Connect with us

Świat

Putin to „kolejny Hitler w trakcie tworzenia”, mówi egipski miliarder Sawiris

Published

on

Putin to „kolejny Hitler w trakcie tworzenia”, mówi egipski miliarder Sawiris

Egipski miliarder Naguib Sawiris nie przebierał w słowach, gdy wypowiadał się na temat rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i inwazji jego kraju na Ukrainę.

Zapytany przez Hadley Gamble z CNBC, czy spodziewał się niepokojów społecznych w Egipcie z powodu niedoborów żywności spowodowanych wojną, Sawiris, prezes i dyrektor generalny Orascom Investment Holding, powiedział, że tego nie zrobił – argumentując, że ludzie wiedzą, że kryzys został spowodowany przez Putina i nie przez ich własny rząd.

„Nie sądzę”, powiedział w środę Sawiris, „ponieważ ludzie rozumieją, że ten kryzys nie został spowodowany przez nas samych. To znaczy, jest produktem szaleńca, który pewnego dnia obudził się i postanowił najechać spokojny kraj, bez ostrzeżenia”.

Sawiris odniósł się następnie do prób kontynuowania dyplomatycznej współpracy z Putinem przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, po ponad trzech miesiącach wojny, która zabiła tysiące cywilów i zrównała z ziemią kilka ukraińskich miast.

Macron podkreślił w maju, że nie wolno poniżać Putina i pozostawić otwarte drzwi do poprawy stosunków dyplomatycznych. Wezwanie to powtórzyło głos niektórych zachodnich analityków, którzy twierdzą, że Putin powinien być w stanie „zachować twarz” w tej wojnie, aby osiągnąć porozumienie dyplomatyczne.

Widok z lotu ptaka pokazuje zniszczone domy po strajku w mieście Pryvillya we wschodniej części Donbasu na Ukrainie 14 czerwca 2022 r. podczas inwazji Rosji na Ukrainę.

Aris Messinis | AFP | Obrazy Getty

Sawiris i wielu innych odpowiedziało na te wezwania z krytyką.

„W przeciwieństwie do tego, co mówi pan Macron, nie powinniśmy przejmować się jego uczuciami, aby zranić jego uczucia. Powinniśmy wygrać tę wojnę, ponieważ powstaje kolejny Hitler”.

„To ta sama historia podczas II wojny światowej” – kontynuował. „Tak to się zaczęło, udobruchaliśmy Hitlera, dając mu kawałek Czechosłowacji. Potem jedzie do Polski, zajmuje całość i jedzie dalej i dalej – na tym się nie skończy.

READ  Osuwisko w kopalni jadeitu w Birmie powoduje dziesiątki przerażających zgonów

Rosyjskie MSZ i ambasada Rosji w Londynie nie odpowiedziały na prośby CNBC o komentarz.

Udobruchać czy nie zadowolić?

Putin twierdzi, że jego celem jest „demilitaryzacja” i „denazyfikacja” Ukrainy, suwerennego demokratycznego kraju z żydowskim prezydentem. Kreml twierdzi, że nie celuje w ludność cywilną, pomimo zgromadzonych i dobrze udokumentowanych dowodów przeciwnych, w tym zbombardowanych dzielnic mieszkalnych i odkrycia masowych grobów w miastach zaatakowanych i okupowanych przez siły rosyjskie.

Siły rosyjskie zajmują obecnie około 20 procent Ukrainy, a krwawe walki toczą się we wschodnim regionie Donbasu, który Kreml określił jako „absolutny priorytet”.

„Próba uniknięcia konfrontacji zawsze może być postrzegana jako słabość i nie zniechęca” – powiedział Sawiris. „A potem koniec, co zrobimy? Widzimy tych wszystkich Ukraińców umierających na naszych oczach, czy będziemy to oglądać? Nie? Więc nie jestem za udobruchaniem tego człowieka.

Zespół wykopaliskowy przewozi ciało ukraińskiego cywila zamordowanego przez armię rosyjską w lesie niedaleko Buczy na Ukrainie – 13 czerwca 2022 r.

Dominika Zarzycka | Nurphoto | Obrazy Getty

Kilku krytyków Putina porównuje rosyjskiego prezydenta do nazistowskiego przywódcy Adolfa Hitlera, który w okresie poprzedzającym II wojnę światową najechał na Sudety, część dawnej Czechosłowacji, zamieszkiwaną wówczas przez Niemców Sudeckich. Historycy zwracają uwagę na nieudane próby niektórych europejskich przywódców, by udobruchać Hitlera, co nie przyczyniło się do spowolnienia jego militarnego postępu na kontynencie.

Niektórzy ukraińscy i zachodni urzędnicy i analitycy ostrzegają teraz, że jeśli Putin nie zostanie zatrzymany, następne mogą być inne kraje, takie jak Mołdawia, Gruzja czy kraje bałtyckie. Kreml nie zapowiadał takich celów i początkowo uzależniał swoją inwazję na Ukrainę od chęci przyłączenia się do NATO.

Czołgi wojsk prorosyjskich poruszają się po drodze podczas konfliktu między Ukrainą a Rosją w miejscowości Popasna w obwodzie ługańskim na Ukrainie, 26 maja 2022 r.

Aleksander Ermoczenko | Reuters

Ale prawie cztery miesiące po wojnie Putin najwyraźniej zmienił swoje uzasadnienie kontynuowania tego, co nazywa rosyjską „wojskową operacją specjalną”. W ostatnim tygodniu miał przypomina XVIII-wiecznego cara Rosji Piotra Wielkiegow komentarzach powszechnie uważanych za usprawiedliwienie ekspansji imperialnej i przejmowania ziem ukraińskich przypisuje się modernizacji i rozszerzaniu Rosji poprzez wojny ekspansjonistyczne.

„Piotr Wielki walczył w Wielkiej Wojnie Północnej przez 21 lat. Wygląda na to, że był w stanie wojny ze Szwecją, coś im zabrał” – powiedział Putin, według m.in Tłumaczenie Reuters. Potem dodał: „Nic im nie zabrał, wrócił [what was Russia’s]”.

Putin odniósł się także do inwazji na Ukrainę, mówiąc: „Podobno od nas też należało wrócić”. [what is Russia’s] i wzmocnić [the country]. A jeśli przyjmiemy, że te podstawowe wartości stanowią podstawę naszego istnienia, z pewnością z powodzeniem rozwiążemy stojące przed nami zadania.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *