Connect with us

Świat

Gruzja uchwala kontrowersyjne prawo, które wywołuje masowe protesty

Published

on

Gruzja uchwala kontrowersyjne prawo, które wywołuje masowe protesty
  • Autor: Rayhan Demytrie w Tbilisi i Emily Atkinson
  • wiadomości BBC

opis obrazu, Protesty stały się już częścią codziennego życia w Tbilisi i prawie nic nie wskazuje na ich koniec

Gruziński parlament przyjął kontrowersyjną ustawę o „zagranicznych agentach”, która wywołała tygodnie masowych protestów ulicznych.

Jednak obecnie ustawa prawdopodobnie spotkała się z wetem prezydenta Gruzji, które Parlament może odrzucić dodatkowym głosowaniem.

Krytycy twierdzą, że ustawa – nazywana przez nich „prawem rosyjskim” – może zostać wykorzystana do zagrożenia swobód obywatelskich.

Tysiące ludzi zebrało się pod parlamentem w Tbilisi, aby zaprotestować przeciwko tej decyzji.

W poniedziałek premier Iraku Kobachidze przestrzegł, że Gruzja utraci suwerenność i „łatwo podzieli los Ukrainy”, jeśli władze ulegną po trzecim czytaniu projektu ustawy, nie wyjaśniając, co miał na myśli.

Protestujący nękali policję ubraną w pełny strój bojowy, która strzegła bocznych wejść do budynku. Atmosfera w parlamencie również była napięta, doszło do fizycznych i werbalnych starć między parlamentarzystami prorządowymi i opozycji.

Wchodząc do budynku parlamentu, prezydent Salome Zurabiszwili – przeciwniczka Kobakhidze – powiedziała BBC, że zawetuje ustawę.

Gruzińskie Marzenie ma jednak w parlamencie wystarczającą liczbę posłów, aby ją odrzucić i nie ma wątpliwości, że ustawa zostanie przyjęta.

Zgodnie z projektem ustawy, który we wtorek przeszedł trzecie i ostatnie czytanie większością 84 do 30, organizacje pozarządowe i niezależne media, które otrzymują ponad 20% środków od darczyńców zagranicznych, będą musiały zarejestrować się jako organizacje „promujące interesy zagranicznego moc.” reprezentuje”. .

Protestujący obawiają się, że rząd może wykorzystać to prawo do stłumienia przeciwników. Porównano także z autorytarnym projektem ustawy, który wszedł w życie w Rosji w 2012 roku i od tego czasu Kreml wykorzystuje go do rozprawienia się z dysydentami.

Partie opozycyjne twierdzą, że ustawa może zaszkodzić dążeniom Gruzji do przystąpienia do Unii Europejskiej (UE), która przyznała jej status kraju kandydującego. UE ostrzegła, że ​​projekt ustawy może zagrozić dalszemu postępowi w ramach bloku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *