Najważniejsze wiadomości
Port Lotniczy CPK wprowadza Polskę w zieloną erę lotnictwa
Centralny Port Komunikacyjny (Lotnisko CPK) jest na dobrej drodze, aby stać się wyjątkowym międzynarodowym węzłem komunikacyjnym.
W oświadczeniu opublikowanym 3 września CPK zapowiedział, że zastosuje kompleksowe podejście, aby Port Lotniczy CPK skutecznie obsługiwał potrzeby mieszkańców Polski i osób podróżujących za granicę. Z tego powodu lotnisko opublikowało niedawno publiczny dokument, który zwięźle podsumowuje kompleksowy plan generalny lotniska, podaje SchengenVisaInfo.com.
To samo stwierdza, że rozwój ten obejmuje wszystko, łącznie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz fazami prezentacji i rozwoju kluczowych obszarów, takich jak strefa lotniska, terminal pasażerski, stacja, obszar naziemny, obszar ładunkowy, obszar MRO i różne inne aspekty infrastruktury.
„Tylko jedno z 15 publicznych lotnisk w Polsce – Port Lotniczy w Katowicach – opublikowało w Internecie swój aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Dla porównania, takie dokumenty udostępnia 30 lotnisk w Wielkiej Brytanii, a ich opracowanie poprzedzone jest szczegółowymi badaniami środowiskowymi i szerokimi konsultacjami społecznymi, tak jak w przypadku CPK.” Oświadczenie jest.
W tym kontekście dyrektor wydziału analiz środowiskowych i lokalizacji podprogramu lotnisko CPK Jarosław Bodulski również podkreślił, że zrównoważony rozwój jest głównym założeniem projektu CPK.
Według niego CPK od samego początku starannie integruje praktyki zrównoważonego projektowania i budowy w każdym aspekcie projektu. To zaangażowanie w zrównoważony rozwój podkreśla zaangażowanie CPK w ograniczanie swojego wpływu na środowisko i służy jako model odpowiedzialnego rozwoju w branży lotniczej.
Według lotniska uzyskanie certyfikatów budownictwa ekologicznego, takich jak BREEAM Infrastructure (poziom doskonały dla infrastruktury lotniska) i BREEAM New Construction (poziom doskonały dla terminala), świadczy o silnym zaangażowaniu w praktyki przyjazne dla środowiska. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, CPK będzie stanowić ważny kamień milowy, ponieważ będzie to pierwszy projekt w Polsce i być może w Europie Środkowo-Wschodniej, który otrzyma tak prestiżowe certyfikaty.
Zaletą statusu greenfield CPK jest także wyjątkowa szansa nie tylko na budowę nowego lotniska, ale także na zaprojektowanie i stworzenie systemu lotniskowo-kolejowego, który od początku będzie przyjazny dla środowiska.
Kiedy CPK otwiera swoje drzwi, celem jest całkowite poleganie na odnawialnych źródłach energii, ustanowienie wysokich standardów w zakresie zrównoważonego rozwoju infrastruktury i wspieranie globalnego zaangażowania w redukcję emisji gazów cieplarnianych w przemyśle lotniczym. Takie wysiłki pokazują wiodącą rolę CPK w kształtowaniu bardziej zrównoważonej i odpowiedzialnej przyszłości transportu w regionie i poza nim.
>> Nowa sieć kolejowa w Polsce ma przyczynić się do rozwoju połączeń transportowych w Europie Środkowo-Wschodniej
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.