Connect with us

Nauka

WNIOSEK 5-bitwa trwa w ukraińskim regionie Donbasu

Published

on

Rosja zaatakowała w niedzielę pozycje na wschodniej Ukrainie, poinformowało jej Ministerstwo Obrony, próbując otoczyć siły ukraińskie w bitwie o Donbas i odeprzeć kontrofensywę wokół strategicznego miasta Izium, które jest w posiadaniu Rosji. Na spotkaniu w Niemczech sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) powiedział, że Ukraina może wygrać wojnę, wzywając do większego wsparcia wojskowego i szybkiego zatwierdzenia oczekiwanych propozycji dołączenia do sojuszu przez Finlandię i Szwecję.

Ukraina odniosła szereg sukcesów od rosyjskiej inwazji 24 lutego, zmuszając rosyjskich dowódców do zrezygnowania z natarcia na stolicę Kijowa, zanim dokonali szybkich zdobyczy i wypędzili ich z Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy. Inwazja na Moskwę, którą nazywa „operacją specjalną”, mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i ochronę jej przed faszystami, wstrząsnęła europejskim bezpieczeństwem. Kijów i jego zachodni sojusznicy twierdzą, że twierdzenie o faszyzmie jest nieuzasadnionym pretekstem do wojny z niesprowokowaną agresją.

Prezydent Finlandii, która dzieli z Rosją granicę o długości 1300 km (800 mil), potwierdził w niedzielę, że jego kraj złoży wniosek o przystąpienie do NATO, co jest poważną zmianą polityki spowodowaną inwazją Rosji. Szwedzka partia rządząca poszła w ich ślady. Od połowy kwietnia, po nieudanej próbie zdobycia Kijowa, siły rosyjskie skupiły większość swojej siły ognia na próbach zdobycia dwóch wschodnich prowincji znanych jako Donbas.

Według oceny brytyjskiego wywiadu wojskowego Rosja straciła około jednej trzeciej sił lądowych rozmieszczonych w lutym. Jego ofensywa na Donbas została „znacząco opóźniona” i według oceny jest mało prawdopodobne, aby poczyniła szybkie postępy w ciągu najbliższych 30 dni. „Wojna Rosji na Ukrainie nie przebiega tak, jak planowała Moskwa” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Ukraina zyskała morale dzięki zwycięstwu w Konkursie Piosenki Eurowizji w sobotni wieczór, triumfie postrzeganym jako znak siły społecznego poparcia dla Ukrainy w całej Europie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął zwycięstwo, ale powiedział, że sytuacja w Donbasie pozostaje bardzo trudna, a siły rosyjskie wciąż próbują uratować jakieś zwycięstwo w regionie spustoszonym przez konflikt od 2014 roku.

READ  Inskrypcje ujawniają szczegóły dotyczące „anonimowego boga” Palmyry

– Nie powstrzymują twoich wysiłków – powiedział. „BRAK MIEJSCA DO POCHOWYWANIA NIKOGO”

Rosja poinformowała w niedzielę, że uderzyła w pozycje ukraińskie na wschodzie pociskami, celując w centra dowodzenia i arsenały, ponieważ jej siły starają się otoczyć ukraińskie jednostki między Izium a Donieckiem. Ukraińska Grupa Zadaniowa Sił Połączonych poinformowała, że ​​jej żołnierze odparli 17 ataków w niedzielę i zniszczyli 11 rosyjskiego sprzętu, podczas gdy jej obrona powietrzna zestrzeliła dwa rosyjskie helikoptery i pięć dronów.

Dodał, że Rosja nadal atakowała obszary cywilne wzdłuż całej linii frontu w obwodzie ługańskim i donieckim, strzelając do 23 wiosek i miasteczek. Reuters nie był w stanie samodzielnie potwierdzić doniesień.

Izium przecina rzekę Doniec, około 120 km (75 mil) od Charkowa na głównej drodze w kierunku południowo-wschodnim. Jeśli Ukraina będzie w stanie utrzymać presję na Izium i rosyjskie linie zaopatrzeniowe, utrudni to Moskwie okrążenie zahartowanych w boju wojsk ukraińskich na froncie wschodnim w Donbasie.

„Najgorętszym punktem pozostaje kierunek Izium” – powiedział w komentarzach w mediach społecznościowych ukraiński gubernator regionu Ołeh Sinegubow. „Nasze siły zbrojne przeszły tam do kontrofensywy. Wróg wycofuje się na niektórych frontach”. Według personelu ukraińskich sił zbrojnych w niektórych obszarach rosyjskie jednostki działają z mniej niż 20-procentową siłą.

Vadym Denysenko, doradca ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, powiedział ukraińskiej telewizji, że w najbliższych dniach siły mogą przekroczyć granicę, aby wywrzeć presję na wojska rosyjskie w północno-wschodnim Charkowie. W Ruskiej Lozowej, wiosce położonej na rozległych polach między Charkowem a granicą Ukrainy z Rosją, ukraińscy dowódcy powiedzieli, że wierzyli, że Moskwa przesunęła wojska do obrony Izium, jednocześnie trzymając przeciwników przygwożdżonych ogniem artyleryjskim.

„Rosyjski atak na Charków został zniszczony i oni to rozumieją” – powiedział Ihor Obolensky, który dowodzi Gwardią Narodową i siłami ochotniczymi, które zdobyły Ruską Łozową osiem dni temu. „Muszą spróbować nowego zwycięstwa i chcą utrzymać Izium”. Siły rosyjskie „nie mogą poczynić żadnych postępów, więc uciekają się do bombardowań” – powiedział Mykoła Łukaszuk, przewodniczący rady regionu Dniepru.

READ  Kazachstan rejestruje 398 zagranicznych obserwatorów na najbliższe wybory parlamentarne, akredytacja zamknięta

Ale ukraińscy wojskowi również przyznali się do niepowodzeń w aktualizacji w niedzielę rano: „Pomimo strat siły rosyjskie nadal posuwają się naprzód w obszarach Lyman, Siewierodonieck, Awdijewka i Kurachów w szerszym regionie Donbasu”. Na zachodniej Ukrainie, w pobliżu Polski, pociski zniszczyły w sobotę infrastrukturę wojskową i zostały wystrzelone do obwodu lwowskiego z Morza Czarnego, poinformowali ukraińscy urzędnicy.

Serhiy Gaidai, gubernator wschodniego regionu Ługańska, powiedział, że ewakuacje wciąż trwają, ponieważ bitwy wokół Siewierodoniecka trwają, dodając: „wszelkie postępy tutaj pozwoliłyby Rosjanom okrążyć region”. Dziewięciu cywilów zostało rannych w rosyjskim bombardowaniu szpitala w Siewierodoniecku zeszłej nocy, powiedział Gaidai w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram. Dodał, że godzinny atak zmniejszył pojemność z 300 do 100 pacjentów.

Kolejnych 10 cywilów zostało rannych w południowym obwodzie mikołajowskim w ciągu ostatnich 24 godzin, poinformowała rada regionalna, nie podając szczegółów. Sprawozdania nie mogły być niezależnie zweryfikowane. W niedzielę nie było również wstrzymania rosyjskich bombardowań hut w południowym porcie Mariupol, gdzie kilkaset ukraińskich bojowników broni się kilka tygodni po tym, jak miasto wpadło w rosyjskie ręce, poinformowało ukraińskie wojsko.

Jaskrawo płonąca amunicja została pokazana kaskadowo nad hutami w filmie opublikowanym przez prorosyjskiego dowódcę separatystów. Duży konwój wiozący uchodźców z ruin Mariupola przybył do kontrolowanego przez Ukraińców miasta Zaporoża w sobotę po zmroku, po kilku dniach oczekiwania na usunięcie ich przez wojska rosyjskie.

Iryna Petrenko, 63-letnia kobieta w konwoju, powiedziała, że ​​początkowo została, aby opiekować się swoją 92-letnią matką, która później zmarła. „Pochowaliśmy ją obok jej domu, ponieważ nie było gdzie nikogo pochować” – powiedziała.

WIĘCEJ BRONI Finlandia i Szwecja powiedziały, że postrzegają członkostwo w NATO jako sposób na wzmocnienie swojego bezpieczeństwa, chociaż Rosja ostrzegła, że ​​porzucenie neutralności przez Helsinki byłoby błędem.

READ  10 najlepszych trendów w małym domu w 2022 r.

Socjaldemokraci rządzący w Szwecji opowiedzieli się w niedzielę za członkostwem tego kraju w NATO, torując drogę do wniosku i porzucając dziesięciolecia wojskowego niezaangażowania się z ich premierem, aby szukać wsparcia parlamentarnego w poniedziałek. Stoltenberg z NATO i sekretarz stanu USA Antony Blinken wyrazili przekonanie, że obawy Turcji dotyczące ofert państw bałtyckich mogą zostać przezwyciężone, a Stoltenberg wskazał, że możliwy byłby przyspieszony proces akcesyjny i tymczasowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa.

Oprócz utraty dużej liczby ludzi i znacznego sprzętu wojskowego Rosja została dotknięta sankcjami gospodarczymi, a państwa zachodnie udzieliły Ukrainie pomocy wojskowej. Jak poinformowała ambasada USA w Kijowie, Ukraina rozmieściła wiele swoich nowych amerykańskich haubic M-777 na liniach frontu, a Waszyngton dostarczył wszystkie oprócz jednej z 90 sztuk artylerii, które miał wysłać.

Oczekuje się, że amerykańscy prawodawcy przedstawią więcej pomocy w tym tygodniu. (Dodatkowe raporty Jonathana Landaya, Natalii Zinets, Gleba Garanicha, Leonardo Benassatto, Tary Oakes, Toma Balmfortha, Idrees Ali, Davida Ljunggrena, Lidii Kelly, Nicka Starkova i innych biur Reuters; Napisane przez Aidana Lewisa, Simona Cameron-Moore i Susan Heavey ; pod redakcją Williama Mallarda, Davida Clarke’a i Jonathana Oatisa)

(Ta historia nie była edytowana przez zespół Devdiscourse i jest automatycznie generowana z rozproszonego kanału.)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.