Connect with us

Świat

Zaporoże: Wewnątrz ukraińskiej elektrowni widmo katastrofy nuklearnej w Europie

Published

on

Zaporoże: Wewnątrz ukraińskiej elektrowni widmo katastrofy nuklearnej w Europie

Kijów wielokrotnie oskarżał siły rosyjskie, które przejęły fabrykę w marcu, o gromadzenie w kompleksie ciężkiej broni i używanie jej jako osłony przed atakami, wiedząc, że Ukraina nie może odpowiedzieć ogniem bez narażania jednego z sześciu reaktorów elektrowni – jedna awaria oznaczałaby katastrofę. Moskwa tymczasem twierdzi, że to miejsce atakują wojska ukraińskie. Obie strony próbowały wytykać sobie nawzajem palcami grożące terroryzmem nuklearnym.

Dla Olgi i jej ukraińskich kolegów wciąż pracujących w elektrowni widmo katastrofy nuklearnej to nie tylko koszmar, ale codzienność.

To „jak spanie i oglądanie snu” – powiedziała CNN w niedawnym wywiadzie telefonicznym, opisując surrealistyczny, ciągły szok, którego doświadczyła podczas pracy w obiekcie, który choć trzymany jest przez siły rosyjskie, nadal jest obsługiwany głównie przez ukraińskich techników.

W ciągu kilku miesięcy od zajęcia obiektu nuklearnego powoli wraca ukraiński personel – wykonując zadania w częściowo zniszczonych pomieszczeniach i wchodząc w interakcje z żołnierzami rosyjskimi dopiero po przejściu przez dwa posterunki kontrolne, aby dostać się do kompleksu.

„Po okupacji na stacji pracował tylko personel operacyjny. Było wiele zepsutych i spalonych pokoi i okien. Potem stopniowo zaczęli zapraszać ludzi do pracy przy określonych zadaniach” – powiedziała Olga, której imię zmieniono na Chroń swoją tożsamość.

„Teraz ta część siły roboczej, która nie wyjechała, pracuje. Około 35 do 40% pracowników odeszło”.

Zmniejszenie rozmiarów i nasilenie walk sprawiają, że warunki pracy stają się coraz bardziej niepewne.

Ukraina i Rosja ponownie wymieniły się winą po tym, jak w czwartek w nocy więcej ostrzeliwało elektrownię, zaledwie kilka godzin po tym, jak ONZ nakazało obu stronom wstrzymanie działań wojskowych w pobliżu elektrowni i ostrzegano przed najgorszymi, jeśli tego nie zrobią.

„Niestety w ostatnich dniach nie doszło do deeskalacji, ale doniesienia o dalszych głęboko niepokojących incydentach, które mogą prowadzić do katastrofy w miarę jej rozwoju” – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres. powiedział w oświadczeniu. „Wzywam do wycofania personelu wojskowego i sprzętu z obiektu oraz unikania dalszego rozmieszczania jakichkolwiek sił wojskowych lub sprzętu na miejscu”.
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi powiedział w czwartek przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. powiedział, że ostatnie ataki zniszczył części obiektu, ryzykując „niedopuszczalny” potencjalny wyciek promieniowania i zażądał, aby zespół ekspertów otrzymał pilny dostęp do miejsca, w którym sytuacja „bardzo szybko się pogorszyła”.

„To poważna godzina, trudna godzina, a MAEA musi mieć możliwość jak najszybszego wykonania swojej misji w Zaporożu” – powiedział Grossi.

READ  Palestyńczycy domagają się śledztwa w sprawie izraelskich masakr w Tanturze | Wiadomości z Al-Nakby

Energoatom, państwowa elektrownia atomowa na Ukrainie, oskarżyła w czwartek siły rosyjskie o atak na magazyn „źródła promieniowania” i ostrzał straży pożarnej w pobliżu obiektu. Dzień później firma podała w oświadczeniu na swoim koncie Telegram, że obiekt „działa z ryzykiem naruszenia standardów promieniowania i bezpieczeństwa przeciwpożarowego”.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrskyi powiedział w piątek, że „nie ma odpowiedniej kontroli” nad zakładem, a ukraińscy specjaliści, którzy tam pozostali, nie mają dostępu do niektórych obszarów, na których powinni się znajdować.

CNN nie jest w stanie potwierdzić twierdzeń Energoatomu ani Monastyrskiego, ale Grossi powiedział, że niektóre części elektrowni nie działały. Olga potwierdziła również, że części kompleksu są niedostępne dla ukraińskiego personelu.

Rosja nadal oskarża Ukrainę o to, że stoi za atakami. Lokalny urzędnik administracji okupacyjnej, Władimir Rogow, powiedział w piątek rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej Rossija 24, że linia przesyłowa elektrowni była „ciągle uszkodzona” i zasugerował, że kompleks można „zatrzymać na mokro” – bez żadnego wyjaśnienia, jak to może się stać. .

Ukraińskie władze twierdzą, że rosyjskie pociski wystrzelone z elektrowni atomowej w ciągu ostatniego tygodnia uderzyły w miasto Nikopol na prawym brzegu Dniepru i okoliczne dzielnice. Co najmniej 13 osób zginęło podczas ostrzału we wtorek wieczorem, a kilka innych zostało rannych w środę i czwartek wieczorem, w tym 13-letnia dziewczynka, poinformowali lokalni urzędnicy.

Kobieta bada zniszczenia na ulicy w Nikopolu, której mieszkańcy twierdzą, że żyją pod nieustannym ostrzałem rakietowym.
Według ukraińskich urzędników wiele budynków w Nikopolu zostało zniszczonych przez rosyjskie ataki.

Olga powiedziała, że ​​w ostatnich miesiącach widziała rosyjski sprzęt wojskowy przybywający do kompleksu nuklearnego, chociaż większość z nich była teraz niewidoczna. „Początkowo na terenie stacji znajdował się sprzęt, teraz jest ich jeszcze więcej” – powiedziała, dodając, że pracownikom nie wolno wchodzić do obszarów, w których są przechowywane.

Ale kiedy wraca z pracy do domu, siła ognia Rosji jest jasna, powiedziała. „Horror zdarza się w nocy, bombardują miasto.

READ  Chiny i Rosja potwierdzają wieloletnią współpracę gospodarczą

„Nadchodzący cios na prawym brzegu (rzeki) grzechocze tak mocno, że trzęsą się domy i okna. To przerażające w bezruchu nocy, kiedy ludzie śpią” – dodała.

Za Dnieprem, w Nikopolu, ataki są teraz nieubłagane.

Oksana Miraevska z okna swojego domu w pobliżu portu może patrzeć na wodę i widzieć salwę spadających pocisków.

„Jeśli coś się stanie z elektrownią, wypadek… nie mogę o tym myśleć. Myślisz, że coś może nam pomóc? Jesteśmy 7 kilometrów od elektrowni atomowej po drugiej stronie rzeki! Jestem pewien, że nic nas nie uratuje” – powiedziała CNN Miraevska, 45-letnia właścicielka małej firmy.

„Dlatego nawet o tym nie myślę”.

Gdy ostrzał wybuchł w zeszłym miesiącu, Miraevska powiedziała, że ​​wielu mieszkańców uciekło w panice, ale została i próbowała pomóc na miejscu, głównie przyjmując porzucone zwierzęta. W nocy wraz ze swoim nastoletnim synem sprowadza zwierzęta na dół do ich piwnicy, która została zamieniona na schron przeciwbombowy, gdzie wszystkie śpią.

„Kiedy zaczęli nas ostrzeliwać, życie ogólnie się zmieniło. Mieszkam w piwnicy, jedziemy tam na noc. Śpimy tam już od miesiąca – powiedziała Miraevska.

„Nie uważam, że wroga należy lekceważyć” – dodała.

Jest to ta sama wiadomość, którą powtarzają międzynarodowi eksperci, którzy ostrzegają przed katastrofalnymi skutkami, jakie może spowodować nietrafiony granat.

Według Energoatomu w miniony weekend ostrzał uszkodził suchy magazyn, w którym przechowywane są beczki z wypalonym paliwem jądrowym, a także czujniki monitorujące promieniowanie, uniemożliwiając wykrycie potencjalnego wycieku. Ataki uszkodziły również linię energetyczną wysokiego napięcia i zmusiły jeden z reaktorów elektrowni do wyłączenia.

Ten wzrost ostrzału skłonił MAEA do zintensyfikowania wysiłków w celu wysłania misji eksperckiej, która odwiedzi obiekt w celu oceny i ochrony kompleksu.

Podczas gdy wstępna ocena przeprowadzona przez ekspertów nie wykazała „bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego” w obiekcie, Grossi powiedział w czwartek, że „może się to zmienić w każdej chwili”. Dodał, że chociaż agencja jest w częstym kontakcie z władzami Ukrainy i Rosji w sprawie obiektu, podane informacje są „sprzeczne”.

Wezwania do zaprzestania działań wojennych wzrosły w ciągu ostatniego tygodnia. Grupa G7 głównych krajów uprzemysłowionych złożył oświadczenie z ich spotkania w Niemczech w środę, wzywając Rosję do wycofania swoich sił i przekazania kontroli nad zakładem Ukrainie.

W oświadczeniu obwiniono rosyjskie siły zbrojne, które według krajów G7 „znacznie zwiększają ryzyko wypadku lub incydentu nuklearnego, zagrażającego ludności Ukrainy, krajów sąsiednich i społeczności międzynarodowej”.

READ  Wyścigi łodzi: wioślarze z Oksfordu krytykują poziom ścieków w Tamizie

Rzecznik Departamentu Stanu powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone poparły wezwania do stworzenia „strefy zdemilitaryzowanej” wokół elektrowni jądrowej i wezwały Rosję do „zaprzestania wszelkich operacji wojskowych w ukraińskich obiektach jądrowych lub w ich pobliżu”.

Olga Voitovych z CNN, Julia Kesaieva i Anna Chernova przyczyniły się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *