Connect with us

Nauka

ASAHI HAIKUIST NETWORK / David McMurray

Published

on

letnia szczepionka i wojna wirusowa w naszych żyłach
–Elancharan Gunasekaran (Singapur)

* * *

rój cykad
programiści i testerzy
odprawa w sali wojennej
– Amrutha Prabhu (Bengaluru, Indie)

* * *

ciemne schronienie –
świetlik utrzymuje włączone światło
odległa wojna
–Kiyoshi Fukuzawa (Tokio)

* * *

dźwięk wojny –
moi sąsiedzi anulują
ich wakacje
–Isabella Kramer (Nienhagen, Niemcy)

* * *

o
strefa wojny
Tęcza
— Roberta Beach Jacobson ( Indianola , Iowa )

* * *

między USA
i kanadyjskie wodospady
podwójna tęcza
– Marszałek Hryciuk (Toronto, Ontario)

* * *

szkolna wycieczka
tęcza nad wodospadami
z Niagara
–Dejan Ivanovic (Lazarevac, Serbia)

* * *

rzeka graniczna
od wybrzeża do wybrzeża
Tęcza
– Nikolay Grankin (Krasnodar, Rosja)

* * *

więcej modlitw o pokój
z Bliskiego Wschodu
zaćmienie księżyca
–Francis Attard (Marsa, Malta)

* * *

apokalipsa
cykada lata później
ludzie się wyłaniają
–JL Huffman (Wilkesboro, Karolina Północna)

———————————–
Z NOTATNIKA
———————————–

centrum pokoju matki
ona życzy mi twojego życzenia
ocalić świat
–Kath Abela Wilson (Pasadena, Kalifornia)

Matka haikuisty chciała stworzyć przestrzeń, w której nie-wojownicy mogliby się spotkać. Zanim zmarła w wieku 95 lat, zrobiła żurawie origami, przeczytała wspomnienia Michelle Obamy i pochwaliła wizytę byłego prezydenta USA w Hiroshima Peace Memorial Park. Tsanka Shishkova podziwiała stare drzewa po północnej stronie parku, znane jako zwiastuny nadziei.

Hiroszima…
sześć drzew miłorzębu przechowuje pamięć
bombardowania atomowego

Dusząc się w skwarze, Satoru Kanematsu był zahipnotyzowany błyszczącymi oczami muskularnych bóstw olimpijskich opiekuńczych przy bramie buddyjskiej świątyni, gdzie modlił się za tych, którzy zginęli podczas pierwszego na świecie bombardowania atomowego tego dnia w 1945 roku. Ryan Joshua Mahindapala spłonął z zazdrością w Singapurze. Pisząc z Sibenika w Chorwacji, Danijela Grbelja zasugerowała kilka rad.

cichy gniew
dwóch królów dewów
Dzień Bomby Atomowej

* * *

księżyc płonie na czerwono
krew kipi od tlącej się wściekłości
prawda zaangażowała mnie całkowicie

READ  Indyjscy studenci we Lwowie przeprowadzają się do Polski za radą ambasady - The New Indian Express

* * *

piosenka cykady –
niektóre rzeczy, które mówisz
niektóre rzeczy, których nie robisz

Irena Szewczyk spędziła trudne popołudnie w Warszawie. Melanie Vance zaczęła się modlić na pierwszym ringu w Dallas w Teksasie.

walka z komarami
pod pomnikiem wojennym
schyłek dnia

* * *

zadzwoń dzwonkiem pokoju
znowu i znowu
ostrzeżenie o burzy

Pisząc z Hildesheim w Niemczech, Beate Conrad złożyła ten jednoliniowy hołd betonowej barierze, która 13 sierpnia 1961 oddzielała Berlin Wschodni od Zachodu: Mur Berliński, koniec długiego pytania.

Ken Sawitri ubolewał nad brawurą w Blora w Indonezji. Pisząc z Nowego Sadu w Serbii, Zoran Doderovic przypomniał bombardowanie Jugosławii przez NATO w 1999 r. podczas wojny w Kosowie. Carl Brennan przeczytał historię o duchach w Nowym Jorku.

Tęcza…
w czasie wojny budują
most

* * *

błyskawica o północy
strach jest ukryty
za zasłonami

* * *

Opowieści o katastrofach
uduszenie pyłu węglowego
niespokojne duchy górników

Teiichi Suzuki był świadkiem tajemniczego zjawiska luminoforu. Według folkloru duchy zwane „onibi” wyjdą z ciał zwierząt i ludzi, jeśli zostaną pozostawione na zewnątrz, aby ogrzać się na ziemi w deszczu. Germina Melius jest przerażona historią rodziny duchów z Saint Lucia. Roberta Beach Jacobson opowiedziała o tragedii w Indianola w stanie Iowa.

Dawne miejsce egzekucji –
płonie ogień bagienny
w deszczu w nocy

* * *

zamrożone zwłoki
człowiek bez słów ignoruje
jego matka

* * *

wymarły w szczytowym momencie
inne życie
to się liczy

Masumi Orihara napisał haiku oglądając powtórkę filmu „Lawrence z Arabii” z 1962 r. Akcja rozgrywająca się na Bliskim Wschodzie w czasie I wojny światowej, bohater grany przez Petera O’Toole podsumował, dlaczego lubił pustynię, mówiąc: „I czysto „. Historia wojenna zakończyła się fatalnie, aw tych pustynnych ruinach wciąż pozostaje melancholijne widmo tego, co mogłoby się wydarzyć, gdyby usłyszano Lawrence’a.

Burza piaskowa
wszystko czyste
i po prostu gorąco

Rob Watkins skompilował niewielką kolekcję swoich haiku napisanych w Nowej Fundlandii. Zagłębiając się w swoje „notatniki sprzed wielu lat”, wysłał to haiku z „koniec II wojny światowej jako głównym celem”. Kanematsu podskoczył, gdy zobaczył manekiny w domu towarowym. Richard Thomas prawdopodobnie odpowiedział „po prostu patrzeniem” na urzędnika w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Szewczyk zatrzymał się na skraju ukwieconego parku narodowego Polski – symbolu pamięci o I wojnie światowej.

READ  Chiny twierdzą, że błysk GN-z11 był rekordowym rozbłyskiem gamma, ale inni astronomowie twierdzą, że to śmieci na orbicie

olchy ogolone,
weteran Wietnamu
dostrzec gniazdo czeczotki

* * *

oddzielnych członków
nagie manekiny
zmienić modę

* * *

w dziale kapeluszy
krab z gąbki morskiej
nieruchomy

* * *

prezerwatywa
krawędź pola makowego
samotny spacer

Z kontemplacyjnym zmarszczonym czołem w Tokio Murasaki Sagano okrążył głaz wypełniony maleńkimi kwiatami w kształcie gwiazdy.

przemyślany spacer
raz, dwa, trzy razy
skalnica

Jay Friedenberg przykucnął w Riverdale w stanie Nowy Jork. Dusza Kanematsu świeciła dzisiaj. Eva Limbach przeszła na emeryturę do Saarbrucken w Niemczech.

odliczać dni…
czarne rzędy chmur
wycofać się z nieba

* * *

Poślubnik:
pewnego dnia chwała
W promieniach słońca

* * *

letnie rekolekcje
przeze mnie
z krzykiem cykady

Słuchając z karaibskiej wyspy Saint Lucia, Germina Melius nie może się doczekać Igrzysk Olimpijskich w Tokio, które mają zakończyć się w przeddzień Dnia Gór. Kanematsu martwił się o sportowców w nieubłaganym upale lata. Uszy Vandana Parashar bolały w Panchkula w Indiach. Eugeniusz Zacharski podniósł się na duchu, gdy wspiął się na Południowy Szczyt w Nepalu, czwartą najwyższą górę świata.

góry słów
moje uszy otwarte
patrząc na windę

* * *

Wzrastający
Gorączka olimpijska
Tokio upał

* * *

płacz cykady
szorstkość słów!
nigdy nie rozumiałem

* * *

Wspinaczka na Lhotse
mój cień
zostawiać mnie

Pisząc w Północnej Karolinie, Huffman miał na myśli sztukę Samuela Becketta (1906-1989), w której dwie postacie czekały na kogoś, kto nigdy się nie pojawił. Jako bojownik ruchu oporu podczas II wojny światowej dramaturg doświadczył męki oczekiwania na przybycie pomocy. Tytuł jego pracy stał się metaforą ludzkości oczekującej na objawienie obecności Boga pośród zagłady.

Godot
wciąż czekam na twój przyjazd
nadzieja niespełniona

————————————————– – ————————–

znajdź spokój w http://www.asahi.com/ajw/special/haiku/. Kolejne numery Asahi Haikuist Network ukażą się 20 sierpnia. Czytelników zachęca się do wysłania haiku z zimnym napojem na pocztówce do Davida McMurraya z Kagoshima International University, Sakanoue 8-34-1, Kagoshima, 891-0197, Japonia, lub e-mailem [email protected]

READ  10 000 Uciekaj od dzikich pożarów indyków; Zagrożona sieć energetyczna Grecji | głos ameryki

* * *

David McMurray pisze kolumnę Asahi Haikuist Network od kwietnia 1995 roku, najpierw dla Asahi Evening News. Jest członkiem rady redakcyjnej Red Moon Anthology of English-Language Haiku, felietonistą Haiku International Association i redaktorem Teaching Assistance, kolumny absolwentów The Language Teacher japońskiego Stowarzyszenia Nauczania Języków (JALT).

McMurray jest profesorem studiów międzykulturowych na Kagoshima International University, gdzie wykłada międzynarodowe haiku. W Szkole Podyplomowej nadzoruje studentów badających haiku. Jest korespondentem w szkole Haiku w języku angielskim dla Centrum Kultury Asahi w Tokio.

McMurray Judge Haiku Competitions organizowane przez Ito En Oi Ocha, Asahi Culture Center, Matsuyama City, Polskie Stowarzyszenie Haiku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Uniwersytet Seinan Jo Gakuin i Only One Tree.

Nagradzane książki McMurraya to: „Tylko jedno drzewo Haiku, muzyka i metafora” (2015); „Canada Project Collected Essays & Poems” Vols. 1-8 (2013); oraz „Haiku w języku angielskim jako języku japońskim” (2003).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.