Connect with us

Świat

Tysiące Kolumbijczyków maszerują w proteście przeciwko propozycjom podatkowym

Published

on

Tysiące Kolumbijczyków maszerują w proteście przeciwko propozycjom podatkowym

Tysiące protestujących odpowiedziało na apele największych związków zawodowych w Kolumbii, by w środę wyszli na ulice i zaprotestowali przeciwko kontrowersyjnej propozycji reformy podatkowej.

Według rządu aresztowano 40 osób za domniemany wandalizm, a 42 policjantów zostało rannych. Policja w dużych miastach używała gazu łzawiącego w niektórych izolowanych zakłóceniach.

Biuro burmistrza podało, że w Bogocie rannych zostało 31 policjantów i cywilów. Miasto Cali wysłało wojsko i wprowadziło godzinę policyjną o godzinie 13 po spaleniu kilku autobusów.

Przywódcy związkowi wezwali do kontynuowania marszów w czwartek i zapowiedzieli kolejny protest na 19 maja.

„Wzywamy prezydenta Duque do wycofania reformy podatkowej” – powiedział podczas konferencji prasowej Francisco Maltes, prezes Centralnego Związku Pracowników (CUT).

Reforma podatkowa zaproponowana przez administrację prezydenta Ivana Duque zwiększyłaby podatki dla osób fizycznych i firm oraz zniosłaby wiele zwolnień. Pierwotnie miało zostać pozyskane ok. 6 mld USD, co odpowiada 2% produktu krajowego brutto (PKB).

Rząd zaproponował również rozszerzenie podatku od towarów i usług (VAT). Reforma ma kluczowe znaczenie dla utrzymania przez Kolumbię ratingu inwestycyjnego.

Jednak wcześniej w środę urzędnik skarbu Juan Alberto Londono powiedział, że rząd może obniżyć cel do zaledwie 4,8 miliarda dolarów, aby uzyskać zgodę legislacyjną. Kontynuuj czytanie

Związki nalegały, aby demonstracje trwały w środę, pomimo orzeczenia sądu o przełożeniu ich z powodu obaw o koronawirusa.

Kolumbia osiągnęła w środę nowy rekord 490 zgonów z powodu koronawirusa dziennie. Oddziały intensywnej terapii w Bogocie są zajęte w ponad 90%, podczas gdy w Medellin okupacja wynosi prawie 100%.

Prezydent Duque powiedział w swojej codziennej audycji telewizyjnej, że rozumie pokojowy protest, ale miał miejsce „zbrodniczy wandalizm”.

Środowe protesty są ostatnim z serii marszów przeciwko polityce Duque, która rozpoczęła się pod koniec 2019 roku.

READ  Szczyt NATO: o przyszłym członkostwie Ukrainy rozmawiają szefowie państw i rządów w Wilnie

Chirurg Roberto Angulo maszerował w Bogocie, domagając się lepszych warunków pracy dla pracowników służby zdrowia, o których mówi, że są niedopłacane.

„Jesteśmy dobrymi ludźmi i zasługujemy na lepsze warunki życia” – powiedział.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *