Connect with us

Nauka

Nowo odkryta kometa sfotografowana podczas zaćmienia Słońca

Published

on

Kometa została po raz pierwszy zauważona przez tajlandzkiego astronoma amatora Worachate Boonplod w danych satelitarnych 13 grudnia, dzień przed zaćmieniem, NASA powiedziała w sobotę.

Brał udział w finansowanym przez NASA projekcie Sungrazer – obywatelskim projekcie naukowym, który zaprasza każdego do poszukiwania nowych komet na zdjęciach ze wspólnej Europejskiej Agencji Kosmicznej i NASA Solar and Heliospheric Observatory, czyli SOHO.

Kometa, nazwana C / 2020 X3 (SOHO), jest znana jako sungrazer Kreutz, powiedziała NASA. Ta rodzina komet pochodzi z dużej komety macierzystej, która rozpadła się na mniejsze fragmenty dobrze ponad tysiąc lat temu. Piosenkarze nadal krążą wokół słońca.

Boonplod wiedział, że nadchodzi zaćmienie i chciał sprawdzić, czy jego nowe odkrycie komety może pojawić się w zewnętrznej atmosferze Słońca.

Zdjęcie satelitarne słońca, zabarwione na czerwono, przedstawia jasną plamkę światła krążącą wokół Słońca. Jak podaje NASA, mniej więcej w czasie wykonywania zdjęcia zaćmienia kometa przemieszczała się z prędkością około 450 000 mil na godzinę, około 2,7 miliona mil od powierzchni Słońca.

Jak podała NASA, kometa miała około 15 metrów średnicy – mniej więcej długość półciężarówki. Następnie rozpadł się na cząsteczki pyłu pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego na kilka godzin przed osiągnięciem najbliższego punktu Słońca.

Mieszkańcy Chile i Argentyny zostali poddani ostatecznemu całkowitemu zaćmieniu słońca w 2020 roku Ostatniego poniedziałku. Podczas całkowitego zaćmienia słońca księżyc całkowicie blokuje słońce, z wyjątkiem zewnętrznej atmosfery słońca, zwanej koroną, aby stworzyć piękny pierścień światła.

Komety Kreutza sungrazer są najczęściej spotykane na obrazach SOHO. Kamera kosmicznego obserwatorium działa naśladując całkowite zaćmienia Słońca: solidny dysk blokuje oślepiające światło słoneczne, odsłaniając ciemniejsze cechy zewnętrznej atmosfery i innych ciał niebieskich, takich jak komety.

Do tej pory na zdjęciach SOHO odkryto 4108 komet, przy czym kometa ta jest 3524. zauważonym sungrazerem Kreutza, podała NASA.

READ  Polskie budynki obiecujące utopię - The Calvert Journal

O ile wiadomo, nigdy nie widziano żadnej komety uderzającej w powierzchnię Słońca ani w fotosferę – podała Europejska Agencja Kosmiczna.

Śpiewacze Kreutza docierają na około 31 000 mil (50 000 kilometrów) powierzchni, przechodząc przez niższe rejony atmosfery słonecznej (koronę). Najczęściej wyparowuje w gorącej atmosferze słonecznej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.