Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Burze i „prawdopodobnie” trąba powietrzna w Polsce. Jedna osoba nie żyje, tysiące bez prądu

Published

on

Rzecznik Naczelnego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej kpt.Krzysztof Batorski poinformował Radialną Agencję Informacyjną, że strażacy interweniowali najczęściej na Dolnym Śląsku – ponad 200 razy, Opolu – ponad 50, Mazowszu – ponad 50 oraz w województwie W Łodzi – prawie 50.

Strażacy usuwali głównie połamane gałęzie, wyrwane z korzeniami drzewa lub pompowaną wodę z zalanych posesji i piwnic.

Krzysztof Batorski powiedział, że prawdopodobnie trąba powietrzna miała miejsce około godziny 14 we wsiach Deksyty i Weskajmy w województwie warmińsko-mazurskim (powiat bartoszycki, gmina Górowo Iławeckie). Zjawisko trwało około 20 do 30 sekund. Uszkodził kilkanaście dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych. Wcześniej Świszcz mówił też o prawdopodobnej trąbce.

W obu wioskach zabezpieczono domy zniszczone przez burzę. Tam już przywrócono zasilanie, które zostało utracone na kilka godzin z powodu przerwy w liniach energetycznych. – W Deksytach burza uszkodziła 5 budynków mieszkalnych i 5 zabudowań gospodarczych, aw Weskajmach zniszczyła dwa budynki mieszkalne – powiedział Krzysztof Kuriata, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w olsztyńskim Urzędzie Wojewódzkim zlokalizowanym w obu wsiach. Jak dodał, zniszczenia budynków mieszkalnych nie są na tyle poważne, aby wymagały ewakuacji. Nikt nie został ranny przez burzę.

Krzysztof Kuriata powiedział też, że rodziny, których domy zostały zniszczone przez silny wiatr, mogą otrzymać dotację w wysokości 6 tys. Zł z Funduszu Katastrof, a następnie liczyć na dalszą pomoc. „Niemal natychmiast, bo może to potrwać kilka godzin, zostaną zwolnione świadczenia do 6 tys. Zł. Jeśli później protokoły komisji miejskiej wskażą, że trzeba zebrać więcej środków, mieszkańcy mogą otrzymać nawet 200 tys. Zł.” – On wskazał.

Prawie 70 zawodowych strażaków i wolontariuszy pracowało przy usuwaniu skutków burzy w okolicach Górowa Iławeckiego.

Czytaj więcej: Niebezpieczne burze nad Polską. RCB zapowiada prawdopodobną trąbę powietrzną

READ  Polska otrzymuje sprzęt US Army do wzmocnienia wschodniej flanki przeciwko Rosji

Na drodze krajowej nr 79 pod Warszawą drzewo spadło na samochód, którym jechała rodzina. Jedna osoba została zabita. W Kobierzycach na Dolnym Śląsku przy drodze krajowej numer 8 na dwa samochody spadły odgałęzienia. W każdym samochodzie ranna została jedna osoba.

Gdzie jest burza „Strefa przeniosła się do Krakowa i Lublina na wschodzie kraju”.

Od 22:20 strefy Burze przeniósł się na wschód kraju w kierunku Krakowa, Lublina i naszej granicy Bia³orusi ±. „Czynność Burze stopniowo słabnie. Obecnie większość zrzutów znajduje się na północny wschód od Ostrowca ¦wiêtokrzyskiego. Intensywność opadów do 10 mm / 10 minut ”- informuje na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Obejrzyj wideo
Dlaczego ulewne deszcze powodują powodzie w stolicy?

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *