Connect with us

Świat

Przywódcy Pacyfiku omawiają ekonomiczne wyjście z pandemii

Published

on

CANBERRA, Australia (AP) – Prezydent USA Joe Biden, jego chiński odpowiednik Xi Jinping, premier Japonii Yoshihide Suga i prezydent Rosji Władimir Putin należą do czołowych postaci w regionie Pacyfiku, które spotykają się wirtualnie, aby omówić strategie, które wpływają na gospodarki pomagają odzyskać z odradzającej się pandemii COVID-19.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern poprowadzi w piątek specjalne spotkanie liderów 21-osobowego Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku.

Ale dyplomacja pandemiczna i szczepionkowa okazała się być kwestią dzielącą członków forum, którego głównym celem jest wspieranie zrównoważonego wzrostu gospodarczego i dobrobytu w regionie Azji i Pacyfiku.

Biden rozmawiał z Ardern telefonicznie w piątek, zanim szefowie państw i rządów wycofali się, omawiając zainteresowanie USA utrzymaniem wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku, napisano w oświadczeniu Białego Domu.

„Omówili także naszą współpracę i zaangażowanie z wyspiarskimi państwami Pacyfiku” – czytamy w oświadczeniu.

Administracja Bidena na początku swojej kadencji nadała utrzymywaniu relacji z sojusznikami na Pacyfiku wysoki priorytet.

Jednym z jego pierwszych głośnych działań dyplomatycznych jako prezydenta było zorganizowanie wirtualnego szczytu z innymi przywódcami Quadu – Australii, Indii i Japonii – grupy, która ma kluczowe znaczenie dla jego wysiłków w walce z rosnącą potęgą militarną i gospodarczą Chin. I przyjął Sugę i południowokoreańskiego prezydenta Moona Jae-ina na pierwsze bezpośrednie spotkania zagranicznych przywódców podczas jego prezydentury. Korea Południowa jest członkiem APEC, a Indie są jedynym krajem w czwórce, który tego nie robi.

Biden planuje wykorzystać wirtualne odosobnienie APEC, aby porozmawiać z przywódcami o wysiłkach jego administracji, aby służyć „jako światowy arsenał szczepionek”, a członkowie Sojuszu w walce z pandemią COVID-19 mogą współpracować na rzecz wzmocnienia globalnej gospodarki. według wysokiej rangi administracji Bidena, która nie była upoważniona do publicznego komentowania i wypowiadania się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Stany Zjednoczone przekazały 4,5 miliona dawek szczepionki Indonezji, 2 miliony Wietnamowi, 1 milion Malezji i 3,2 miliona dawek, które mają być wkrótce dostarczone na Filipiny. Biały Dom twierdzi, że darowizny zostaną wkrótce przekazane również do Tajlandii, Laosu, Kambodży i Papui Nowej Gwinei. Laos i Kambodża to jedyne kraje spośród tych ośmiu zaszczepionych, które nie są członkami APEC.

READ  Brexit: Wielka Brytania wkracza w nowy rozdział poza Unią Europejską pod koniec okresu przejściowego

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian powiedział, że „ważne spotkanie” odbyło się w krytycznym momencie, gdy świat stanął w obliczu odrodzenia liczby infekcji COVID-19, a międzynarodowa współpraca przeciwko pandemii weszła w nową fazę.

„Mamy nadzieję, że wszystkie strony będą w stanie podtrzymać wizję społeczności Azji i Pacyfiku ze wspólną przyszłością, kontynuować partnerstwo Azji i Pacyfiku, wysłać pozytywne przesłanie solidarności w walce z koronawirusem oraz pogłębić ożywienie gospodarcze i współpracę” – powiedział Zhao.

Suga opowie o swojej determinacji w przeprowadzeniu bezpiecznych igrzysk olimpijskich, gdy igrzyska rozpoczną się w Tokio 23 lipca, powiedział sekretarz gabinetu japońskiego, Katsunobu Kato.

Suga podkreśli również determinację Japonii w zapewnieniu sprawiedliwego dostępu do szczepionek dla wszystkich krajów i regionów, aby wesprzeć globalne wysiłki na rzecz zakończenia pandemii COVID-19 i poszerzyć wizję Tokio dotyczącą rozszerzenia wolnego i sprawiedliwego bloku gospodarczego, powiedział Kato.

Ardern powiedział, że pierwsze spotkanie kierownictwa APEC poza zwykłym corocznym szczytem „odzwierciedla nasze pragnienie wspólnego wyjścia z pandemii COVID-19 i kryzysu gospodarczego”.

„Gospodarki APEC doświadczyły największego spadku od II wojny światowej w zeszłym roku, z 81 milionami utraconych miejsc pracy. Ważne jest, aby wspólnie reagować, aby przyspieszyć ożywienie gospodarcze regionu ”- powiedział Ardern, którego kraj wyspiarski na południowym Pacyfiku jest jednym z najbardziej skutecznych na świecie w powstrzymywaniu wirusa.

Tempo globalnego przyjmowania szczepionek i warunki związane z międzynarodowymi umowami dotyczącymi szczepionek są kontrowersyjne wśród członków APEC.

Stany Zjednoczone zostały oskarżone przez niektórych o gromadzenie szczepionek. Biden wyraźnie przegapił swój cel, jakim jest wysłanie 80 milionów dawek szczepionki COVID-19 do reszty świata do końca czerwca, ponieważ wiele przeszkód logistycznych i regulacyjnych spowolniło tempo amerykańskiej dyplomacji szczepionkowej.

Chociaż rząd Bidena ogłosił, że około 50 krajów i firm otrzyma część nadwyżki dawek szczepionki COVID-19, Stany Zjednoczone dostarczyły do ​​1 lipca mniej niż 24 miliony dawek do 10 krajów-odbiorców, zgodnie z rekordem Associated Press.

READ  „Nadszedł czas, aby skończyć z prawnikiem Trumpa

Tajwan, członek APEC, który Chiny nazywają terytorium separatystycznym, oskarżył Pekin o powiązanie dostarczania szczepionki na koronawirusa z żądaniami politycznymi. Samorządny rząd wyspiarski twierdzi, że Chiny interweniowały w celu zablokowania dostaw szczepionek od członków APEC, Japonii i Stanów Zjednoczonych, na Tajwan.

Chiny oskarżyły Australię o mieszanie się we wprowadzanie chińskich szczepionek w byłej australijskiej kolonii Papui Nowej Gwinei. Zarówno Australia, jak i Papua Nowa Gwinea są również członkami APEC.

Stosunki chińsko-australijskie załamały się w zeszłym roku, kiedy Australia wezwała do niezależnego dochodzenia w sprawie pochodzenia i reakcji na pandemię.

Australijski premier Scott Morrison, który również będzie uczestniczył w spotkaniu, powiedział w oświadczeniu, że nadszedł teraz „kluczowy czas dla Australii do współpracy z partnerami regionalnymi w celu promowania ułatwień w wolnym handlu, szczególnie w zakresie szczepionek i podstawowych produktów”. Budowanie tempa wzmacniania wielostronnego systemu handlowego; oraz zapewnienie trwałego i sprzyjającego włączeniu społecznemu ożywienia”.

Chiny poinformowały, że do maja dostarczyły szczepionki przeciw COVID-19 prawie 40 krajom afrykańskim, opisując swoje działania jako czysto altruistyczne.

Szczepionki zostały przekazane lub sprzedane po „niskich cenach”, powiedział urzędnik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Internetowe spotkanie szefów państw i rządów, które odbędzie się w stolicy Nowej Zelandii Wellington i obejmie 11 stref czasowych, odbędzie się przed planowanym corocznym szczytem w listopadzie.

Reakcja Nowej Zelandii na pandemię należy do najskuteczniejszych na świecie, a odizolowany naród liczący 5 milionów odnotował zaledwie 26 zgonów związanych z COVID-19. Ale kampania szczepień była znacznie wolniejsza niż w większości krajów rozwiniętych.

Ardern powiedział, że prowadzenie regionalnej reakcji na pandemię było najwyższym priorytetem dla Nowej Zelandii, ponieważ przewodniczył APEC z Malezji w rocznej rotacji wśród swoich 21 członków.

„Zaproszę do dyskusji na temat natychmiastowych działań na rzecz bardziej skoordynowanych działań regionalnych wspierających odbudowę, a także kroków wspierających zrównoważony i sprzyjający włączeniu społecznemu wzrost w perspektywie długoterminowej” – powiedziała. „Kierownicy APEC będą współpracować, aby przezwyciężyć pandemię i promować zrównoważone i integracyjne uzdrowienie, ponieważ nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni”.

READ  USA: Izba Reprezentantów i Senat uzgadniają sankcje wobec Nord Stream 2

____

Aamer Madhani z Chicago i Mari Yamaguchi z Tokio przyczynili się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *