Connect with us

Świat

Izrael i Egipt spierają się w sprawie ponownego otwarcia przejścia granicznego w Rafah

Published

on

Izrael i Egipt spierają się w sprawie ponownego otwarcia przejścia granicznego w Rafah
  • Autor: Natasza Preskey
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

opis obrazu, Palestyńczycy pakują swoje rzeczy, przygotowując się do ucieczki z Rafah w południowej Strefie Gazy

Izrael i Egipt kłócą się w sprawie przejścia granicznego w Rafah, obwiniając się nawzajem za trwające zamknięcie w miarę pogłębiania się kryzysu humanitarnego w Gazie.

Siły izraelskie przejęły kontrolę nad przejściem granicznym po stronie Gazy.

We wtorek minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz powiedział, że powiedział Wielkiej Brytanii i Niemcom o „potrzebie przekonania Egiptu do ponownego otwarcia przejścia granicznego”.

Egipt twierdzi jednak, że to izraelskie operacje wojskowe w regionie uniemożliwiają przepływ pomocy.

Kair powiedział, że Izrael próbuje zrzucić na siebie winę za zablokowaną pomoc.

Katz powiedział, że palestyńska grupa zbrojna Hamas, która 7 października ubiegłego roku zaatakowała południowy Izrael, wywołując obecną wojnę, nie może już „kontrolować” przejścia granicznego w Rafah, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa, w sprawie których Izrael „nie pójdzie na kompromis”.

„Świat przenosi odpowiedzialność za sytuację humanitarną na Izrael, ale klucz do zapobieżenia kryzysowi humanitarnemu w Gazie leży teraz w rękach naszych egipskich przyjaciół” – napisał Katz w X.

Minister spraw zagranicznych Egiptu Sameh Shoukry szybko odpowiedział na te uwagi oświadczeniem, w którym stwierdził, że Izrael jest odpowiedzialny za kryzys humanitarny w Gazie oraz że działania izraelskiego wojska w regionie Rafah blokują pomoc.

Kraj ten był jednym z mediatorów w rozmowach o zawieszeniu broni, które utknęły w martwym punkcie, ale jego stosunki z Izraelem stały się napięte, odkąd 7 maja Izrael zajął przejście graniczne w Rafah po stronie Gazy.

Powtórzył wezwania do zawieszenia broni i otwarcia przejścia granicznego w Rafah, kontynuując: „Te wydarzenia jeszcze bardziej komplikują dostęp pomocy humanitarnej i pogarszają i tak już tragiczną sytuację”.

„Jednocześnie Hamas w dalszym ciągu bezkrytycznie strzela rakietami. Cywile muszą być szanowani i chronieni przez cały czas, zarówno w Rafah, jak i gdzie indziej w Gazie. W tej chwili nigdzie nie jest bezpiecznie dla mieszkańców Gazy”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i międzynarodowe grupy pomocowe stwierdziły, że zamknięcie przejść granicznych w Rafah i Kerem Shalom między Izraelem a południową Strefą Gazy skutecznie odcięło Strefę Gazy od pomocy z zewnątrz.

W zeszłym tygodniu rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział, że obowiązkiem Izraela jest utrzymanie otwartego i skutecznego przejścia granicznego w Rafah.

Na początku maja Cindy McCain, szefowa Agencji Żywności ONZ, oświadczyła, że ​​według niej w północnej Gazie panuje „pełny głód”, który „rozprzestrzenia się na południe”.

Cogat – izraelska agencja wojskowa, której zadaniem jest koordynacja dostępu do pomocy w Gazie – podała w swojej najnowszej aktualizacji, że w niedzielę do Strefy Gazy wjechały 64 ciężarówki z pomocą, czyli znacznie mniej niż dzienna liczba ciężarówek wjeżdżających w kwietniu.

Również w niedzielę Egipt oświadczył, że będzie interweniować, wspierając sprawę Republiki Południowej Afryki przeciwko Izraelowi przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS) w związku z wzmożeniem działań wojskowych Izraela w Gazie i wpływem, jaki wywarło to na ludność cywilną.

W piątek Republika Południowej Afryki zwróciła się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o nakazanie Izraelowi wycofania się z Rafah jako dodatkowy środek nadzwyczajny w sprawie oskarżenia Izraela o ludobójstwo.

Izrael oświadczył, że będzie kontynuował zaplanowane operacje wojskowe w Rafah pomimo ostrzeżeń Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników, że ofensywa naziemna może spowodować dziesiątki ofiar wśród ludności cywilnej.

Według władz izraelskich Izrael rozpoczął kampanię wojskową w Gazie po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, a 252 inne osoby wzięto jako zakładników.

Według ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas od tego czasu w Gazie zginęło ponad 34 900 osób.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *