Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kontrowersje w Sejmie. Poseł wycofał strony z konstytucji. Inni protestowali

Published

on

Ostre słowa Klaudii Jachiry

W dyskusji nad uchwałą o uczynieniu 2021 rokiem konstytucji 3 maja poseł Jachira wymieniła, jej zdaniem, złamane artykuły polskiej konstytucji, takie jak: 180 w sprawie niemożności usunięcia sędziów. – Rząd orzekł sądy z naruszeniem art. 178 i 173, które mówią o niezawisłości sędziów i odrębności sądów – powiedziała, wyrywając strony z wydrukowanym tekstem artykułów z kopii Konstytucji.

„Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, z naruszeniem art. 187, przywłaszczyli sobie całą Krajową Radę Sprawiedliwości. Uznali, że art. 190 i 194 nie pasują do Pana wizji Trybunału Konstytucyjnego” – dodała.

Zauważyła, że ​​wbrew art. 42 (Mariusz) Prezydent Duda ułaskawił Kamińskiego, który nie został skazany prawomocnym wyrokiem. „Złamałeś osiem innych artykułów konstytucji”, powiedziała, przedstawiając kopię konstytucji z oderwanymi stronami.

„Może zamiast świętować, powinniśmy uczynić rok 2021 rokiem żałoby narodowej po zdeptanej konstytucji” – powiedziała.

Dalszą część artykułu można znaleźć pod materiałami wideo:

Oburzenie posłów PiS

Poseł Janusz Kowalski (Solidarna Polska), działając w sprawie Jachira, zwrócił się do marszałka Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (KO), która przewodniczyła posiedzeniu Sejmu: „Nie zareagował Pan, gdy w tej sali była konstytucja, Ustawa Zasadnicza z 1997 r. ”. „Nie zareagowałeś formalnie, jak poseł na polski parlament, ale faktycznie niektórzy działacze i to, co się tutaj wydarzyło, zrobili naprawdę haniebny czyn” – powiedział.

Zapytał marszałka Kidawa-Błońską, dlaczego nie odpowiada. – Nie możemy się na to zgodzić w tym pokoju – powiedział. Dodał, że Stany Zjednoczone „bronią teraz konstytucji”.

„Bronimy suwerenności i trójstronnego podziału władz” – podkreślił Kowalski.

Odpowiedź Wicemarszałka Kidawy-Błońskiej

READ  Niles przeciw Polsce, 1-0 | Wiadomości, sport, praca

„Nie zareagowałam, kiedy posłanka niszczyła strony – zawsze żałuję, gdy ktoś zniszczył książkę – ale ona podarła strony. A państwo niszczy Konstytucję, łamie Konstytucję, karze ludzi za jej noszenie odznaki “Konstytucja”, ludzie, którzy są na ulicach z takimi znakami “- odpowiedział zastępca rzecznika Sejmu.

– Naprawdę trzeba mieć czelność oskarżać posłów o wypowiadanie się, bo wiadomo, że w ostatnich latach łamano Konstytucję – dodała Kidawa-Błońska.

– Myślałem, że jesteś osobą, która przynajmniej stara się zachować pewne standardy. To nie były strony, to była konstytucja. Trochę namysłu i przemyślenia – powiedział poseł PiS Jacek Ozdoba, sugerując marszałkowi Kidawa- Błońska jako pierwsza powinna złożyć wniosek Komisji Etyki Poselskiej za to, że Konstytucja jest rozdarta na tej sali. “

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *