Connect with us

Nauka

Starożytny fragment Oceanu Spokojnego znaleziony 400 mil poniżej Chin

Published

on

Naukowcy zidentyfikowali stary kawałek Oceanu Spokojnego – starożytne pozostałości dawnego dna morskiego – rozciągający się na setki mil pod Chinami, gdy jest on wciągany w dół do strefy przejściowej płaszcza Ziemi.

Ta skalista płyta, która kiedyś pokrywała dno Pacyfiku, jest reliktem oceanu litosfera, najbardziej zewnętrzna warstwa powierzchni Ziemi, złożona ze skorupy i stałych najbardziej zewnętrznych części górnego płaszcza.

Jednak litosfera nie zawsze jest przeznaczona do podziwiania widoków z góry. Górna warstwa powierzchniowa składa się z kilku fragmentacji płyty tektoniczne, które powoli poruszają się i przesuwają na powierzchni, od czasu do czasu wpadając na siebie.

Podczas tych zderzeń zachodzi proces geologiczny zwany subdukcja może wystąpić, gdy jedna płyta zostanie wciśnięta pod drugą strefy subdukcjii w końcu zostaje zepchnięty w głąb planety.

W nowe badanienaukowcy z Chin i USA byli teraz świadkami tego epickiego zjawiska zachodzącego na większych głębokościach niż kiedykolwiek wcześniej obserwowano.

Wcześniej naukowcy zarejestrowali subdukcję płyt sondujących granice na głębokości około 200 kilometrów (około 125 mil).

Teraz, dzięki gigantycznej sieci ponad 300 stacji sejsmicznych rozrzuconych po północno-wschodnich Chinach, naukowcy byli w stanie zobaczyć to zdarzenie w znacznie niższym punkcie, obrazując części płyty tektonicznej, która kiedyś leżała pod Oceanem Spokojnym, zepchniętą w środek płaszcza. poziom strefa przejściowa, na głębokościach w zakresie 410–660 kilometrów (254–410 mil) pod powierzchnią Ziemi.

(Christoph Burgstedt / Science Photo Library)

Aby zinterpretować tonącą płytę, zespół zidentyfikował dwie nieciągłości prędkości sejsmicznej, regiony głęboko pod ziemią, w których fale sejsmiczne napotykają anomalie. W tym przypadku napotkano dwie anomalie, które zdaniem zespołu dotyczyły zarówno górnej, jak i dolnej strony płyty zanurzeniowej.

„Na podstawie szczegółowych analiz sejsmologicznych, górna nieciągłość została zinterpretowana jako Nieciągłość Moho subdukcji płyty ”- mówi geofizyk Qi-Fu Chen z Chińskiej Akademii Nauk.

READ  Raporty Oregon odnotowują zgony z powodu COVID-19 w ciągu jednego dnia

„Niższa nieciągłość jest prawdopodobnie spowodowana częściowym stopieniem płyty nośnej astenosfera w warunkach wodnych w części płyty od strony morza. „

Podczas gdy subdukcja płyty jest widoczna w procesie poniżej Chin, sama strefa subdukcji leży daleko na wschodzie, a płyta jest nachylona pod stosunkowo małym kątem 25 stopni w dół.

„Japonia znajduje się mniej więcej tam, gdzie płyta Pacyfiku sięga około 100 kilometrów głębokości”, mówi sejsmolog Fenglin Niu z Rice University.

Dzięki nowemu obrazowaniu naukowcy uzyskują lepszy obraz tego, co dzieje się z subdukowaną płytą, gdy osiągnie tę część strefy przejściowej, w tym, jak się zdeformuje i ile wody traci ze skorupy oceanicznej.

„Wiele badań sugeruje, że płyta faktycznie bardzo odkształca się w strefie przejściowej płaszcza, staje się miękka, więc łatwo ulega deformacji”, Mówi Niu.

„Wciąż debatujemy, czy ta woda jest całkowicie uwalniana na tej głębokości. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że część wody pozostaje wewnątrz płyty, aby spłynąć znacznie, znacznie głębiej”.

Wyniki są zgłaszane w formacie Nature Geoscience.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.