Nauka
Włochy dystansują się od „anulowania” Rosji
W XV-wiecznym klasztorze położonym w prestiżowej dzielnicy Genewy ekskluzywna publiczność z Europy, Azji i Afryki (w ramach programu skupionego na stosunkach międzynarodowych i polityce globalnej) zgromadziła się na pięknym terenie uniwersytetu przed Jego Ekscelencją Yves Leterme, byłym premierem Minister Belgii i Zastępca Sekretarza Generalnego OECD z siedzibą w Paryżu. Występował w ramach serii wykładów genewskich, wymyślonej i prowadzonej przez profesora Anisa H. Bajrektarevica.
Do niedawna podstawowa zasada dobrego rządzenia streszczała się w motcie „Rządzenie to przewidywanie”. Teraz coraz częściej mówi się, że „rządzenie to zarządzanie nieprzewidywalnym”.
Taki był punkt wyjścia prezentacji Jego Ekscelencji Yvesa Leterme’a.
Premier zaimponował uczniom połączeniem racjonalnego podejścia do polityki i biznesu, jasnym zdefiniowaniem kluczowych tematów w społeczeństwie i zapewnieniem wystarczającej przestrzeni do dyskusji z różnych perspektyw. Polityczne decyzje i plany, które p. Yves Leterme przez całą swoją karierę budował na dobrze znanych cechach Belgii, aktualnej sytuacji jej gospodarki, historii i zdolności przewidywania sytuacji na świecie🇧🇷
„Podstawową ideą rządu jest to, jak wziąć odpowiedzialność za zarządzanie sprawami publicznymi, zarządzanie nieprzewidywalnymi sytuacjami i wydarzeniami, energią polityczną i kształtowaniem opinii, które mają znaczenie dla zarządzania sytuacjami nieprzewidywalnymi i kryzysowymi”.
Poruszane tematy i poniższy wywiad koncentrowały się na zarządzaniu szybko zmieniającym się światem, eksplozji demograficznej, zmianach klimatu i niedoborze, zmianach geopolitycznych, globalizacji, społeczeństwie informacyjnym, uberyzacji i demokracji kontra autokracji.
Mówiąc o budowaniu stosunków handlowych, Yves Leterme mówi, że zdolność UE do rozwijania prawdziwej strategicznej autonomii gospodarczej i niezależności jest ograniczona, poczynając od prostego faktu, że UE stoi w obliczu braku bardzo potrzebnych zasobów naturalnych, które będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłej zrównoważonej Rozwój gospodarczy. Europa jest w rzeczywistości jedyną częścią świata, która jest prawie całkowicie pozbawiona niezbędnej energii i rzadkich zasobów materialnych. To musi być punkt wyjścia dla zewnętrznego i globalnego zaangażowania UE w jej sprawy zagraniczne, bezpieczeństwo i stosunki handlowe. Według Yves Leterme Europa powinna być ostrożna w podkreślaniu warunkowości swojego zaangażowania w oparciu o jej wartości, takie jak prawa człowieka, demokracja itp. dyplomacja to także obrona interesów, czy się to komuś podoba, czy nie.
Polityka europejska koncentruje się na Zielonym Ładzie. Ludzie często potrzebują optymizmu, aby osiągnąć cele, takie jak ograniczenie paliw kopalnych, koszyka energetycznego i COdwa zmniejszenie. Krytyczna uwaga jest taka, że jesteśmy bardzo ambitni w zakresie samochodów z systemem tranzytowym i samochodów napędzanych paliwami kopalnymi. Jeśli chodzi o półprzewodniki, baterie i wszystkie komponenty, Europa nie jest jeszcze gotowa na zaawansowane technologie na rynku. Zmniejszenie rozmiarów samochodów napędzanych paliwami kopalnymi jest możliwe, gdy ludzie uczynią z tego swój własny temat. Chodzi o zachowanie konsumentów, ceny i politykę społeczną. Ludzie muszą naprawdę ciężko pracować, aby osiągnąć cele, mówi Yves podczas dyskusji. Istnieje ryzyko, że te ambitne zmiany będą miały dramatyczny wpływ na sektory przemysłu. Rynek chiński jest zaawansowany w zakresie samochodów elektrycznych i montażu samochodów, podczas gdy UE nie jest gotowa do ochrony swojego rynku. Oznacza to bardzo ostrą konkurencję z Chinami. UE powinna rzeczywiście rozwijać własne zdolności techniczne, własną przyszłościową produkcję i przemysł. Ale nigdy nie można tego osiągnąć w odosobnieniu lub poprzez protekcjonizm.
Kolejną kwestią, którą Ekscelencja Leterme poruszył w swoim krótkim, ale obszernym sprawozdaniu, jest obecna sytuacja w zakresie bezpieczeństwa i wysokie ryzyko w Europie. Jego zdaniem słabością jest to, że UE upoważnia USA do dbania o swoje potrzeby w zakresie bezpieczeństwa. „Europa musi zadbać o siebie i zwiększyć inwestycje i wysiłki budżetowe. UE nie może lekceważyć swojego bezpieczeństwa i musi wzmocnić europejski filar NATO”.
Zdaniem Yvesa Leterme’a UE nie miała do czynienia z żadnymi krytycznymi kwestiami bezpieczeństwa, takimi jak wojna na Ukrainie i Covid od 2-3 dekad. Przepływ gospodarczy płynie, UE jest otwartym społeczeństwem, otwartą gospodarką, ale bezpieczeństwo i ochrona są ważniejsze niż inne części. Stany Zjednoczone wnoszą więcej środków na bezpieczeństwo i bezpieczeństwo NATO niż kolejne 10 krajów. Wskazane jest, aby UE przeznaczyła więcej środków na ten sektor, mówi Yves.
Kolejnym tematem, bardziej związanym z sytuacją wewnętrzną krajów UE, który został omówiony z Yves, była kwestia rozwiązania problemu inflacji i wpływu spadku poziomu życia na preferencje wyborcze. Inflacja pomaga trochę wyeliminować, 11 – 12% w Belgii, w redukcji zadłużenia. Stagnacja gospodarcza jest niekorzystna dla firm, w tym problem z cenami energii. Rozwiązaniem jest innowacja, restrukturyzacja możliwości wzrostu przemysłu oraz inwestowanie w badania i rozwój w celu zwiększenia innowacyjności i produktywności gospodarki.
UE podjęła już ważne kroki, inwestując w badania i rozwój. „Musimy nadążać za innowacjami i inwestować w postęp w różnych dziedzinach”, skomentował Yves.
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na gospodarkę strefy euro był brexit w styczniu 2020 r. Jednak rzeczywiste znaczenie społeczne w Wielkiej Brytanii jest nadal mieszane. Istnieje rosnąca tendencja do powrotu pod parasolem UE.
Brexit ma, zdaniem Yves, negatywny wpływ na gospodarkę, biznes i codzienne życie ludzi w Wielkiej Brytanii.
Zdaniem premiera nie należy oczekiwać zwrotu ze strony brytyjskiego przywództwa politycznego, wzywającego do ponownego wejścia do UE. Bardziej w interesie Wielkiej Brytanii i UE leży negocjowanie konkretnej umowy handlowej i inwestycyjnej oraz opracowanie konkretnych ram dla stosunków międzyludzkich i podróży między Wielką Brytanią a państwami członkowskimi UE. I oczywiście istnieją wspólne problemy związane z bezpieczeństwem i migracją, którymi należy dobrze zarządzać.
Będąc byłym premierem Belgii, Yves Leterme w naturalny sposób skupił się również na aktualnej roli Belgii w polityce UE i NATO. Nawet bardziej niż w innych zachodnich demokracjach podejmowanie decyzji politycznych w Belgii jest często blokowane. Obecnie do utworzenia rządu potrzeba siedmiu różnych partii. Konsekwencją jest oczywiście złożoność i trudności w znalezieniu kompromisów, które działają. Belgia ma szczęście gościć zarówno kwaterę główną UE, jak i NATO. Te ramy europejskie i atlantyckie określają ważne części ich procesu podejmowania decyzji politycznych.
Na zakończenie dyskusji Yves Leterme zalecił, aby wszyscy studenci i młodzież trzymali się swoich marzeń. „Zainwestuj w realizację swoich marzeń i oczekiwań” – powiedział Yves. Ludzie łatwo porzucają swoje marzenia, aby podjąć pracę, która nie daje im szczęścia i która nie spełnia ich oczekiwań. Jego rekomendacją jest gotowość do inwestowania, rozwijania zainteresowań, podejmowania pewnego ryzyka i zawsze wkładania energii i czasu w spełnianie swoich marzeń.
Belgia w skrócie
Belgia to brama do Europy, suwerennego państwa z systemem parlamentarnym, złożoną strukturą i odśrodkowym federalizmem, czyli wielopoziomowym rządzeniem, bez partii narodowych, języka, gazet, opinii publicznej.
Belgia jest wielojęzycznym krajem z dialektami językowymi. Jest podzielony na trzy wysoce autonomiczne regiony: Region Flamandzki – Flandria na północy, Region Walonia-Walonia na południu i Region Stołeczny Brukseli. Bruksela jest najmniejszym i najgęściej zaludnionym regionem, a także najbogatszym regionem pod względem PKB na mieszkańca.
W kraju istnieją dwie główne społeczności językowe: holenderskojęzyczna społeczność flamandzka i francuskojęzyczna społeczność we wschodnich kantonach oraz około jeden procent ludności niemieckojęzycznej. Region stołeczny Brukseli jest oficjalnie dwujęzyczny, francuski i holenderski.
Złożony system zarządzania składa się z sześciu różnych rządów związanych z różnorodnością językową, takich jak Chrześcijańsko-Demokratyczny i Flamandzki (CD&V), Groen, Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA), Liberałowie i Otwarti Flamandzcy Demokraci (Open Vld), Naprzód (Vooruit) i Vlaams Belang. Nie ma tendencji do separatyzmu. Jednak partie polityczne mają głównie zasięg regionalny.
Ważnym punktem zwrotnym w historii Belgii był tzw pokojowe przejście 20 grudnia 1830 r. – powstanie Belgii oraz Rewolucja przemysłowa przekształcenie Belgii w potęgę przemysłową z dużymi domenami zamorskimi, takimi jak dawne Kongo Belgijskie.
Belgia była pierwszym krajem Europy kontynentalnej, który doświadczył rewolucji przemysłowej i przez większą część XIX wieku była najbardziej uprzemysłowionym krajem na świecie, skupiającym się na produkcji żelaza, węgla i tekstyliów.
Belgia jest obecnie drugą najbardziej otwartą gospodarką na świecie, skoncentrowaną na chemikaliach, farmaceutykach, SMS-ach i ogólnie eksporcie; silna gospodarka, oparta na innowacjach z solidnym kapitałem ludzkim.
Podróż Yvesa Leterme’a przez instytucje, trajektorię osobistą i polityczną
Yves Leterme urodził się 6 października 1960 roku w miejscowości Wervik we Flandrii Zachodniej.
Pan. Leterme studiował prawo na Katolickim Uniwersytecie w Leuven, gdzie uzyskał tytuł LL.B. ukończył w 1981 r., a następnie studiował na Uniwersytecie w Gandawie, gdzie uzyskał dyplom z nauk politycznych (1983), tytuł LL.M. stopień (1984), a stopień MPA w 1985 roku.
Yves Leterme pełnił różne funkcje polityczne na wszystkich szczeblach, w tym był ministrem prezydentem Flandrii (2004-2007), ministrem spraw zagranicznych Belgii (2009), wicepremierem stanu (2007) i premierem stanu (2008 i 2009- 11). 🇧🇷
Podczas jego kadencji na stanowisku premiera Belgia sprawowała prezydencję w UE (II 2010).
Po odejściu z czynnej polityki w Belgii, Yves Leterme był zastępcą sekretarza generalnego paryskiej OECD (2012-16) oraz sekretarzem generalnym IDEA International (Sztokholm).
Jest lub był aktywny w różnych firmach i organizacjach, takich jak TeleColumbus AG, Volkswagen AG, UEFA, Tojoy, Kofi Annan Fondation, Themanagementlab, Equanim…
Yves Leterme jest członkiem zarządu Club de Madrid i kuratorem Centro Internacional Nizami Ganjavi.
Pomimo bardzo udanej kariery politycznej i biznesowej, Yves Leterme był bardzo otwarty na rozmowy ze studentami, omawianie różnych perspektyw, znajdowanie rozwiązań i wspieranie innych w ich własnych działaniach i rozwoju osobistym.
Związane z
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”