Connect with us

Gospodarka

Polska wzywa UE do zaprzestania karania praworządności, mówi minister Reuterowi

Published

on

Polska wzywa UE do zaprzestania karania praworządności, mówi minister Reuterowi
© Reutera. ZDJĘCIE PLIKU: Logo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości znajduje się na zewnątrz głównej sali rozpraw w Luksemburgu 26 stycznia 2017 r. REUTERS / Francois Lenoir / Zdjęcie pliku

WARSZAWA (Reuters) – Polska złożyła oficjalny wniosek do Unii Europejskiej o zatrzymanie 1 miliona euro dziennie grzywien nałożonych przez sąd najwyższy bloku w związku z niewdrożeniem przez Warszawę orzeczenia sądowego w sprawie reformy sądownictwa, powiedział w piątek polski urzędnik.

Kara została nałożona nieco ponad rok temu po tym, jak Polska nie rozwiązała organu dyscyplinarnego dla sędziów, co Bruksela określiła jako upolitycznioną.

Grzywny wynoszą obecnie ok. 370 mln euro (365,15 mln USD), z czego ok. 270 mln euro zostało już potrąconych ze środków, które Polska w innym przypadku otrzymałaby z UE.

Warszawa od tego czasu zastąpiła izbę nowym organem, ale krytycy twierdzą, że problem podważania niezawisłości sędziów nie został rozwiązany.

– Złożyliśmy wniosek o zawieszenie wymierzania kar po orzeczeniu przez ETS (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) w Izbie Dyscyplinarnej – powiedział prywatnemu nadawcy Polsat News polski minister spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sek.

Szynkowski vel Sek powiedział, że wniosek zawiera „mocne argumenty” o tym, jak zmienił się system dyscyplinarny dla sędziów.

Komisja Europejska w Brukseli, organ wykonawczy UE, poinformowała, że ​​w czerwcu otrzymała podobny wniosek od Polski.

„Zdawaliśmy sobie wtedy sprawę, że chociaż widzieliśmy postępy w niektórych konkretnych kwestiach, nie wszystkie zobowiązania (…) zostały w pełni uwzględnione w nowej (polskiej) ustawie o Sądzie Najwyższym” – powiedział Christian Wigand, rzecznik komisji.

Od czerwca kształtuje się Polska Izba Odpowiedzialności Zawodowej, której prezes Andrzej Duda powołał we wrześniu 11 sędziów do składu orzekającego, a w październiku ich przewodniczącego.

Wigand powiedział, że Komisja Europejska będzie teraz „dokładnie przeanalizować” nowy list, aby sprawdzić, czy jakiekolwiek nowe wydarzenia w Polsce oznaczają, że kraj ten w pełni stosuje się do decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

READ  Klęska Ukrainy może zagrozić Tajwanowi, ostrzega premier Atlantic Council - The First News

„Dopóki to się nie stanie, Polska będzie nadal płacić kary nałożone przez sąd” – powiedział Wigand.

(1 USD = 1,0161 euro)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *