Connect with us

Nauka

David Strathairn zagra STC jako bojownik ruchu oporu podczas II wojny światowej Jan Karski

Published

on

Jan Karski uciekł z rozdartej wojną Polski, aby ostrzec zachodnich aliantów o Holokauście, tylko po to, by nie wierzyć.

W sztuce napisanej wspólnie przez profesora Georgetown Dereka Goldmana i jego byłego ucznia Clarka Younga, Jana Karskiego gra nominowany do Oscara David Strathairn, który w mistrzowskim solowym wykonaniu opowiada o próbach Karskiego zaalarmowania Gabinetu Owalnego o okropnościach nazistowskiego reżimu. długo oczekiwany Zapamiętaj to: lekcja Jana Karskiego w październiku pojawi się w Michael R. Klein Theatre Shakespeare Theatre Company.

Davida Strathairna. Zdjęcie dzięki uprzejmości Shakespeare Theatre Company.

Karski był jeńcem wojennym w 1939 r., po odbyciu służby w Krakowskiej Brygadzie Kawalerii. Został poddany straszliwym fizycznym torturom, a później uciekł. Był świadkiem nieludzkości warszawskiego getta i obozu zagłady.

Został przemycony do getta przez żydowski ruch oporu, by był świadkiem nazistowskich okrucieństw. Powiedział kiedyś,

Moim zadaniem było po prostu chodzić. I patrz. I pamiętaj. Zapach. Dzieci. Brudny. Kłamliwy. Widziałem stojącego mężczyznę z pustymi oczami. Zapytałem przewodnika: co on robi? Przewodnik szepnął. “On umiera.”

Począwszy od 1940 r. Karski próbował ostrzec przywódców zachodnich aliantów przed Holokaustem, ale tak naprawdę to nie zostało uwzględnione. Prezydent Roosevelt i inni przywódcy po prostu nie mogli sobie wyobrazić, jakie okrucieństwa zostały popełnione na skalę opisaną przez Karskiego.

Karski przeżył resztę swojego życia jako profesor w Georgetown, utrzymując swoją historię w dużej mierze w tajemnicy do 1981 roku, kiedy został zaproszony przez Elie Wiesela do pełnienia funkcji głównego mówcy na Międzynarodowej Konferencji Wyzwolicieli w Waszyngtonie.

Historia Karskiego staje się coraz bardziej znana. Powstała Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego i odbyły się na jego cześć liczne konferencje. Kampania Jan Karski US Centennial została założona w kwietniu 2011 roku, aby pomóc zwiększyć świadomość historii i dziedzictwa Jana Karskiego.

A na Georgetown University Derek Goldman i jego student Clark Young napisali sztukę, której premiera odbyła się w: Globalne Laboratorium Polityki i Wydajności, aka The Lab, w 2014 roku w Georgetown’s Gaston Hall. Pierwotnie przedstawiała zestaw uczniów, którzy grali prawdziwych uczniów, których Karski nauczał jako nauczyciel w Georgetown, sztuka ewoluowała, by zagrać Davida Strathairna (Nomadland, Lincoln) w wykonaniu solowym.

David Straithairn z pomnikiem Jana Karskiego (1914-2000) na Uniwersytecie Georgetown. Zdjęcie dzięki uprzejmości Laboratory for Global Performance and Politics.

„Pierwsze narodziny sztuki były związane z obchodami stulecia Karskiego w kampusie Georgetown w 2014 roku” – powiedział Goldman w wywiadzie dla serwisu Zoom. „Większy był wysiłek, aby uczcić Karskiego na kampusie, a koleżankę – znając moją wieloletnią pracę nie tylko wokół edukacji o Holokauście i jej przecięciu z teatrem i sztuką z przedstawieniami takimi jak nasza Klasa, ale też z pytaniami o pamięć – wyciągnął do mnie rękę i powiedział: „Robimy to, czy możemy coś poskładać?”.

„Zacząłem zdawać sobie sprawę, że to byłaby niesamowita historia, aby spróbować wyobrazić sobie, udramatyzować i pomyśleć o tym wydarzeniu w Gaston Hall, które sobie wyobrażaliśmy”.

Zgodnie z aktualną wersją prawykonania utworu w Gaston Hall w Szkole Obchodów Stulecia Służby Zagranicznej w listopadzie 2019 roku, Pamiętaj to pierwotnie miał wyruszyć w międzynarodową trasę koncertową z występami w Edynburgu w Szkocji; Polska; i DC. COVID-19 zatrzymał go w jego śladach. Trasa nareszcie ma się rozpocząć od nowa.

READ  Muzeum Jabłka z 1500 wystawami do otwarcia w Polsce
David Straithairn w Gaston Hall na Uniwersytecie Georgetown. Zdjęcie dzięki uprzejmości Shakespeare Theatre Company.

Goldman jest szczególnie entuzjastycznie nastawiony Pamiętaj to wystawiany w Shakespeare Theatre w DC, biorąc pod uwagę zdolność sztuki do mówienia prawdy ludziom w waszyngtońskich korytarzach władzy.

„To sztuka, która porusza fundamentalne pytania o władzę, demokrację i prawdę” – powiedział Goldman. „Wiedzieliśmy, że chcemy móc siedzieć w Waszyngtonie w przestrzeni, o którą może walczyć społeczność, która żyje i oddycha DC. Chodzi mi o to, że ludzie, którzy byli zaangażowani w projekt, to Nancy Pelosi i Samantha Power oraz Madeleine Albright. Więc wydaje mi się, że znalezienie dla niego odpowiedniego domu w Waszyngtonie było priorytetem i było dla nas ekscytujące, że Shakespeare Theatre go potrzebował. ”

Szczególnie wyjątkowym aspektem The Lab jest jego praca ze studentami w sferze akademickiej związanej z wydajnością. Zeszłej jesieni wersja strumieniowa produkcji posłużyła za centralny punkt nowego kursu prowadzonego przez laboratorium na Georgetown University, Bearing Witness: The Legacy of Jan Karski.

Podobnie jak kurs laboratoryjny w Twoich butach, kto niedawno otrzymał? Uwaga na Washington Post jako miejsce, w którym uczniowie mogą lepiej zrozumieć perspektywy swoich rówieśników poprzez „reprezentowanie się nawzajem”, Bearing Witness zachęca uczniów do osobistego angażowania się w historie innych ludzi, jak wyjaśnił Goldman.

“[Bearing Witness] tak naprawdę chodzi o wzięcie sztuki i życia Karskiego za centralny punkt i stworzenie wokół tego pewnego rodzaju pryzmatu” – powiedział Goldman. „To nie jest lekcja historii… chodzi o zajmowanie się historią, ale tak naprawdę jest to kurs na temat bieżących wydarzeń i osobistego zaangażowania uczniów, aby naprawdę rozważyli siebie nawzajem, swoje życie i historię oraz jakie lekcje, pytania i intencje im pozostawiają. ”

Derek Goldman.

Goldman i Lab mają dalekosiężne plany dotyczące przyszłości Bear Witness, które mają nadzieję – podobnie jak In Your Shoes – dotrą do szkół poza Georgetown.

„Klasa to coś, co wyobrażamy sobie nie tylko w Georgetown, ale część naszej jazdy jako część zaangażowania, gdziekolwiek idzie produkcja”, powiedział Goldman.

Klasa zgadza się z poglądem Goldmana, że ​​gra Pamiętaj to ma wyjątkowy potencjał, by mówić młodym ludziom o znaczeniu zaangażowania w świat, w szczególności zaangażowania pokornego i empatycznego.

“Kiedy [Karski] poszedł do Gabinetu Owalnego, wciąż miał dwadzieścia kilka lat” – powiedział Goldman. „Przeszedł całą tę podróż. Próbował pokazać Rooseveltowi skalę tego, co się dzieje. Nigdy nie obwiniał Roosevelta. To ciekawa dynamika w tej scenie. Po prostu zrelacjonował to, co zobaczył, a Roosevelt zadał pytania. Karski był skromnym posłańcem. ”

To, co sprawia, że ​​historia Karskiego może być bardziej poruszająca, to fakt, że przez większość swojego życia uważał się za porażkę. Karski próbował kiedyś popełnić samobójstwo. W pewnym momencie oświadczył: „Chciałem ocalić miliony, a nie byłem w stanie uratować człowieka”.

Pamiętaj to zachęca widzów do obejrzenia historii Karskiego i osobistego jej poznania, zastanowienia się, jak mogą się z niej nauczyć i zastosować ją we własnym życiu.

“Który [David Strathairn] jest zaniepokojony oglądaniem młodych twarzy, umysłów i młodych serc angażujących się w historię Karskiego i skłaniających ich do zastanowienia się nad pytaniami, co to dla nich znaczy” – powiedział Goldman. „To jest nasz wielki długoterminowy cel. Dlatego stworzyliśmy wersję filmową [of Remember This]. Taki jest cel przeglądu. Dlatego ludzie – młodzi ludzie – powinni to zobaczyć i opowiedzieć. ”

“[Karski] rozmowy o wojnie… nikt nie jest naprawdę angażujący” – powiedział Goldman. “[Both then and today], właśnie dyskutowaliśmy… Więc myślę, że twoja historia jest wołaniem przeciwko apatii, rozproszeniu i odrętwieniu, z jakim tak wielu ludzi porusza się po świecie.

Zapamiętaj to: lekcja Jana Karskiego zostanie wystawiony 6-17 października 2021 r. w Michael R. Klein Theatre Shakespeare Theatre Company (dawniej Lansburgh), 450 7th Street NW, Waszyngton, DC. Dostępne bilety (35 USD – 130 USD) połączony.

Oferty Teatru Szekspirowskiego różne programy zniżek na bilety, w tym obniżone ceny biletów dla klientów poniżej 35. roku życia, klientów powyżej 60. roku życia oraz członków wojska i służb ratowniczych. Bilety ze zniżką są również dostępne dla subskrybentów gier na 3, 4 i 5 gier. W wieczory sąsiedzkie klienci, którzy mieszkają lub mieszkają w Dzielnica Penna (dom Sidney Harman Hall i Michael R. Klein Theater w Lansburgh), Kapitol (dom biur administracyjnych STC), University Heights / Brookland (Sklepy z scenografią i akcesoriami STC) oraz Południowo-zachodni DC (siedziba przyszłych biur administracyjnych STC) może kupić bilety z dużymi rabatami na wybrane spektakle. Aby uzyskać więcej informacji na temat różnych programów zniżkowych biletów STC, odwiedź shakespearetheater.org/bilety i wydarzenia / promocjeoferty / bilety ulgowe /

READ  Trener lekkiej atletyki Dolores Huerta Prep R. Kenneth O'Neal nadal rywalizuje, wygrywając

O Davidzie Strathairnie
Kredyty FILMowe obejmują Chloe Zhao Nomadland (Złoty Lew na Festiwalu Filmowym w Wenecji; Oscar i Złoty Glob dla najlepszego filmu); George’a Clooneya Dobranoc i powodzenia (nominacja do Oscara dla najlepszego aktora); Stephena Spielberga Lincoln; Johna Saylesa Matewan, ośmiu mężczyzn na zewnątrz, oraz miasto nadziei; Douga Magee Oprócz wezwania. Dorobek teatralny obejmuje American Conservatory Theatre: Spalony Wajdi Mouawad, pod nadprożem autor: Glenn Berger | TEATR WOJNY produkcje.

ZOBACZ TEŻ:

Shakespeare Theatre Company wznowi we wrześniu spektakle pełnowymiarowe

„W twoich butach”: teatralne doświadczenie promujące demokratyczny etos na Georgetown University przez Iana Thala

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *