Connect with us

Gospodarka

Skandal korupcyjny na Ukrainie wymaga kilku najwyższych urzędników

Published

on

Skandal korupcyjny na Ukrainie wymaga kilku najwyższych urzędników

Kijów, Ukraina (AP) – Kilku wyższych urzędników ukraińskich, w tym gubernatorzy na pierwszej linii frontu, straciło pracę we wtorek w wyniku skandalu korupcyjnego, który nęka rząd prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, gdy zmagał się z prawie 11-miesięczną rosyjską inwazją.

Największy wstrząs w ukraińskim rządzie od początku wojny nastąpił, gdy urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Waszyngton jest gotowy zezwolić na dostawę czołgów M1 Abrams do Kijowaz międzynarodową niechęcią do wysyłania czołgów na linie frontu przeciwko Rosjanom.

Zełenski został wybrany w 2019 roku na platformie anty-establishmentowej i antykorupcyjnej w kraju od dawna opanowanym przez przekupstwo, a nowe zarzuty pojawiają się, gdy zachodni sojusznicy przekazują miliardy dolarów, aby pomóc Kijowowi w walce z Moskwą.

Urzędnicy w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, wezwali do większej odpowiedzialności za pomoc w obliczu szalejącej korupcji na Ukrainie. O ile Zełenski i jego współpracownicy przedstawiają dymisje i dymisje jako dowód ich wysiłków w celu rozprawienia się z władzami, o tyle wojenny skandal może przyczynić się do politycznych ataków Moskwy na kierownictwo Kijowa.

Na ulicach stolicy 28-letni tłumacz Serhij Boczkarew witał kroki.

„Korupcja podczas wojny jest całkowicie niedopuszczalna, ponieważ ludzie oddają życie, by walczyć z Rosjanami i bronić ojczyzny” – powiedział.

Szok dotknął nawet biura Zełenskiego. Jego wiceszef, Kyryło Tymoszenko, znany z częstych aktualizacji pola walki, odszedł, gdy prezydent obiecał zająć się zarzutami przekupstwa – w tym niektórymi związanymi z wydatkami wojskowymi – które zawstydziły władze, a starania Ukrainy o przystąpienie do Unii Europejskiej i NATO mogą spowolnić.

Tymoszenko poprosiła o zwolnienie z obowiązków. Nie podał powodu.

Lokalne media podały, że wiceminister obrony Wiaczesław Szapowałow również podał się do dymisji w związku ze skandalem związanym z zakupem żywności dla ukraińskich sił zbrojnych. Rezygnację złożył także zastępca prokuratora generalnego Ołeksij Symonenko.

W sumie czterech wiceministrów i pięciu gubernatorów prowincji frontowych zwolniłoby swoje stanowiska, powiedział sekretarz gabinetu tego kraju w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

READ  Ostatnie słowo: imponująca podróż wschodzącej Europy

Władze nie ogłosiły żadnych zarzutów karnych. Nie było natychmiastowego wyjaśnienia.

Odejścia przerzedziły szeregi rządu, które skurczyły się już po śmierci ministra spraw wewnętrznych, który nadzorował ukraińską policję i służby ratunkowe, a także innych członków kierownictwa ministerstwa w katastrofie helikoptera zeszły tydzień.

Tymoszenko została prezydenturą w 2019 roku po pracy nad strategią medialną Zełenskiego podczas jego kampanii prezydenckiej. Toczyło się wobec niego śledztwo w związku z używaniem luksusowych samochodów do celów osobistych i był jednym z urzędników powiązanych we wrześniu ze sprzeniewierzeniem pomocy humanitarnej o wartości ponad 7 milionów dolarów przeznaczonej dla południowego regionu Zaporoża. Zaprzeczył zarzutom.

W niedzielę zwolniono wiceministra infrastruktury Wasyla Łozyńskiego za domniemany udział w sieci defraudacji środków budżetowych. Według ministra infrastruktury Ołeksandra Kubrakowa, ukraińska agencja antykorupcyjna aresztowała go, gdy otrzymał łapówkę w wysokości 400 000 dolarów za pomoc w sfinalizowaniu kontraktów na odbudowę obiektów dotkniętych rosyjskimi atakami rakietowymi. Został umieszczony w areszcie domowym, nakazano mu oddać paszport, nosić urządzenie monitorujące i nie kontaktować się ze świadkami.

We wtorkowym przemówieniu wideo Zełenski powiedział: „Wszystkie wewnętrzne problemy, które utrudniają państwu, są i będą czyszczone. To sprawiedliwe, konieczne dla naszej obrony i pomaga w zbliżeniu z instytucjami europejskimi”.

Analitycy twierdzą, że jego przesłanie jest takie, że korupcja nie będzie tolerowana.

„Bardzo trudno jest uratować kraj, gdy jest dużo korupcji” – powiedział The Associated Press Andrii Borovyk, dyrektor wykonawczy Transparency International Ukraine, organizacji non-profit zajmującej się walką z korupcją.

Ukraiński politolog Wołodymyr Fesenko powiedział AP, że reorganizacja ma „przypomnieć urzędnikom z całego pionu (władzy), że władze planują kontynuować walkę z korupcją na Ukrainie, zwłaszcza podczas wojny, jeśli dosłownie”. „

Fesenko, szef niezależnego think tanku Penta Center w Kijowie, powiedział, że ukraińskie władze i zachodni urzędnicy „nie mogą przymykać oczu na ostatnie skandale”. Powiedział, że korupcja dotyczyła dostaw dla armii, więc wstrząs miał „uspokajać zachodnich partnerów i pokazać Brukseli i Waszyngtonowi, że ich pomoc jest efektywnie wykorzystywana”.

READ  Osoby wybrane w Polsce otrzymują raport z audytu; Rekomendowany dyrektor finansowy

Transparency International umieściła Ukrainę na 122. miejscu na 180 krajów w swoim raporcie na temat globalnej korupcji z 2021 r., przy czym 180 reprezentuje kraje najbardziej skorumpowane. Rosja plasuje się jeszcze niżej, 136.

Głęboko zakorzeniona korupcja od dawna ostrzega zagranicznych inwestorów i rządy przed robieniem interesów z Ukrainą. Zarzuty ukraińskich dziennikarzy i organizacji non-profit dotyczące korupcji na wysokich szczeblach władzy, w sądach i biznesie pozostały pod rządami Zełenskiego, pomimo gwałtownego wzrostu liczby organów i środków antykorupcyjnych, zgodnie z raportem krajowym Departamentu Stanu USA z 2020 r.

Poważny skandal korupcyjny może zagrozić dziesiątkom miliardów dolarów, które Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wlewają na Ukrainę w celu uzbrojenia ukraińskich bojowników, opłacenia urzędników i włączenia świateł. Może to spowodować utratę ponadpartyjnego publicznego i politycznego poparcia USA dla Ukrainy.

„Z zadowoleniem przyjmujemy szybkie działania prezydenta Zełenskiego w tej sprawie, a także skuteczne działania podjęte przez ukraińskie instytucje antykorupcyjne, społeczeństwo obywatelskie i media w celu zapewnienia skutecznego nadzoru i rozliczalności zamówień publicznych oraz utrzymania osób na stanowiskach publicznych zaufanie do rachunku” – napisała w oświadczeniu Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

W czerwcu UE zgodziła się wprowadzić Ukrainę na drogę do członkostwa w bloku. Aby przystąpić, kraje muszą spełnić warunki gospodarcze i polityczne, w tym zobowiązanie do przestrzegania praworządności i innych zasad demokratycznych.

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w NATOale sojusz wojskowy nie wystosuje zaproszenia ze względu na sporne granice kraju, braki w zapleczu obronnym, aw niektórych przypadkach problemy z korupcją.

Tymczasem amerykańscy urzędnicy powiedzieli, co stanowiłoby odwrócenie, że administracja Bidena jest gotowa zezwolić na rozmieszczenie czołgów M1 Abrams na Ukrainie. Decyzja może zostać ogłoszona już w środę, chociaż dostarczenie czołgów może zająć miesiące lub lata.

Oczekuje się, że Stany Zjednoczone w porozumieniu z Niemcami zatwierdzą wniosek Polski o przekazanie wyprodukowanych w Niemczech czołgów Leopard 2 na Ukrainę – poinformował urzędnik. Urzędnicy przemawiali pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ decyzja nie została jeszcze podana do wiadomości publicznej.

READ  Zmiana władzy w Polsce prawdopodobnie uwolni potencjał inwestycyjny w gospodarce | Pstryknąć

Niemieccy urzędnicy odmówili komentarza w sprawie doniesień o transakcji. Tygodnik Der Spiegel poinformował we wtorek, nie podając źródła, że ​​Niemcy przekażą Ukrainie co najmniej jedną kompanię czołgów Leopard 2 z własnych zasobów wojskowych.

We wtorkowym przemówieniu wideo Zełenski wyraził zaniepokojenie, że liczba czołgów, które mają zostać wysłane, nie będzie wystarczająca. „Nie chodzi o pięć, dziesięć czy piętnaście czołgów. Potrzeby są większe” – powiedział.

Kanclerz Olaf Scholz zwróci się w środę do prawodawców, z których wielu wzywa rząd do przyłączenia się do sojuszników w dostarczaniu czołgów.

Polski premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek, że Polacy – i inni zachodni sojusznicy, których nie zidentyfikował – już szkolą ukraińskich żołnierzy w Polsce na Leopardzie.

Również we wtorek fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto zasugerował, że jego kraj mógłby rozważyć przystąpienie do NATO bez sąsiedniej Szwecji jeśli Turcja zablokuje ich wspólny wniosek o przystąpienie do sojuszu wojskowego. Choć później wycofał się, jego komentarze były pierwszymi wypowiedziami wysokiego rangą urzędnika jednego z krajów nordyckich, które wyraziły wątpliwości co do wspólnego członkostwa w NATO, jako że sojusz stara się stworzyć zjednoczony front, by przeciwstawić się inwazji na Rosję.

Szwecja i Finlandia pospiesznie wystąpiły o członkostwo w NATO po inwazji Moskwy, porzucając wieloletnią niezaangażowaną politykę. Jej przystąpienie będzie wymagało zgody wszystkich członków NATO, w tym Turcji, która zablokowała rozszerzenie i mówi, że Szwecja musi rozprawić się z wygnanymi kurdyjskimi bojownikami i ich sympatykami.

___

Yuras Karmanau w Tallinie w Estonii, Malak Harb w Kijowie i Ellen Knickmeyer, Lolita C. Baldor i Matthew Lee w Waszyngtonie wnieśli swój wkład.

___

Śledź relację AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *