Connect with us

Nauka

Szkielet „wampira” z kosą odnaleziony na polskim cmentarzu: zdjęcia

Published

on

Szkielet „wampira” z kosą odnaleziony na polskim cmentarzu: zdjęcia

Kobieta „wampirka” z kosą przy gardle znaleziona w Pieniu w Polsce.
Mirosława Blicharskiego

  • Na XVII-wiecznym polskim cmentarzu odnaleziono szkielet kobiety „wampira”.
  • Znaleziono go unieruchomionego, aby uniemożliwić zmarłej kobiecie powrót z grobu.
  • Szkielet miał sierp na gardle i kłódkę na dużym palcu.

Na polskim cmentarzu z XVII wieku odnaleziono szczątki kobiety, która mogła być „wampirem” – z kosą na szyi, która miała zapobiegać powstaniu z martwych.

Profesor Dariusz Poliński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika kierował wykopaliskami archeologicznymi, które doprowadziły do ​​odkrycia szkieletu, tzw. Codzienna poczta zgłoszone.

Pozostałości widziane z góry.
Łukasz Czyżewski UMK

„Kosa nie była ułożona poziomo, ale ułożona na szyi w taki sposób, że gdyby zmarły próbował wstać, najprawdopodobniej głowa zostałaby odcięta lub zraniona” – powiedział dziennikowi Poliński. Codzienna poczta.

Jak wynika z komunikatu prasowego, do którego dotarł portal Insider, szczątki odkryte we wsi Pień koło Ostromecka w Polsce prawdopodobnie należą do młodej kobiety pochowanej w XVII wieku. Według „Daily Mail” ślady jedwabnej czapki na jej głowie sugerowały, że należała do wyższego statusu społecznego.

„Takie odkrycie, zwłaszcza tutaj, w Polsce, jest zaskakujące, szczególnie teraz – wieki później” – powiedział Poliński CBS. „Czyste zdziwienie”.

Wokół dużego palca jej lewej stopy umieszczono trójkątną kłódkę, co wskazywało, że ludzie, którzy pochowali kobietę, obawiali się, że powstanie z grobu, być może dlatego, że myśleli, że jest wampirem.

Odkryte w sierpniu szczątki są badane przez naukowców. Poinformowała CBS Naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Krakowskiego zbadają DNA szkieletu, aby dowiedzieć się więcej o kobiecie

Tutaj pokazano kłódkę znalezioną na palcu kobiety.
Andrzeja Romanskiego UMK

Obrzędy pogrzebowe wampirów, które ewoluowały z biegiem czasu

Jak powiedział Insider Matteo Borrini, główny profesor antropologii sądowej na Uniwersytecie Johna Moore’a w Liverpoolu, praktyka pochówków „wampirycznych” obejmowała chrześcijańską Europę od XIV do XVII wieku.

READ  Ukraińscy uchodźcy w polskich świetlicach – POLITICO

Epidemie „wampirów” często kojarzono z czasami, gdy ludzie umierali z przyczyn, których ówczesna nauka nie mogła wyjaśnić – takich jak pandemia lub masowe zatrucia – powiedział.

„Te 'wampiry’ zaczynają polować i zabijać najpierw członków rodziny, potem sąsiadów, a na koniec wszystkich pozostałych mieszkańców wioski. To klasyczny wzór choroby zakaźnej” – stwierdził.

Borrini odkrył w Wenecji szczątki kobiety, która zmarła w XVI wiekuktóre, jak wykazał poprzez dokładne badania naukowe, jest cmentarzyskiem „wampirów”.

Szczątki odnaleziono w masowym grobie pełnym ofiar zarazy. To ciało miało ostrożnie w ustach kamień.

W tamtym czasie wierzono, że ludzie mogą stać się Nachzehrerami, wampirami, które przeżuwają ich całuny i powstają z martwych, aby gryźć żywych i rozprzestrzeniać zarazę – powiedział.

Później, wraz z ewolucją tradycji, ludzie wierzyli, że wampiry powstają z martwych i duszą ludzi w nocy. Borrini powiedział, że może to być jeden ze sposobów wyjaśnienia bólu w klatce piersiowej spowodowanego główną przyczyną zgonów w ówczesnej Europie: gruźlicą.

Dopiero w czasach wiktoriańskich mówiono, że wampiry gryzą szyję i wysysają krew, co było tropem używanym w ówczesnych książkach jako „rodzaj metafory seksu” – powiedział Borrini.

Szczątki są pokazane tutaj na miejscu.
Łukasz Czyżewski UMK

„Wampir” czy zwykły upiór?

Borrini powiedział, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, że był to pochówek osoby podejrzanej o bycie wampirem.

W tamtym czasie w Europie istniało wiele przesądów na temat śmierci i nie wszystkie z nich miały związek z wampirami, powiedział. Zwłoki odnajdywano zamknięte w miejscu wiecznego spoczynku, przybite gwoździami do dna grobu, z kamieniami obciążającymi stopy lub z kolcami róż w grobach.

Są to wszystkie sposoby powstrzymywania ciała przed unoszeniem się i niekoniecznie muszą mieć związek z wampiryzmem, powiedział.

Kosa może oznaczać coś zupełnie innego. Przykładowo artykuł z 2015 r. analizujący szczątki zakopane w Polsce wraz z kosami wokół różnych części ciała omówiono przypadki, w których historycy sugerowali, że narzędzia używane w rolnictwie mogą być oznaką statusu społecznego.

READ  Recenzja książki: „Polska, zielona kraina” – wymowna refleksja nad terrorem

Borrini powiedział, że znaleziono ciała, które wyraźnie uznano za zagrożone należeniem do wampirów, z kołkami wbitymi w serce, pozbawionymi głów, spalonymi lub z kamieniami w ustach.

„Fakt, że stopy są zamknięte w grobach, jest czymś dobrze znanym, niekoniecznie w przypadku wampirów, ale we wszystkich sytuacjach, w których obawialiśmy się, że dana osoba powróci” – powiedział.

Ostrze i kłódka znalezione w Pién w Polsce, pokazane na stole.
Andrzeja Romanskiego UMK

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *