Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Najlepsi polscy artyści konfrontują się z przeszłością Holokaustu na wystawie w Muzeum Żydowskim

Published

on

WARSZAWA, Polska (dpa) – Muzeum Historii Żydów w Warszawie otworzyło w czwartek wystawę z pracami znanego polskiego artysty zajmującego się trwającą i melancholijną obecnością Holokaustu w Polsce, gdzie narodowosocjalistyczne oddziały niemieckie eksterminują europejskich Żydów i przewożą inne okrucieństwa.

„Wilhem Sasnal: Taki pejzaż” został otwarty w czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kilkanaście prezentowanych obrazów i rysunków stawia czoła Holokaustowi w fizycznym i psychicznym krajobrazie kraju oraz trudnościom pogodzenia się z burzliwą przeszłością.

Sasnal, który nie jest Żydem, zmaga się z tą historią od dwóch dekad. 48-latek opisał międzypokoleniową potrzebę rozliczenia się z przeszłością, także dlatego, że część polskiego społeczeństwa odmawia uznania, że ​​choć Polska padła ofiarą nazistowskich Niemiec, niektórzy Polacy brali również udział w grabieży i mordowaniu Żydzi.

Po II wojnie światowej takie dyskusje przez dziesięciolecia były tematem tabu, a kwestie poświęcenia i honoru Polaków zdominowały pamięć historyczną. Ale wraz z nową otwartością, która nadeszła wraz z upadkiem komunizmu w 1989 roku, naukowcy i artyści zaczęli studiować i otwarcie mówić o antysemityzmie i udziale niektórych Polaków w zbrodniach niemieckich. Każda nowa książka czy film poruszała nerwy.

„Historia II wojny światowej była niejasna do 1989 roku” – powiedział Sasnal.

„Bardzo szokujące”, powiedział, kiedy naukowcy zaczęli ujawniać krzywdy Polaków w czasie wojny, w tym mord setek Żydów przez Polaków w 1941 r. w mieście Jedwabne.

„Na początku poczułem złość i wstyd” – powiedział Associated Press.

„I nadal tak trudno zauważyć, że ludzie nie chcą tego uznać. Ludzie całkowicie odmawiają i taka jest ogólna postawa polskiego rządu.”

Dzieła polskiego artysty Wilhelma Sasnala zostaną wystawione w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie 15 czerwca 2021 r. (Czarek Sokołowski / AP)

Sasnal to jeden z najbardziej znanych żyjących artystów w Polsce. Jego prace znajdują się w kolekcjach Museum of Modern Art i Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie oraz Centre Pompidou w Paryżu.

READ  Sekretarz stanu Austin podróżuje do Belgii, Polski i Litwy > Departament Obrony USA > Komunikat

Sasnal przyznał też, że Polska jest często oceniana niesprawiedliwie – że ludzie spoza Polski czasami tracą poczucie pewności.

Polskę okupowały wojska niemieckie, które zabiły miliony obywateli polskich – około 2 mln chrześcijańskich Polaków oraz 3 mln Żydów. Wielu Polaków walczyło z Niemcami w kraju i za granicą, a państwo nigdy nie współpracowało z hitlerowskimi Niemcami. Tysiące Polaków zostało również docenionych przez Yad Vashem za narażanie własnego życia dla ratowania Żydów.

Sasnal uważa jednak, że Polacy muszą rozpoznawać zarówno złe, jak i dobre.

„Jeśli nie zaakceptujemy tak złożonej przeszłości, zostaniemy osądzeni i źle osądzeni” – powiedział.

Polski artysta Wilhelm Sasnal pozuje przed jednym ze swoich dzieł sztuki, które będzie można oglądać na nowej wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie 15 czerwca 2021 r. (Czarek Sokołowski / AP)

Wystawa obejmuje dwie dekady prac, które w pewien sposób dotykają Holokaustu – prac, które Sasnal stworzył i jednocześnie zajmował się innymi tematami.

Najstarsze inspirowane były opowieściami rysunkowymi o Holokauście Arta Spiegelmana w jego książkach „Mysz”. Najnowsze powstały specjalnie na tegoroczną wystawę.

Są obrazy byłych obozów zagłady, ale zawsze są one kontekstualizowane, z rowerem Sasnala lub jego żoną spoglądającą z samochodu na bramę Auschwitz – bo samo przedstawianie obozów zagłady byłoby zbyt banalne i brutalne – powiedział.

Obrazy Auschwitz powstały po tym, jak on i jego żona minęli pomnik 1 stycznia w drodze do domu z imprezy sylwestrowej. Miliony podróżują z całego świata. Ale dla wielu Polaków – w tym mieszkającego w pobliskim Krakowie Sasnala – obecność pomników ludobójstwa jest codziennością.

Obraz przedstawiający wyimaginowaną mapę Polski na granicy z Izraelem przypomina długie współistnienie Żydów i Polaków w Polsce, od wieków żydowskiej ojczyźnie.

Portret Hitlera został pokryty czarną farbą i przekreślony drewnianą belką, zło zbyt ekstremalne, aby go przedstawić.

READ  Medicover przejmuje Grupę CST Medicus w Polsce

Obrazy oparte na obrazach stworzonych po raz pierwszy przez francuskiego malarza Edgara Degasa, antysemity, przypominają antysemityzm panujący w Europie, który stworzył podatny grunt dla Holokaustu. Jeden przypomina kąpiącą się kobietę, wzorowany na dziele Degasa pokrytym swastyką.

Obrazy Cyganów lub stereotypowe wizerunki Afrykanów w powszechnej wyobraźni pokazują, że inne grupy poza Żydami od dawna uważane są za „inne” w społeczeństwie.

Polski artysta Wilhelm Sasnal (po lewej) i kurator wystawy Adam Szymczyk stoją razem 15 czerwca 2021 r. na nowej wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. (Czarek Sokołowski / AP)

W ramach przygotowań do wernisażu kurator Adam Szymczyk przygotował się na to, że wystawa ta może również wywołać gniew wśród nacjonalistów i prawicowców.

Ale teraz, kiedy prawicowa partia rządzi krajem – i jest współpartnerem w muzeum, które jest partnerstwem publiczno-prywatnym – powiedział, że spodziewa się bardziej stonowanej odpowiedzi.

Powiedział, że zarówno on, jak i Sasnal kierują się potrzebą wyrażenia skruchy.

„Myślę, że to jest nasz sposób na przeprosiny w imieniu innych” – powiedział. „Inni nie mówią „przepraszam”, więc musimy to zrobić. To obowiązek ”.

Wystawa potrwa do 10 stycznia.

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – by zaoferować wymagającym czytelnikom takim jak Ty niezastąpione relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych, nie wprowadziliśmy paywalla. Jednakże, ponieważ prowadzone przez nas dziennikarstwo jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę poprzez przyłączenie się Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo podczas korzystania z The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

READ  Mueller jest zachwycony zachowaniem Lewandowskiego. „Moje serce wzrośnie, kiedy to zobaczę” Piłka nożna

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.