Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska obiecuje nie kłaniać się unijnym przepisom imigracyjnym i grozi zawetowaniem jakiegokolwiek planu przesiedlenia uchodźców

Published

on

Polska obiecuje nie kłaniać się unijnym przepisom imigracyjnym i grozi zawetowaniem jakiegokolwiek planu przesiedlenia uchodźców

BRUKSELA (AP) – Premier Polski w czwartek nalegał, aby kraj nie był zmuszony do adopcji Unia Europejska zasady migracjai przysiągł zawetować każdy plan może zmusić kraje do przyjęcia uchodźców.

„Trwa atak na Europę. Granice Europy nie są bezpieczne. „Stawką jest bezpieczeństwo mieszkańców naszego kontynentu” – powiedział w nagraniu wideo premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że na szczycie w Brukseli zaproponuje przywódcom UE „plan bezpiecznych granic”.

Na początku tego miesiąca kraje UE właśnie to zrobiły Przełom w reformie prawa azylowego, przypieczętowując porozumienie w sprawie planu wspólnej odpowiedzialności za migrantów przybywających do Europy bez pozwolenia. Problem leży u podstaw jednego z najdłużej trwających kryzysów politycznych w Unii.

Porozumienie równoważyło zobowiązanie krajów, do których przybywa większość migrantów, do przyjmowania i zakwaterowania ich z obowiązkiem innych członków do udzielania wsparcia finansowego lub przyjmowania uchodźców. Kraje odmawiające przyjęcia migrantów mogą zamiast tego zapłacić 20 000 euro (21 400 USD) na osobę.

Porozumienie zostało przypieczętowane kwalifikowaną większością około dwóch trzecich głosów. Tylko Polska i Węgry głosowały przeciw. Ich celem na szczycie jest zakwestionowanie ważności tej decyzji.

READ  Szkocja zmierzy się z Polską w towarzyskim meczu po przełożeniu play-offów mistrzostw świata

Morawiecki powiedział, że jego „plan był jasny: «nie» dla przymusowego przesiedlania imigrantów, «nie» dla łamania prawa weta przez poszczególne państwa i «nie» dla łamania zasady wolności, zasady podejmowania decyzji tylko przez państwa.” „Nie” dla kar nakładanych przez Brukselę na państwa”.

Polska i Węgry wraz z Czechami odmówiły przyjęcia pospiesznie wprowadzonych przez UE w 2015 r. kwot migrantów, a do Europy przedostało się ponad milion osób, głównie Syryjczyków uciekających przed konfliktem. Sąd Najwyższy UE zdecydował w 2020 r że nie przestrzegali praw bloku.

Rośnie liczba osób próbujących przedostać się do UE bez zezwolenia. Straż graniczna i przybrzeżna Frontex poinformowała, że ​​od stycznia do maja dokonano ponad 50 300 prób. To ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i najwięcej od 2017 r. Jednak liczba migrantów przybywających do Europy przewyższa liczbę migrantów przybywających do Turcji, Libanu czy Jordanii.

Jednocześnie Polska opiekuje się około milionem uchodźców z Ukrainy.

Wszelkie próby zwrócenia się o pomoc do premiera Włoch Giorgia Meloniktórego antyimigrancki rząd wstrzymał się od głosowania nad przełomową umową, wydaje się mało prawdopodobne, aby odniosła sukces.

„W pełni rozumiem stanowisko narodów, które mają różne problemy z migracją. Ale myślę, że osiągnięte porozumienie było zrównoważone” – powiedział dziennikarzom Meloni na szczycie.

Wydaje się mało prawdopodobne, aby Węgry i Polska odniosły sukces w staraniach o zniesienie przepisów, ale ich antyimigrancka postawa – wspierana przez innych członków, takich jak Austria, Dania czy Szwecja – pomogła polityce UE skupić się na pomaganiu ludziom w przetrzymywaniu ich z dala i deportacji szybko nie ma prawa pobytu.

Szwedzki premier Ulf Kristersson, który obecnie sprawuje rotacyjną prezydencję w UE, powiedział, że tylko ci, którzy mają prawo do pobytu, powinni zostać wpuszczeni.

READ  Polska 2022 - Analiza - IEA

„Nie możemy kontynuować ludzi, którzy po prostu podróżują po Europie i do krajów bez zezwoleń i żyją w warunkach, które są nie do zaakceptowania. Jest to obecnie jeden z konsensusu w Europie. Musimy coś z tym zrobić – powiedział dziennikarzom.

Przywódcy powiedzą, że „pozostaną zaangażowani w zakłócanie modelu biznesowego handlarzy ludźmi i siatek przemytniczych… oraz w zajęciu się pierwotnymi przyczynami nielegalnej migracji, aby lepiej zarządzać przepływami migrantów”, zgodnie z projektem ich oświadczenia na szczycie, który był oglądany przez The Associated Press.

Ale przełomowa umowa, odrzucona przez Węgry i Polskę, a jej podpisanie trwało latami, nie została jeszcze zatwierdzona przez Parlament Europejski. Ustawodawcy nalegają, aby kraje zaakceptowały wiążące kwoty uchodźców i że takie stanowisko storpeduje plan, jeśli się nie wycofają.

___

Vanessa Gera relacjonowała z Warszawy.

___

Śledź globalną relację AP dotyczącą migracji pod adresem https://apnews.com/hub/migration

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *