przez chiński outlet pokazuje pasażerów uwięzionych w zalanym wagonie metra, skuleni razem, gdy woda unosi się wyżej, a ciemne wody powodziowe spływają po torach.

Wielu więźniów rozpaczliwie wołało o pomoc w mediach społecznościowych.

Ludzie uwięzieni w metrze desperacko szukali pomocy w mediach społecznościowych.
Ludzie uwięzieni w metrze desperacko szukali pomocy w mediach społecznościowych.
Dzięki uprzejmości użytkownika Weibo merakiZz- / AFP za pośrednictwem Getty Images
Podczas gdy wielu zostało uratowanych, 12 osób zginęło w zalanym metrze w Zhengzhou w Chinach.
Podczas gdy wielu zostało uratowanych, 12 osób zginęło w zalanym metrze w Zhengzhou w Chinach.
Dzięki uprzejmości użytkownika Weibo merakiZz- / AFP za pośrednictwem Getty Images

„Woda w samochodzie osiągnęła wysokość klatki piersiowej! Nie mogę już mówić, proszę o pomoc!” – napisała kobieta o imieniu Xiaopei, donosi CNN.

„Jeśli nie ma ratunku w ciągu 20 minut, setki z nas stracą życie w metrze Zhengzhou” – dodała później. Władze później potwierdziły, że została uratowana.

Jedna kobieta została przyłapana na wideo wysłane przez BBC uratowany po tym, jak został zmieciony ulicą zalaną błotnistą wodą i kolejny klip pokazuje dzieci i nauczycieli uratowanych z zalanej szkoły w Zhengzhou.

Kobieta w stroju przeciwdeszczowym stoi na zalanej ulicy w Henan w prowincji Zhengzhou w Chinach.
Kobieta stoi na zalanej ulicy w Henan w prowincji Zhengzhou w Chinach 20 lipca 2021 r.
O REUTERSIE

Z powodu potężnej powodzi władze w 12-milionowym mieście około 400 mil na południowy zachód od Pekinu wstrzymały ruch autobusowy, powiedział mieszkaniec Zhengzhou, nazwiskiem Guo, który spędził noc w swoim biurze.

READ  Nancy Pelosi odwiedziła Koreańską Strefę Zdemilitaryzowaną z delegacją kongresową

„Dlatego wiele osób pojechało metrem i doszło do tragedii” – powiedział Guo Reuterowi.

Według lokalnych raportów liczba ofiar śmiertelnych od czasu, gdy w ubiegły weekend zaczęły się ulewne deszcze, wzrosła do co najmniej 16 w środę, a czterech mieszkańców zgłosiło śmierć w Gongyi, mieście nad brzegiem Żółtej Rzeki, takim jak Zhengzhou.

Deszcze w Zhengzhou w ciągu ostatnich trzech dni zostały opisane jako dziejące się "raz na tysiąc lat."
Deszcze w Zhengzhou w ciągu ostatnich trzech dni zostały opisane jako „raz na tysiąc lat”.
WeChat

Przewiduje się, że w Henan w ciągu najbliższych trzech dni będzie więcej deszczu, a Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wysłała ponad 3000 żołnierzy i personelu do pomocy w poszukiwaniach i ratownictwie.

Według lokalnych meteorologów opady w Zhengzhou w ciągu ostatnich trzech dni były na poziomie, który można było zaobserwować tylko „raz na tysiąc lat”.

Naukowcy powiedzieli agencji Reuters, że ekstremalne deszcze w Chinach są prawie na pewno związane z globalnym ociepleniem, tak jak ma to miejsce w przypadku dużych powodzi w Europie Zachodniej. „Wspólnym wątkiem jest tutaj wyraźnie globalne ocieplenie” – powiedział agencji prasowej Johnny Chan, profesor nauk o atmosferze na City University of Hong Kong.

Ludzie chodzą po zalanej ulicy po rekordowych opadach deszczu w Zhengzhou w Chinach 20 lipca 2021 r.
Ludzie chodzą po zalanej ulicy po rekordowych opadach deszczu w Zhengzhou w Chinach 20 lipca 2021 r.
EPA

„Takie ekstremalne zjawiska pogodowe prawdopodobnie będą występować częściej w przyszłości. Niezbędne jest, aby rządy (miasta, województwo i stanowe) wypracowały strategie dostosowania się do takich zmian – dodał.

Z przewodami pocztowymi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.