Connect with us

Świat

Izraelscy protestujący atakują ciężarówki z pomocą dla Gazy na Zachodnim Brzegu

Published

on

Izraelscy protestujący atakują ciężarówki z pomocą dla Gazy na Zachodnim Brzegu

  • Autor, Malu Cursino
  • Rola, wiadomości BBC

Izraelscy protestujący zablokowali w poniedziałek na okupowanym Zachodnim Brzegu ciężarówki z pomocą dla Gazy, wyrzucając paczki z żywnością na ulice i rozdzierając worki ze zbożem.

Ciężarówki zaatakowane na punkcie kontrolnym Tarqumiya na zachód od Hebronu pochodziły z Jordanii i zmierzały do ​​Strefy Gazy, gdzie dziesiątki tysięcy Palestyńczyków cierpi z powodu niedoborów żywności i pomocy.

Biały Dom potępił atak, nazywając „grabież” konwojów z pomocą „kompletnym skandalem”.

Grupa rzekomo stojąca za protestem oświadczyła, że ​​demonstruje przeciwko trwającemu przetrzymywaniu izraelskich zakładników w Gazie.

Pokazano niepotwierdzony materiał filmowy i udostępniono go w mediach społecznościowych Protestujący rzucali na ziemię pudła z ciężarówek, a gdy się przewracały, deptali je.

Niektóre filmy przedstawiały podpalenie pojazdów później tego wieczoru. BBC nie mogło tego niezależnie zweryfikować.

Według doniesień izraelskich mediów za organizację protestu odpowiedzialna była grupa aktywistów Tzav 9.

Doniesienia izraelskich mediów opisują ich jako prawicową grupę próbującą powstrzymać dostawy pomocy humanitarnej do Gazy w czasie, gdy przetrzymywani są tam izraelscy zakładnicy.

Jedna z protestujących powiedziała AFP, że była w poniedziałek na punkcie kontrolnym, ponieważ usłyszała, że ​​ciężarówki z pomocą humanitarną „jdą w ręce Hamasu, który próbuje zabić innych żołnierzy i innych obywateli Izraela”.

Hana Giat (33 l.) powiedziała, że ​​„żadna żywność nie powinna trafiać do Gazy”, dopóki izraelscy zakładnicy nie wrócą „zdrowi i żywi”.

W oświadczeniu cytowanym przez The Jerusalem Post Cav 9 odrzucił niektóre działania protestujących i stwierdził, że „w dniu dzisiejszym popełniono czyny, które nie są zgodne z wartościami naszego ruchu”.

Z oświadczenia ich prawników wynika, że ​​podczas demonstracji aresztowano czterech demonstrantów, w tym nieletniego.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że zachowanie protestujących jest „całkowicie nie do przyjęcia” i że Biały Dom wyraził swoje obawy „na najwyższych szczeblach izraelskiego rządu”.

Sytuacja humanitarna w Gazie – miejscu docelowym ciężarówek z pomocą – budzi ogromne zaniepokojenie wielu członków społeczności międzynarodowej.

Światowy Program Żywnościowy ONZ ostrzegł, że Palestyńczykom w północnej Strefie Gazy grozi „głód na pełną skalę”. Na południu, gdzie większość Palestyńczyków szuka schronienia, sytuacja humanitarna pogarsza się.

Izrael od dawna podkreślał, że jest zaangażowany w ułatwianie dostarczania pomocy humanitarnej do Strefy Gazy i w jej obrębie oraz oskarżał Hamas o kradzież pomocy przeznaczonej dla ludności cywilnej.

Poniedziałkowy incydent miał miejsce w Dzień Pamięci Izraela, kiedy kraj zatrzymał się, aby złożyć hołd tym, którzy stracili życie w czasie wojny.

Według izraelskiego Ministerstwa Obrony w tym roku na listę męczenników kraju oprócz 834 ofiar ataków terrorystycznych wpisano nazwiska 826 osób z sił bezpieczeństwa.

Prawie wszystkie z nich pochodziły z ataków Hamasu z 7 października i późniejszej wojny w Gazie.

Według władz izraelskich Izrael rozpoczął kampanię wojskową w Gazie mającą na celu zniszczenie Hamasu w odpowiedzi na atak tej grupy na południowy Izrael w zeszłym roku, w którym zginęło około 1200 osób, a 252 innych wzięło jako zakładników.

Według ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas od tego czasu w Gazie zginęło ponad 35 090 osób.

Chociaż izraelska ofensywa skupiła się na Strefie Gazy, od początku wojny wzrosło napięcie między izraelskimi osadnikami a Palestyńczykami na Zachodnim Brzegu.

Według organu nadzorującego osiedla Peace Now około 700 000 Izraelczyków mieszka w 160 osiedlach, a 2,7 miliona Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu i Wschodniej Jerozolimie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *