Connect with us

Świat

Danzig. Marsz nacjonalistów i kontrmanifestacja

Published

on

Marzec „Nigdy więcej wojen braterskich!” wystartował w sobotę o godzinie 14:00 na pl. Solidarności w Gdańsku i jej trasa przebiegała głównymi ulicami miasta. Między innymi „White Life Matters”, „Our Way Is Nationalism” czy „Stop Rainbow Propaganda”.

W marszu przed budynkiem NSZZ pojawiły się kontrdemonstranci. Część z nich miała transparenty z napisami „Stop faszyzmowi”, „Nacjonalizm to nie patriotyzm”, „Biała Polska tylko zimą”.

Bartosz Arłukowicz o słowach Rzecznika Praw Dziecka: O czym te osoby marzą, o czym myślą?

Danzig. Policja podczas marszu i kontrdemonstracji

Podczas wydarzenia obecni byli funkcjonariusze policja. Umundurowanie interweniowało raz, gdy jeden z kontrdemonstrantów usiadł na przejściu dla pieszych i zablokował przejście.

Gazeta Wyborcza szacuje, że w marszu nacjonalistycznym wzięło udział około 100 osób, a demonstrację zabezpieczało około 200 policjantów.

– Demonstracja przebiegła bezproblemowo, nie stwierdzono żadnych poważnych incydentów bezpieczeństwa. Mamy jednak zapewnione nagrania i zdjęcia, które uczestnicy marszu przeanalizują pod kątem ewentualnych naruszeń prawa – powiedziała w rozmowie z „GW” St. Asp. Karina Kamińska z KMP w Danzig.

Danzig. Kim są organizatorzy Marszu Nacjonalistów?

Organizatorami marszu były dwie grupy: WNC – White North Crew (Grupa Białej Północy) oraz Autonom.pl. WNC nazywają siebie „północnymi nacjonalistami”, a inne grupy „niezależnymi nacjonalistami”. Ponadto WNC zaprezentowało się jako „zbiorowa inicjatywa narodowosocjalistyczna, która postawiła sobie za zadanie przywrócenie porządku w mieście i współpracę z szeroko rozumianymi ugrupowaniami nacjonalistycznymi, a także zwalczanie przejawów lewicy oraz stygmatyzacja i walka”. liberalizm”.

Niegdyś WNC było związane ze zniszczeniem baru z awokado na Przymorzu i domu zarazy w Oliwie. Na budynku widnieje czarny krzyż celtycki i napis „You are in the crosshairs”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *