Connect with us

Sport

ZDJĘCIA AP: polska lekkoatletka i jej żona witają narodziny dziecka

Published

on

PALMA DE MALLORCA, Hiszpania (dpa) – Kiedy polska olimpijka Jolanta Ogar-Hill i jej żona zdecydowali się na dziecko, dla obojga było jasne, że Polska nie będzie miejscem na ich wychowanie.

W ostatnich latach prawicowi politycy i przywódcy kościelni w tradycyjnie rzymskokatolickim kraju nasilili wrogą retorykę wobec osób LGBT, zwłaszcza w celu zmobilizowania konserwatywnych wyborców przed wyborami.

„Rząd robi wszystko, co w jego mocy, aby straszyć ludzi” – powiedziała Ogar-Hill, która ze swoją koleżanką z drużyny Agnieszką Skrzypulec zdobyła srebro w klasie żeglarskiej 470 kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zeszłego lata.

Tak więc ona i jej hiszpańsko-brytyjska żona, filmowiec Chuchie Hill, znaleźli swój dom na Majorce w Hiszpanii.

W listopadzie powitali córkę i pozwolili fotografowi przeżyć na nowo niektóre z ich najbardziej intymnych chwil, od wspólnego spędzania czasu w domu przed porodem do momentu, w którym dziewczyna, którą nazwali Hunter, urodziła przez cesarskie cięcie.

To był ostatni rozdział ich długiej historii miłosnej.

Poznali się w Palma de Mallorca w 2015 roku podczas kręcenia filmu dokumentalnego Hilla. Ich następne spotkanie odbyło się kilka miesięcy później i pod koniec roku zaczęli związek. Pobrali się w swoim ulubionym miejscu na Majorce w 2018 roku – restauracji w zatoce Palma. Dla sportowca był to ruch symboliczny.

„To było oświadczenie o tym, co chciałbym robić w moim kraju” – powiedział Ogar-Hill.

Mówi, że straciła trochę przyjaźni w Polsce z powodu swojej orientacji seksualnej i nie mogła tam mieszkać tak otwarcie, jak w Hiszpanii.

„Bylibyśmy narażeni na kłamstwo i nie moglibyśmy mieć takiej wolności, jaką mamy w Hiszpanii” – napisała para w e-mailu.

Hiszpania ma jedne z najbardziej zaawansowanych przepisów na świecie jeśli chodzi o ochronę tożsamości płciowej i orientacji seksualnej. Postawa społeczna jest również mile widziana. Statystyki pokazują jednak, że ataki na społeczność LGBTQ w Hiszpanii albo rosną, albo ich zasięg się zwiększył W ostatnich latach to, co mówi wielu aktywistów, jest wynikiem homofobicznych postaw skrajnie prawicowej partii.

Z kolei w Polsce jeszcze kilka lat temu geje, lesbijki, osoby biseksualne i transpłciowe wierzyli, że są na ścieżce, która w końcu doprowadzi do większej liczby praw. Ale ostatnio stanęli w obliczu zarzutów ze strony przywódców, w tym prezydenta, że ​​promują niebezpieczną, zagraniczną „ideologię”, która korumpuje młodzież tego kraju.

Kilka polskich miast i województw złożyło w większości symboliczne deklaracje wolne od „ideologii LGBT”, z których część została odrzucona, gdy Komisja Europejska zamroziła miliony euro finansowania.

Rządowa stygmatyzacja osób LGBT spowodowała, że ​​wielu Polaków wychodzi z ukrycia lub uczestniczy w imprezach dumy, ale wielu, zwłaszcza na obszarach wiejskich, nadal czuje się niebezpiecznie.

Niektórzy, jak Ogar-Hill, zdecydowali się całkowicie opuścić Polskę.

Ale nawet w Hiszpanii jej droga do rodzicielstwa nie była łatwa. Niektórzy miejscowi przyjaciele nie zgodzili się z ich decyzją o urodzeniu dziecka jako para tej samej płci. Ale po kilku dialogach myślą, że zmienili kilka opinii.

W innych częściach Europy rodzicielstwo często pozostaje kafkowskim wyzwaniem dla par osób tej samej płci, które borykają się z większą biurokracją w porównaniu z rodzicami heteroseksualnymi.

Aby wzmocnić prawa rodzin z rodzicami tej samej płci, Sąd Najwyższy Unii Europejskiej orzekł w zeszłym tygodniu że dziecko z dwiema matkami, które uzyskały certyfikat w jednym z 27 państw bloku, musi być również uznane za takie przez inne państwa członkowskie UE.

Hill urodziła Huntera w deszczowy listopadowy dzień na Majorce z Ogar-Hill u boku.

Według matki Hilla, Esperanzy, która dołączyła do pary w szpitalu, Hill była tak samo zdenerwowana, jak w finale olimpijskim. Kiedy Hill po raz pierwszy rozmawiała z matką o swojej tożsamości seksualnej, oboje płakali, córka obawiając się, że nie zostanie zrozumiana, a matka, ponieważ bała się, że jej córka będzie cierpieć. Hill mówi, że zawsze czuła się wspierana przez matkę.

READ  Liderka Iga Świątek awansuje do finału San Diego Open

Para chce, aby ich córka wyrosła na silną, niezależną i szczęśliwą kobietę. W tej chwili ich w Polsce nie widać – nie tak, jak jest teraz.

„Chcemy, aby Polska się zmieniła, a ludzie tacy jak my i nasza córka mogą tam mieszkać bez obawy, że zostaną zaatakowani psychicznie lub fizycznie” – napisali.

Dali Hunterowi drugie imię, Nadzieja. W języku polskim oznacza „nadzieja”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *