Connect with us

Świat

Aleksiej Nawalny otruty. Ślady trucizny na butelce wody z pokoju hotelowego. Konto kolegi

Published

on

Kolega rosyjskiego działacza opozycyjnego Aleksieja Nawalnego, Georgy Alburov, poinformował w czwartek o szczegółach odkrycia butelki, która później ujawniła ślady toksycznej substancji. Według niemieckich mediów butelka została dostarczona do Niemiec samolotem ratowniczym.

Na kanale Navalny YouTube w czwartek wieczorem Georgy Alburov zapewnił, że pracownicy Nawalnego nie wierzą, że w pokoju hotelowym, z którego wynieśli rzeczy, po informacji o upadku polityka, nie wierzą. Zabrali, co mogli „na wszelki wypadek, a wtedy będzie to możliwe i będzie jakiś ważny dowód” – tłumaczył.

Nie na lotnisku, ale w pokoju hotelowym. Zespół Navalny: ślady trucizny na butelce z wodą

„Musisz zachować wszystko, co możesz”

Alburow był jednym z pracowników Nawalnego przebywających w hotelu Tomsk, gdy członek opozycji wszedł na pokład samolotu lecącego do Moskwy. Gdy tylko dowiedzieli się, że Nawalny zemdlał, zdecydowali: „Musisz trzymać wszystko, co się da” z dala od przedmiotów w jego pokoju.

– Pierwsza myśl to zatrucie, bo trudno było sobie wyobrazić sytuację, w której zdrowy i praktykujący Nawalny nagle zapadł w śpiączkę – wyjaśnił Alburov.

Na pytanie, w jaki sposób butelka ze śladami trucizny trafiła do Niemiec, pracownicy Nawalnego nie odpowiedzieli wprost.

Alexei Navalny w pierwszym poście po atakuInstagram / navalny

Z kolei niemiecki dziennik „Bild” podał, że działacz Jaka Bizilj, którego fundacja Kino dla Pokoju zorganizowała transport z Nawalnego do Niemiec karetką, poinformował, że butelki wody z hotelu zostały zabrane na pokład samolotu. W ten sposób spełniła się prośba sztabu Nawalnego o ich przetransportowanie.

Nawalny wraca do zdrowiaTVN24

Znajdź pokój w hotelu

W poprzedni czwartek pracownicy Nawalnego zamieścili film z przeszukiwaniem pokoju hotelowego. Zdjęcie przedstawia, jak pakują butelki z wodą mineralną w rękawice ochronne.

Niemieckie laboratorium znalazło na jednej z butelek ślady trucizny o nazwie Nowiczok. Kiedyś wierzono, że Nawalny pił wodę, gdy w jego ciele znajdowała się trucizna i zostawiła po niej ślady na butelce.

Odzież, którą miał na sobie Nawalny, gdy trafił do szpitala, według jego personelu przejęła policja.

Strzał z pokoju hotelowego Aleksieja NawalnegoInstagram / @ Navalny

Aleksiej Nawalny otruty

20 sierpnia Nawalny poczuł się nieswojo i stracił przytomność w samolocie lecącym z Tomska do Moskwy. Samolot wylądował w Omsku na Syberii, gdzie partia opozycyjna była hospitalizowana. Na prośbę rodziny został przewieziony do kliniki Charite w Berlinie dwa dni później karetką. W zeszłym tygodniu został obudzony ze śpiączki farmakologicznej. Według rządu niemieckiego istnieją przesłanki wskazujące na próbę zamordowania członka opozycji instrumentem bojowym opracowanym w Rosji przez grupę Nowiczok.

Rosja twierdzi, że nie ma dowodów na to, że Nawalny został otruty. Władze przeprowadziły wstępne dochodzenie, ale stwierdziły, że potrzebują więcej analiz medycznych, zanim formalne dochodzenie zostanie wszczęte. Rosja zapewniła, że ​​bez materiałów z Niemiec – w tym wszystkich wyników badań Nawalnego – nie może wszcząć postępowania karnego.

Główne źródło zdjęć: instagram.com/navalny/

READ  „Fałszywa flaga” na Ukrainie: Biden powiedział, że Putin może wykorzystać to jako pretekst do wojny. Podobne zarzuty ukształtowały karierę Putina.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.