Connect with us

Gospodarka

Wietnam i Polska rozwijają stosunki handlowe, inwestycyjne

Published

on

HO CHI MINH CITY (Vietnam News Network/Asia News Network) – Wietnam docenia ciągłe wsparcie Polski w forsowaniu wcześniejszej ratyfikacji przez UE Umowy o Ochronie Inwestycji UE-Wietnam (EVIPA) oraz zniesienia „żółtej kartki” tego kraju. ostrzeżenie wietnamskiego przemysłu rybnego.

Podczas spotkania networkingowego w czwartek Nguyễn Hữu Nam, zastępca dyrektora Wietnamskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (VCCI) w HCM City, powiedział, że te zmiany pomogą w rozszerzeniu więzi handlowych i inwestycyjnych między Wietnamem a Polską.

Parlament Europejski (PE) przyjął niedawno sprawozdanie na temat swojej strategii handlowej i inwestycyjnej w regionie Indo-Pacyfiku, w którym podkreśla znaczenie umów o wolnym handlu UE z partnerami w regionie.

Raport wezwał członków UE do ratyfikacji EVIPA, aby mogła ona wejść w życie wcześnie i stworzyć optymalne warunki do zachęcania UE do inwestycji w regionie i Wietnamie.

Według PE, EVIPA zastąpi 21 istniejących dwustronnych umów inwestycyjnych między Wietnamem a 21 państwami członkowskimi UE.

Zasady te zagwarantują, że europejscy inwestorzy otrzymają najlepsze możliwe traktowanie bez naruszania prawa Wietnamu do stanowienia prawa we własnym interesie w kwestiach takich jak zdrowie i bezpieczeństwo czy środowisko.

Eksperci stwierdzili, że jeśli EVIPA zostanie w pełni ratyfikowana przez wszystkie 27 krajów europejskich, Wietnam może mieć większą przewagę niż Chiny w przyciąganiu wysokiej jakości inwestycji z UE.

W maju ratyfikacja Kompleksowej Umowy Inwestycyjnej UE-Chiny została zawieszona przez PE z powodu napięć geopolitycznych.

Wietnam jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Azji i bramą do szerszego regionu Azji Wschodniej. Według oświadczenia PE, Wietnam jest obiecującym rynkiem i przyciągnął wiele inwestycji zagranicznych w stosunku do wielkości swojej gospodarki.

W podobnej sprawie Komisja Europejska wydała w 2017 r. ostrzeżenie „żółtą kartką” dotyczące owoców morza złowionych przez Wietnam i wywiezionych do UE. Komisja Europejska wydała cztery grupy zaleceń, które kraj musi wdrożyć, aby znieść „żółtą kartkę”.

READ  Nowa oferta kryptowalut na XTB

Zdaniem ekspertów ostrzeżenie o „żółtej kartce” UE poważnie wpłynęło na wietnamski przemysł rybny i źródła utrzymania rybaków w całym kraju.

Maciej Duszyński, chargé d’affaires w polskiej ambasadzie, powiedział, że UE pozostała drugim co do wielkości importerem Wietnamu, a Vit Nam jest obecnie głównym partnerem handlowym UE.

Powiedział, że wieloletnie więzi między Wietnamem a Polską stale rosną we wszystkich dziedzinach, w tym w handlu produktami rolnymi i żywnością.

Według Piotra Harasimowicza, dyrektora generalnego Polskiego Biura Handlu i Inwestycji w HCM City, Wietnam zajmuje szczególną pozycję w Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ jako jedyny posiada EVFTA i EVIPA z UE.

Handel dwustronny między UE a Wietnamem stale wzrasta od czasu, gdy obie strony nawiązały formalne stosunki dyplomatyczne w 1996 roku.

W porównaniu z resztą UE Polska w szybszym tempie rozwija handel z Wietnamem. Od sierpnia 2020 r. do maja 2021 r. polski eksport do Wietnamu wzrósł o 21,5 proc., a import z Wietnamu o 26 proc. rok do roku.

Harasimowicz powiedział, że dwustronne więzi handlowe i inwestycyjne poczyniły postępy, ale jeszcze nie wykorzystały swojego potencjału.

Nguyễn Hữu Nam, zastępca dyrektora VCCI w HCM City, powiedział, że Polska jest największym partnerem handlowym Wietnamu w Europie Wschodniej, a Wietnam jest siódmym co do wielkości partnerem handlowym Polski.

„Wietnam i Polska mają wiele możliwości rozszerzenia powiązań handlowych i inwestycyjnych” – powiedział.

Ich dwustronny handel był wart prawie 2,6 miliarda dolarów w zeszłym roku, o 22 procent więcej rok do roku, z czego eksport Wietnamu stanowił ponad 2,1 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 17 procent rok do roku, a import Wietnamu przekroczył 500 milionów dolarów. aż o 49 proc.

W pierwszym kwartale 2022 r. handel dwustronny osiągnął prawie 900 mln USD, z czego eksport Wietnamu stanowił prawie 800 mln USD, a import Wietnamu ponad 100 mln USD.

READ  Akcje EMERGING MARKETS, FX wyznaczają noworoczny wzrost ze względu na osłabienie dolara i nadzieje na odreagowanie

Wietnam eksportował głównie obuwie, tekstylia i odzież, a także produkty rolne, takie jak zboża i kawa, podczas gdy Polska eksportowała produkty mleczne, pasze, kosmetyki i leki, na które Wietnam ma duży popyt.

Jeśli chodzi o rolnictwo, Polska importowała z Wietnamu ryż, panga, basa fish, krewetki, produkty z mango, ananasa, marakuję, kawę i orzechy nerkowca.

Polska eksportuje do Wietnamu żywność świeżą i przetworzoną, owoce świeże i konserwowe, wołowinę, jagnięcinę i wieprzowinę, które są wysokiej jakości i produkowane zgodnie ze standardami UE.

W maju Polska zajęła 36. miejsce na 134 kraje i terytoria inwestujące w Wietnamie, z 27 projektami o łącznym kapitale zakładowym przekraczającym 400 mln USD.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.