Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Dlaczego uderzamy w Czarny Piątek

Published

on

Przez wiele lat byłem pracownikiem magazynu Amazona pod Poznaniem. Na początku każdego dnia pracy witało nas motto firmy na ścianie magazynu: „Pracuj ciężko. Baw się dobrze. Napisz historię. „Pod koniec dnia motto wydawało się nie tylko ironiczne, ale i okrutne. Traktowane jak roboty i zarządzane przez algorytmy nie do pogodzenia, pracownicy Amazona są szkalowani, zastraszani i wykorzystywani do sedna.

Wtedy we wrześniu tego roku w naszym magazynie w Poznaniu zmarł mój kolega Dariusz. Kłócił się z menedżerem na temat swojego dużego obciążenia pracą, kiedy poczuł ogromny ból w sercu. Ale mimo swojego stanu nie wezwano ratownika medycznego i Dariusz musiał sam przejść przez magazyn, aby dostać się do ratowników. Było za późno.

Pełniąc funkcję inspektora BHP, próbowałem monitorować zachowanie firmy w stosunku do pracowników takich jak Dariusz i inne przypadki, w których kierownictwo nie pomagało cierpiącym pracownikom. Ale Amazon zwolnił mnie za moje wysiłki, aby pociągnąć firmę do odpowiedzialności. Wygląda na to, że pracownicy tacy jak Dariusz i ja nie pasują do wersji „historii”, którą chce napisać Jeff Bezos.

Teraz nasza kolej na tworzenie historii – ale na własnych warunkach. W ten Black Friday wraz z kolegami będziemy protestować przeciwko wykorzystywaniu Amazona w magazynach w całej Polsce. Nie będziemy stać sami. W globalnym łańcuchu dostaw Amazona pracownicy i ich sojusznicy powstaną w największej w historii mobilizacji przeciwko Amazonii.

Przypadki nadużyć ze strony Amazona wykraczają daleko poza nasz magazyn w Poznaniu. Daleko przyjęty Jako całkowicie niebezpieczne miejsce pracy, firma ma prawie poważny wskaźnik obrażeń dwa razy tak wysokie, jak w magazynach innych niż Amazon. Dariusz nie jest sam: Amazonka ma wstyd fabuła śmiertelnych i systematycznych incydentów lekceważenie dla dzienników COVID-19.

READ  Koronawirus. Milion zgonów z powodu COVID-19 na całym świecie

Te epizody nie są przypadkiem: wyzysk pracowników jest zintegrowany z modelem biznesowym Amazona. Aby bronić swoich rosnących zysków – i obcych przygód swoich dyrektorów – Amazon działał agresywnie, by stłumić opór robotników w swoich miejscach pracy.

W USA kampania Amazona „zgnieść„Praca związkowa jest dobrze udokumentowana. Systematycznie w Bessemer, Alabama, Amazon naruszać prawo pracy według Narodowej Rady ds. Stosunków Pracy, próbując zakłócić i zdemontować proces tworzenia związków zawodowych. Te taktyki nie są zarezerwowane wyłącznie dla pracowników Amazona. Na przykład w zeszłym roku Amazon zwolniony nielegalnie Aktywistki technologiczne Emily Cunningham i Maren Costa, które wcześniej organizowały pracowników do protestu przeciwko kluczowej roli Amazona w kryzysie klimatycznym.

Możemy stosować te represyjne praktyki w globalnym łańcuchu dostaw Amazona. A Fabryka odzieży w Chittagong w Bangladeszu – kluczowego dostawcy szybko rozwijającej się odzieży Amazon bogaty – Zamknięty w środku pandemii COVID-19, pozostawiając 1200 pracowników bez dochodów. Robotnicy w zakładzie byli uzwiązkowieni od 35 lat, ale Amazon nie zrobił nic, by powstrzymać tę antyzwiązkową taktykę swojego kontrahenta, którego pozazwiązkowe obiekty są nadal otwarte.

W Kambodży pracownicy Hulu Garment – ​​szwalni zaopatrującej Amazon – byli powinien „podpisać” dokument z jej odciskiem palca, aby otrzymać jej wypłatę podczas szczytu pandemii. Ale kierownictwo fabryki ukryło słowo „rezygnacja” pod paskiem wypłaty załączonym do dokumentu, zawieszając całą siłę 1020 pracowników i pozbawiając ich 3,6 miliona dolarów pensji. Fabryka została ponownie otwarta miesiąc później, ale większość pracowników nigdy nie została przywrócona. Związki zawodowe w Kambodży szacują, że pracownice tekstylne zostały pozbawione praw autorskich 109 milionów dolarów w samych płacach podczas ogólnokrajowej blokady w kwietniu 2021 r.

W Polsce – ostatnim ogniwie w łańcuchu dostaw Amazona – dostawcy są ściskani, wyczerpani i wyrzucani. Jak wszędzie są pod taką samą presją, jak pracownicy magazynów tacy jak ja. Mimo że są nominalnie niezależni lub wynajęci przez zewnętrzną firmę, spędzają długie, ciężkie godziny na transportowaniu towarów i paczek Amazona i są nagradzani niebezpiecznie niskimi zarobkami.

READ  Alfa Romeo startuje z C41 w Polsce 22 lutego RaceFans

Ale walczymy. Pod szyldem Czy Amazon Pay, Globalna koalicja pracowników, związków zawodowych i sojuszników parlamentarnych organizuje się, aby domagać się lepszych płac, warunków pracy, praktyk środowiskowych i podatków – łącząc w ten sposób walki o godność w łańcuchu dostaw Amazon.

W Czarny piątek ta koalicja zmobilizuje się do globalnego dnia akcji przeciwko Amazonowi, w ramach strajków i protestów w ponad dwudziestu krajach na sześciu kontynentach.

Mobilizacja w Czarny piątek dotyczy nie tylko pracowników Amazona. Firma jest destrukcyjny więcej miejsc pracy, niż może stworzyć, emitując miliony ton więcej dwutlenku węgla, niż możemy sobie pozwolić, i wysadzając swoich dyrektorów w kosmos, unikając podatków tutaj, w domu. Ten ruch jest dla nas wszystkich.

Więc kiedy jadę w piątek protestować tutaj w Polsce, wiem, że nie jestem sam. Amazon mógł mnie zastraszyć, uciszyć i zwolnić. Ale nasz ruch rozwija się, napędzany przez pracowników, którzy widzieli prawdziwe oblicze Amazona, słyszeli jego puste obietnice i każdego dnia byli instruowani, aby „ciężko pracować”, „bawić się” i ryzykować naszym życiem za żałosną pensję.

Razem „zrobimy historię” – i niech Amazon zapłaci.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *