Connect with us

Gospodarka

Polska: CPI w czerwcu potwierdzony na poziomie 4,4%

Published

on

(MENAFN – ING) Uważamy, że spowolnienie CPI nie będzie kontynuowane w czerwcu. Na koniec roku inflacja powinna wzrosnąć z obecnych 4,4% do ok. 4,9%. Listopadowa projekcja Narodowego Banku Polskiego będzie prawdopodobnie kluczowa dla ścieżki stóp procentowych w Polsce”

dzielić
Autor Dawid Pachucki Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi badaniami ekonomicznymi i finansowymi ING.

Subskrybuj MYŚL

4,4% CPI w czerwcu (rok)

Zgodnie z szacunkami flash

Zgodnie z oczekiwaniami

Ostateczna wartość CPI potwierdziła, że ​​inflacja spadła w czerwcu z 4,7% do 4,4% r/r. Ceny paliw wzrosły o 27% rok do roku i nadal miały duży wpływ na CPI, choć mniej niż miesiąc temu. Koszty energii wzrosły o 4,4% rok do roku, podobnie jak w maju. Ceny żywności przyspieszyły z 1,7% do 2% r/r (głównie mięso i warzywa).

Szacujemy, że inflacja bazowa spadła z 4,0% w czerwcu do 3,5% rok do roku w czerwcu. Wynika to po części z niższych cen usług (6,1% r/r wobec 6,8% r/rw maju i kwietniu), głównie usług telekomunikacyjnych, opłat nadawczych oraz opłat za wywóz śmieci. . Niższe były również koszty transportu. Inflacja cen surowców nieznacznie spadła z 4,1% r/rw maju do 3,8% r/r. Powodem tego było wolniejsze tempo wzrostu cen mebli i sprzętu AGD oraz niższe ceny odzieży i obuwia w porównaniu z rokiem poprzednim. . Z drugiej strony przyspieszyły ceny usług takich jak turystyka, hotele i restauracje. Jest to wynik złagodzenia ograniczeń higienicznych i otwarcia tych gałęzi.

Naszym zdaniem spadek inflacji bazowej jest przejściowy. Zamykająca się ujemna luka popytowa powinna wkrótce ponownie wywrzeć na ceny presję na wzrost. Silniejszy popyt, napędzany m.in. podwójnym bodźcem fiskalnym (inwestycje z ożywienia i obniżki podatków z polskiego porozumienia), ma być połączony z utrzymującymi się zaburzeniami po stronie podaży. Zakładamy, że zaburzenia te odczuje również światowa gospodarka w przyszłym roku, ponieważ postęp szczepień w krajach rozwijających się jest nadal słaby. . Zakładamy, że w przypadku wzrostu popytu firmy mogą przerzucić nieco wyższe koszty na ceny końcowe.

READ  Jest przełom. Brytyjskie testy szczepionek mogą być

Ze względu na efekty bazy i tendencje na rynkach światowych, wzrost cen żywności powinien być również kontynuowany. Szacujemy zatem, że CPI powróci do ok. 4,9% r/rw grudniu 2021 r. po chwilowym spadku w IV kwartale 21. Szacujemy, że CPI wyniesie średnio 4,1% w 2021 r. i 3,5% w kolejnym.

Podobne tendencje wykazywała lipcowa projekcja NBP. Nie uwzględnia to jednak wpływu polskiej umowy, która naszym zdaniem ma charakter inflacyjny ze względu na stymulację popytu konsumpcyjnego. . Brak tego efektu jest prawdopodobnie powodem, dla którego eksperci NBP są bardziej niż my optymistyczni co do średniej inflacji w Polsce w przyszłym roku (3,3% r/r).

Uważamy, że listopadowa aktualizacja projekcji NBP może być kluczowa dla potencjalnych zmian w polityce pieniężnej w Polsce. Powinno to pozwolić na ilościową ocenę wpływu na PKB i inflację wynikającego z jesiennej fali COVID-19 (uważamy, że będzie ona umiarkowana), jak również ze zmian zapowiedzianych w polskim porozumieniu (w tym momencie powinniśmy już wiedzieć) szczególne przepisy prawne).

Słowa kluczowe
Udział Polski w CPI

Pobierz artykuł w formacie PDF

MENAFN15072021000222011065ID1102456075

Zastrzeżenie: MENAFN dostarcza informacje „tak jak są” bez żadnej gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność ani wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. . Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym przedmiotem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.