Connect with us

Nauka

Indie będą nadal odgrywać pozytywną rolę w pogłębianiu wspólnego zrozumienia Arktyki: Harsh Vardhan

Published

on

Indie będą nadal odgrywać pozytywną rolę w pogłębianiu wspólnego zrozumienia Arktyki poprzez obserwacje, badania, szkolenia i współpracę międzynarodową – powiedział w sobotę minister nauki o Ziemi Harsh Vardhan. Uczestnicząc w trzecim spotkaniu ministerialnym poświęconym nauce o Arktyce (ASM), zaproponował również, aby Indie miały możliwość zorganizowania następnego lub przyszłego ASM.

Podczas spotkania Ministerstwo Nauk o Ziemi podzieliło się również swoimi planami wniesienia wkładu w systemy obserwacyjne w Arktyce, zarówno na miejscu, jak i za pomocą teledetekcji.

Powiedział, że Indie rozmieszczą kotwice na otwartym oceanie w Arktyce w celu długoterminowego monitorowania zmiennych górnych oceanów i morskich parametrów meteorologicznych.

„Indie będą nadal odgrywać pozytywną rolę w pogłębianiu wspólnego zrozumienia Arktyki poprzez obserwację, badania, budowanie potencjału, a także w promowaniu zrównoważonego rozwoju w regionie poprzez współpracę międzynarodową” – powiedział Vardhan.

W oświadczeniu ministerstwo podało, że trwa rozpoczęcie misji satelitarnej NASA-ISRO z radarem z syntetyczną aperturą, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

Misja ma na celu dokonanie globalnych pomiarów przyczyn i konsekwencji zmian na powierzchni Ziemi za pomocą zaawansowanych obrazów radarowych – powiedział, dodając, że wkład Indii w Sustained Arctic Observation Network będzie kontynuowany.

Pierwsze ASM odbyło się w Stanach Zjednoczonych w 2016 r., A drugie w Niemczech w 2018 r. Trzecie ASM jest organizowane wspólnie przez Islandię i Japonię i odbędzie się w Azji.

Spotkanie miało na celu zaoferowanie różnym interesariuszom, w tym uniwersytetom, społecznościom tubylczym, rządom i decydentom, możliwości poprawy zbiorowego zrozumienia regionu Arktyki oraz podkreślenia i zaangażowania się w ciągłe monitorowanie i wzmacnianie obserwacji, powiedział minister.

Tematem tej ASM jest „Wiedza dla zrównoważonej Arktyki”. Arktyka nagrzewa się, a topnienie lodu jest problemem globalnym, ponieważ odgrywa kluczową rolę w regulowaniu klimatu, poziomu mórz i utrzymaniu różnorodności biologicznej.

Ponadto istnieje coraz więcej dowodów na związek między Arktyką a Oceanem Indyjskim, który moduluje monsun w Indiach – podało ministerstwo.

READ  „Lodowiec Doomsday” Antarktydy jest w poważnym niebezpieczeństwie, nowe badania potwierdzają

Dlatego bardzo ważne jest, aby lepiej zrozumieć procesy fizyczne i określić ilościowo wpływ topnienia lodu arktycznego na monsunowe lato indyjskie.

Od 2013 r. Indie mają status „obserwatora” w Radzie Arktycznej wraz z 12 innymi krajami (Japonią, Chinami, Francją, Niemcami, Wielką Brytanią, Włochami, Szwajcarią, Polską, Hiszpanią, Holandią, Singapurem i Koreą Południową).

Rada Arktyczna to międzyrządowe forum wysokiego szczebla służące promowaniu współpracy, koordynacji i interakcji na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w Arktyce.

Ministerstwo oświadczyło, że w ramach Rady Arktycznej Indie biorą udział w międzynarodowych debatach na rzecz rozwoju skutecznych partnerstw współpracy na rzecz bezpiecznego, stabilnego i chronionego regionu.

Zaangażowanie Indii w Arktykę sięga 1920 roku, kiedy to w Paryżu podpisano traktat Svalbard.

Od lipca 2008 roku Indie mają stałą stację badawczą w Arktyce zwaną Himadari w NyAlesund na Svalbardzie w Norwegii. Od lipca 2014 roku rozmieścił także obserwatorium zakotwiczone z kilkoma czujnikami o nazwie IndARC w fiordzie Kongsfjorden.

Badania w regionie arktycznym w Indiach są koordynowane, prowadzone i promowane przez Narodowe Centrum Badań Polarnych i Oceanicznych (NCPOR) w Goa, powiązane z Ministerstwem Nauk o Ziemi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *