Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rozłam w Stanach Zjednoczonych, prawda? „Partie Ziobry i Gowina mają problem z przetrwaniem” | Polityka

Published

on

Poruszenie w szeregach wywołały ustawy zakazujące hodowli zwierząt futerkowych i zwalniające urzędników z odpowiedzialności karnej Zjednoczone prawo. W środę posłowie mają Solidarność Polska Zbigniewa Ziobro Głosował przeciwko temu w pierwszym czytaniu ustawy PiS – tzw. piątek dla zwierząt. Ponadto przewodniczący SP ogłosił w czwartek, że jego partia nie będzie głosować za ustawą, która została już ochrzczona jako „Bezkarność Plus”. W kontekście negocjacji w sprawie odbudowy rządu Minister Sprawiedliwości powinien wypowiedzieć się przeciwko temu premier Mateusz Morawiecki, który domaga się, aby koalicjanci poparli ustawę o odpowiedzialności duchowieństwa podczas epidemii.

>>> Powiązanie Morawieckiego z Ziobrem w sprawie „Bezkarności +”. Minister poradził premierowi, aby był odważniejszy

Obejrzyj wideo
Rząd jest odbudowywany. Michał Woś komentuje

Rządowe negocjacje dotyczące odbudowy zawieszone. Terlecki mówił o poprzednich wyborach

Jarosław Gowin ze swojej strony dał do zrozumienia, że ​​porozumienie nie będzie wspierało nowelizacji ustawy o prawach zwierząt, jeśli PiS nie zgodzi się na wprowadzenie do niej zmian, w tym zakazu uboju rytualnego. – Jestem przeciw temu zakazowi – zapowiedział lider porozumienia w Sejmie.

>>> Kaczyński przestraszył koalicjantów. Gowin: Polska nie potrzebuje przedterminowych wyborów

W czwartek po południu ogłoszono zawieszenie rozmów koalicyjnych w sprawie kształtu przyszłego rządu. Napięcia w obozie Zjednoczonej Prawicy były tak duże, że Jarosław Kaczyński postanowił zwołać posiedzenie klubu parlamentarnego, w którym uczestniczyliby wyłącznie politycy PiS.

– Prezydent odniósł się do sytuacji negocjacyjnej z naszymi koalicjantami i wyjaśnił, że nie mają one sensu w tej sytuacji, bo nasi tymczasowi koalicjanci mieli inny program i inne pomysły niż cały klub – dodał. Terlecki. Podkreślił też, że „jeśli sytuacja będzie wymagała, rząd zostanie odbudowany bez konsultacji z koalicjantami”. Podkreślił, że rząd mniejszościowy jest niemożliwy, ale gdyby do takiej sytuacji doszło, PiS sam poszedłby na wybory.

READ  Polska buduje barierę elektroniczną na granicy z Rosją

Tuż po spotkaniu polityków PiS Onet poinformował, że projekt przepisów o odpowiedzialności urzędowej został już wycofany z Sejmu. Ziobro podziękował później zarządowi PiS za tę decyzję. Choć konflikt został częściowo załagodzony, nie wiadomo jeszcze, jak zachowają się koalicjanci PiS w głosowaniu nad „Piątką dla zwierząt”.

Gowin i Ziobro, ekspert od napięć w Zjednoczonej Prawicy, zdecydowanie mają więcej do stracenia

O „tarciu”, które miało miejsce w czwartek w United Right Camp, zapytaliśmy prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

– Jeśli weźmiemy pod uwagę siłę polityczną wszystkich tych podmiotów, ryzyko, jakie mogliby znieść Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin, jest znacznie większe niż w przypadku Jarosława Kaczyńskiego i PiS. Gdyby to wszystko rzeczywiście zakończyło się rewolucją polityczną i nowymi wyborami, które w Polsce są bardzo trudne, PiS, który po serii zwycięstw wyborczych jest na szczycie, z pewnością dałby sobie radę jako partia. Prawdopodobnie by wygrał. Czy będzie dalej rządzić, to inna kwestia – sędziowie prof. Chvedoruk.

Czy ktoś jest zainteresowany przedterminowymi wyborami? – Partie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina miałyby problem z przetrwaniem i byłyby skazane na małżeństwo polityczne. Solidarność Polska mogłaby być powiązana z rządem federalnym, co byłoby ogromnym ryzykiem i wręcz biletem w jedną stronę. Gowin musiałby natomiast stanąć w kolejce, aby dołączyć do grona kandydatów na działaczy ruchu chłopskiego. Tuż obok Pawła Kukiza. A to i tak nie gwarantowałoby miejsca w parlamencie – mówi prof. Chwedoruk w rozmowie z Gazeta.pl.

– Ziobro walczy o przetrwanie polityczne. Solidarność Polska, przepraszam za określenie, zależy od osobistej popularności. I nic więcej. Nie udało mu się stworzyć innych liderów, poza Patrykiem Jakimem. Tak mocne, że PiS nie mogło tego lekceważyć – dodał.

READ  Partia rządząca w Polsce PiS publikuje antyniemiecką reklamę wyborczą – DW – 11 września 2023

Zdaniem politologa, mimo buntu koalicjantów, partia Kaczyńskiego utrzymuje się na najsilniejszej pozycji w negocjacjach nad formą nowego rządu. – Jeśli PiS straci kilka resortów w ramach odbudowy, to i tak pozostanie nienaruszony. Dla mniejszych partii członkostwo w rządzie jest warunkiem przetrwania. PiS chce jak najszybciej zająć się odbudową, o ile jej zalety są widoczne – tłumaczy ekspert.

Chwedoruk: PiS zdoła zdać „Piątkę dla zwierząt”, ale Kaczyński rozwiąże konflikt tylko tymczasowo

Prof. Chwedoruk przewiduje, że ostatecznie PiS uda się uchwalić projekt zakazu hodowli zwierząt futerkowych, tym bardziej, że przychylni są też członkowie opozycji. Na razie Kaczyńskiemu uda się doprowadzić do zawieszenia broni w Zjednoczonej Prawicy. – Oczywiście przejściowe, które odkłada cały spór o kilka tygodni, najwyżej kilka miesięcy. Jeśli uda nam się złagodzić konflikt, jego przyczynę, tj. H. W każdym razie arytmetyka parlamentarna nie znika. Koalicja rządząca ma przewagę pięciu mandatów, ale pamiętajmy, że 36 posłów to politycy z koalicji PiS. W tej chwili większość z nich jest bardziej lojalna wobec własnych ugrupowań niż partii Kaczyńskiego. Pamiętajmy również, że jest to specyfika polskiego prawa. Każdy, kto żył w latach 90. pamięta, że ​​wewnętrzne działy to nieodłączny element tego nurtu – podkreśla ekspert.

– Zachowanie Gowina przed majowymi wyborami stało się precedensem. To otworzyło szanse i po raz pierwszy pokazało, że Kaczyński nie mógł w pełni wykorzystać owoców swojego zwycięstwa wyborczego – wspomina prof. Chvedoruk.

***.

Aktualizować: W piątek wieczorem nagrał „Piątkę dla zwierząt” na Sejmie. Przeciwko głosowało 38 członków Klubu Parlamentarnego PiS

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *