Connect with us

Sport

PT-91: Jak polski czołg Twardy mógłby walczyć z Rosją podczas wojny

Published

on

PT-91: Jak polski czołg Twardy mógłby walczyć z Rosją podczas wojny

Obawiając się, że Rosja może kiedyś odbudować swoją potęgę militarną po upadku Związku Radzieckiego, Polska zdecydowała się na budowę własnych czołgów. PT-91 był wynikiem tych wysiłków. Jak dobry byłby ten czołg na polach bitew 2022 roku? W języku polskim oznacza to „twardy, twardy lub wytrzymały”, a Polacy stworzyli czołg bojowy, który jest przykładem tych przymiotników. Czołg PT-91 Twardy to duma rodzimego polskiego przemysłu obronnego. Niektóre są w większości zastrzeżone, inne są bardziej zbliżone do T-72. Zaktualizowano system kierowania ogniem i pancerz. Dodatkowo Twardy napędzane są większymi silnikami. Interesujące będzie zobaczyć, czy Polacy udostępnią ten czołg Ukrainie do użycia w wojnie przeciwko inwazji sił rosyjskich. Oto wprowadzenie do tego imponującego czołgu:

Wyprodukowane po zimnej wojnie

Polska rozpoczęła produkcję PT-91 na początku lat 90-tych. W 1995 roku Polacy zrobili je w liczbach. Farba Grupa Bumar kierował konsorcjum produkcji obronnej. Do 2002 roku w służbie były 233 – niewiele jak na czołg podstawowy. Ale PT-91 rekompensuje brak ilości jakością.

PT-91 Twardy: Ciekawy zablokowany pancerz, którego nie widać w innych czołgach

Pierwszą rzeczą, jaką zauważysz u Twardego, jest jego zablokowany pancerz.

To są ERAWA wybuchowy pancerz reaktywny Bloki. 394 bloki przykryj ceramiczny pancerz CAWA dla głównego kamizelki kuloodpornej pod spodem. Bloki ERAWA zakrywają przód czołgu i jego wieżę. Bloki, według Polaków, są do 70 procent skuteczne przeciwko granatom o napędzie rakietowym i niektórym starszym pociskom przeciwpancernym.

Wadą bloków ERAWA jest to, że nie są wystarczająco mocne, aby wytrzymać bezpośrednie trafienie z armaty 120 mm współczesnego czołgu przeciwnika.

Silnik turbo to główna cecha

PT-91 Twardy był pierwotnie produkowany w Polsce Silnik wysokoprężny PZL Wola S-12U Wyprodukowano 850 KM. Ten silnik pozwalał na prędkość maksymalną 37 mil na godzinę i zasięg 403 mil. Następnie Polacy zmodernizowali elektrownię na początku 2000 roku. Pozwoliło to turbodoładowanemu silnikowi wytwarzać 1000 KM i przyspieszać do 47 mil na godzinę.

READ  Hat-trick Milika ratuje Marsylię w Pucharze Francji

Dodatkowo Twardy może wyzwolić wabiki dymne do maskowania ruchu, co wraz ze zwiększoną prędkością przyczynia się do przeżywalności.

Udoskonalono broń w stosunku do T-72

Polska również wyprodukowała własną główna broń dla Twardego – gładkolufowy 125 mm. Zaktualizowany cyfrowy system kierowania ogniem i elektrohydrauliczna stabilizacja broni, co było znaczącym ulepszeniem w stosunku do T-72. W sumie są 42 rundy i 22 są gotowe. Automat ładujący może wystrzelić do dziesięciu pocisków na minutę.

Trzyosobowa załoga jest biegła w wybieraniu wielu celów do zniszczenia z wieży. Na wieży zamontowano karabin maszynowy Browning M2 kaliber .50 i współosiowy karabin maszynowy kal. 7,62 mm.

Czołg posiada celownik termiczny do celowania dalmierzem laserowym. Wyposażony jest również w noktowizor. Czujniki mogą wykryć, kiedy czołg jest oświetlony przez laserowy pocisk przeciwpancerny wroga.

Zobaczymy, czy Polacy pozwoliliby, aby Twego oddano Ukraińcom. Ponieważ jest podobny do T-72, Ukraińcy znaliby jego podstawowe działanie. Ale prawdopodobnie potrzebowaliby przeszkolenia w zakresie systemu kierowania ogniem i przećwiczenia cyklu namierzania celu. Działo główne różni się także od nowoczesnego systemu stabilizacji.

PT-91 Twardy: ogólnie niezły czołg

Polacy są bardzo dumni z TGE, ale nie mają wielu do swojej dyspozycji. Gdyby przekazali czołg Ukraińcom, prawdopodobnie chcieliby, aby Stany Zjednoczone lub Niemcy dostarczyły im M1 Abrams lub Leopardy. W przeciwnym razie Polacy mają całkiem niezły czołg podstawowy dla własnej armii.

Ze względu na zaawansowany wiek w porównaniu z innymi czołgami podstawowymi NATO, jest oceniany na około „B”. Ale ulepszenia w opancerzeniu, silniku, kontroli ognia i głównym uzbrojeniu to coś, z czego Polacy mogą być dumni, ponieważ „niezawodnie” produkują je w domu.

Obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego w 1945 r., Brent M Eastwooddr, jest autorem Ludzie, maszyny i dane: przyszłe trendy w wojnie. Jest wschodzącym ekspertem ds. zagrożeń i byłym oficerem piechoty armii amerykańskiej. Możesz śledzić go na Twitterze @Bmeastwood.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *