Connect with us

Nauka

Obie Ameryki są narażone na wybuch epidemii polio z powodu zakłóceń wywołanych przez pandemię

Published

on

Według ekspertów z Pan American Health Organisation (PAHO) kraje w regionie muszą utrzymywać szczepienia przeciwko polio i prowadzić nadzór podczas pandemii, aby zapobiec wybuchowi epidemii.

„Chociaż jako region już raz pokonaliśmy polio, jeśli pozwolimy, aby wskaźniki wyszczepialności spadły i stały się zbyt niskie, ponownie będziemy narażeni na ryzyko wystąpienia polio w naszych społecznościach” – powiedziała dyrektor PAHO Carissa Etienne. „Dlatego ważniejsze niż kiedykolwiek jest podejmowanie naszych działań w celu ochrony i utrzymania eliminacji polio w naszym regionie, podczas gdy czekamy, aż kraje w innych częściach świata osiągną ten cel” – dodał Etienne.

Według PAHO pandemia kładzie nacisk na systemy szczepień i nadzoru zaprojektowane w celu wychwytywania i reagowania na choroby, którym zapobiegają szczepionki.

„Teraz, podczas pandemii, musimy bardzo ciężko pracować, aby nie stracić tego, co zyskaliśmy” – powiedział Cuauhtemoc Ruiz Matus, szef Programu Szczepień PAHO.

Ruiz powiedział, że silne zaangażowanie polityczne ze strony rządów, strategiczne partnerstwa między agencjami międzynarodowymi oraz praca pracowników służby zdrowia przyczyniły się do sukcesu walki regionu z wirusem.

„Bez tych wszystkich rzeczy nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy dzisiaj” – powiedział Ruiz.

Według PAHO raportowany zasięg szczepień przeciwko polio w obu Amerykach w latach 2016-2019 wahał się między 85-87%.

Według PAHO zasięg w 2020 roku może być niższy „z powodu zakłóceń w podstawowej opiece zdrowotnej spowodowanych pandemią COVID-19”.

Polio raz był powszechnym wirusem. U niektórych małych dzieci może to wpływać na nerwy i powodować osłabienie mięśni lub paraliż. Nie ma leczenia ani lekarstwa, ale szczepienie może zapobiec infekcji.
READ  Statek kosmiczny NASA przechwytuje znacznie więcej próbek asteroid niż oczekiwano
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *