Connect with us

Nauka

Badanie obala powstanie teorii spiskowych

Published

on

Nowe badania naukowców z University of Miami, wspierane przez grant U-LINK, dostarczają wglądu w opinie teorii spiskowych i stawiają sprawy w odpowiedniej perspektywie.Wydaje się, że doniesienia teoretyków spiskowych są stale w wiadomościach.

Najnowsze: Alex Jones, prezenter radiowy i teoretyk spiskowy – który powiedział, że strzelanie do szkoły podstawowej w Sandy Hook do 26 osób, w tym 20 dzieci w wieku szkolnym, było mistyfikacją i zostało przeprowadzone przez aktorów – został skazany przez amerykańskie jury.Teksas zapłacił 45,2 miliona dolarów za odszkodowanie za straty moralne dla rodziców dziecka, które zginęło w masakrze.

Dla opinii publicznej wydaje się, że liczba osób podążających za tymi teoriami wzrasta. Jednak nowy artykuł badawczy „Czy wiara w teorie spiskowe wzrosła z czasem?” opublikowane przez profesorów z University of Miami i innych kolegów z PLOS Jeden magazyn w lipcu obala ten pogląd.

Artykuł jest częścią grantu z Integrative Knowledge Laboratory (U-LINK) Uniwersytetu Miami, otrzymanego przez grupę naukowców na uniwersytecie. Finansowany projekt miał na celu zbadanie „Treści ekstremistycznych i teorii spiskowych w internetowych sieciach społecznościowych” i był również wspierany grantem z National Science Foundation.

„W mediach i wśród niektórych uczonych dominuje narracja, że ​​jesteśmy w„ złotym wieku ”myślenia spiskowego, że wiara w te teorie jest na bezprecedensowo wysokim poziomie” – powiedział Casey Klofstad, profesor nauk politycznych w College of Arts and Science oraz jeden z badaczy badania. „Nasze dane sugerują, że ta narracja jest niepełnym obrazem obecnego stanu globalnej opinii publicznej”.

Według badań media głównego nurtu również dodają paliwa do ognia.

„Media upierają się, że rozpowszechnianie teorii spiskowych przyspieszyło z powodu mediów społecznościowych i że coraz więcej ludzi wierzy w wiadomości spiskowe” – powiedziała Michelle Seelig, profesor nadzwyczajny mediów interaktywnych w Szkole Komunikacji. „Jednak skąpe systematyczne dowody potwierdzają, że to prawda”.

READ  Zabezpiecz granice NATO, zanim wojna Putina się skończy

Oprócz Klofstada i Seeliga badaniami kieruje także Joseph Uściński, profesor nauk politycznych; Kamal Premaratne, profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej; Manohar Murthi, profesor nadzwyczajny inżynierii elektrycznej i komputerowej; Adam Enders, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Louisville; oraz Hugo Drochon, profesor polityki i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Nottingham.

Uściński powiedział, że badania są ważne, ponieważ fałszywe przekonanie, że teorie spiskowe rosną, skłoniło polityków do uchwalania ustaw ograniczających niektóre elementy wolności wypowiedzi w Internecie.

„Musimy spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, zanim rząd ograniczy naszą wolność słowa” – powiedział. „Jeśli nie, nie jesteśmy lepsi od krytykowanych przez nas teoretyków spiskowych”.

W ramach badań naukowcy prowadzili badania od 2018 r., ale korzystali także z materiałów archiwalnych z badań sprzed 60 lat. Materiały archiwalne pozwoliły naukowcom porównać wierzenia z lat 60., 70. i 80. z wierzeniami obecnymi, powiedział Uściński.

Do marca 2020 r. prawie 2000 osób w Stanach Zjednoczonych zostało zapytanych o 50 teorii spiskowych. Naukowcy ponownie przebadali próbkę amerykańskiej publiczności, powtarzając dokładne słowa pytań użytych w ankietach krajowych przeprowadzonych w latach 1966-2020.

Pytania zawarte:

  • Czy John F. Kennedy został zamordowany w ramach spisku czy przez samotnego bandytę?
  • Czy lądowanie na księżycu było mistyfikacją?
  • Czy Stany Zjednoczone ukrywają obecność kosmitów?

Wyniki sugerują, że tyle samo ludzi teraz wierzy w te teorie, co wtedy, jak donosi Uściński.

Uczeni przeprowadzili również wywiady z mieszkańcami Stanów Zjednoczonych w marcu 2020 r., podobnie jak Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła COVID-19 globalną pandemią, a następnie kontynuowała badania w późniejszych terminach.

Pytania dotyczyły tego, czy pandemia została wykorzystana jako broń biologiczna do zaszkodzenia obywatelom USA i czy koronawirus był używany do wymuszania niebezpiecznej i niepotrzebnej szczepionki na mieszkańcach.

Naukowcy odkryli, że nie nastąpił znaczący wzrost przekonań w tych teoriach spiskowych. Badanie ujawniło również, że ludzie nie stali się bardziej „spiskowcami lub skłonnymi wierzyć, że inni spiskują przeciwko nim” – powiedział Uściński.

READ  Kryzys migracyjny: brytyjskie centrum wizowe w Polsce obawia się zamieszania wśród „zdesperowanych” i dużych liczb | Polityka | Aktualności

We współpracy z YouGov i pomocą Drochon w Wielkiej Brytanii, druga część badania objęła osiem krajów europejskich. Te kraje to Anglia, Szkocja, Walia, Włochy, Polska, Portugalia, Niemcy i Szwecja.

Sondaże badane w Europie pochodziły z lat 2016 i 2018 i według Uścińskiego nie odnotowano również dużego wzrostu liczby zwolenników teorii spiskowych.

Przyznał, że należy przeprowadzić więcej badań w innych krajach, ponieważ może nastąpić wzrost myślenia o teorii spiskowej w innych częściach świata.

„Chociaż nie jest to ostateczne badanie, pokazuje, że ludzie uwierzą w to, w co chcą wierzyć, i że niektóre teorie spiskowe mogą stać się popularne, ale jednocześnie popularność innych spadnie” – powiedział.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.